وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در پایان سفر یک روزه به شیراز:

عملکرد دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ارائه خدمات به مصدومان سیل روز گذشته مطلوب بود

وزیر بهداشت ضمن تقدیر از خدمات دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رسیدگی به وضعیت مصدومان سیل روز گذشته شیراز، گفت: این دانشگاه با دلسوزی ویژه و بدون ادعا و تظاهر، اقدامات ارزشمندی در رسیدگی به وضعیت مصدومان این حادثه انجام داد که جای تقدیر و سپاسگزاری دارد.
 
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در پایان سفر یک روزه خود به استان فارس و در نشست با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: گاهی جامعه پزشکی مورد بی مهری قرار می گیرد و به قول حضرت حافظ "وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم/ که در طریقت ما کافری است رنجیدن" بنابراین پزشکی، حرفه ای است که نباید انتظار داشته باشیم همه از ما تشکر کنند و خداوند ناظر بر اعمال و کردار همه ما است اما به عنوان وزیر بهداشت باید از شما و کادر بهداشتی و درمانی این دانشگاه تشکر کنم چون همه چیز با ژرف اندیشی پیگیری شد و باید برای روزهای آینده نیز آمادگی بالایی داشته باشیم.
 
وی تصریح کرد: حوزه بهداشت و درمان، مقداری جور بی کفایتی های دوران گذشته در ابعاد مختلف را می کشد و متاسفانه شاهدیم که با چندین دقیقه بارندگی شاهد چنین سیلابی هستیم و این، حاکی از آن است که طبیعت و جنگل را تخریب کرده ایم، زاگرس که یک ذخیره هیدرولوژیک بوده را نابود و فکر کرده ایم که دیگر بارندگی های گذشته تکرار نمی شود و در مسیر سیلاب، ساخت و ساز کرده و رودخانه ها را تنگ تر کرده ایم و از طرفی برخی بی قانونی ها اعمال شده و نتیجه آن، بروز چنین حوادثی می شود.
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در حوزه بهداشت و درمان چون با برنامه عمل کردیم، دستاوردهای علمی و منطقی تری داشته ایم و زیرساخت های ارزشمندی در نظام شبکه ایجاد کرده ایم و شیراز هم از دوران گذشته یکی از قطب های مهم کشور در حوزه سلامت بوده و در حال حاضر نیز، این اوج را حفظ خواهد کرد و امیدوارم از این استان در مورد اجرای پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشکی خانواده نیز به عنوان استان پیشتاز و پیشرو یاد کنیم.
 
دکتر نمکی افزود: امیدواریم طرح های آزمایشی که با کمک معاونین بهداشت و درمان وزارت بهداشت در استان های کشور اجرا می شود در این استان نیز به عنوان استان پیشتاز اجرا شود و تصمیم داریم در اردیبهشت ماه در کشور برای کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر به ویژه فشار خون، بسیج همگانی راه اندازی کنیم و امیدوارم استان فارس نیز در این زمینه به ما کمک کنند.
 
وی با بیان اینکه حداقل 40 درصد از بیماران فشار خون از بیماری خود اطلاع ندارند، افزود: عوارض ناشی از فشار خون و دیابت در کشور بسیار زیاد است و تلخ تر از سیلاب در کشور، مرگ و میر حوادث جاده ای است که باید در این زمینه کار بیشتری کنیم و آموزش همگانی در کاهش بیماری های غیرواگیر و کاهش مرگ‌ و میر جاده ای، نقش مهم و اساسی دارد.
 
وزیر بهداشت از فشار خون به عنوان قاتل خاموش یاد کرد و گفت: باید با توسعه درمان سرپایی، دسترسی به خدمات را برای مردم افزایش دهیم تا در مراحل اولیه به آنها کمک کنیم و می خواهیم شیراز به عنوان سنبل کنترل بیماری های غیرواگیر در کشور بدرخشد.
 
دکتر نمکی از جامعه محور کردن آموزش، پژوهش، بهداشت و درمان به عنوان یکی از اولویت های وزارت بهداشت در سال جاری خبر داد و افزود: امیدواریم بتوانیم در این حوزه نیز اقداماتی انجام دهیم./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٦ فروردين ١٣٩٨ - ١١:٣٨ / شماره خبر: ١٨٨٤٠٥ / تعداد نمايش: 542

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج