وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در جلسه شورای اداری شهرستان های محلات و دلیجان:

اصحاب رسانه، بال های پرواز ما در نظام سلامت هستند

وزیر بهداشت گفت: اصحاب رسانه كه از نخستين روز مسئولیت بنده در وزارت بهداشت، با تلاشي خستگی ناپذیر، ما را همراهی کردند، یکی از بال های پرواز ما در عرصه نظام سلامت اصحاب رسانه هستند و  اين همراهي جاي قدرداني دارد.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در جلسه شورای اداری شهرستان های محلات و دلیجان که در فرمانداری محلات برگزار شد، اظهار كرد: بعد از انقلاب اسلامی، دستاوردهای ارزشمندی در تمام حوزه ها به ویژه حوزه سلامت داشته ایم و وقتی امروز را با روزگاران گذشته مقایسه می کنیم، تفاوت های چشمگیری در عرصه ارائه خدمت و پیشرفت ها در عرصه نظام سلامت مشاهده می کنیم.

وی تصریح کرد: در سالهای پیش از انقلاب، از هر 1000 کودکی که متولد مي شد، حداقل 120 نفر به یکسالگی نمی رسیدند، از هر 100 هزار مادر باردار، حداقل 250 نفر به دلیل عوارض بارداری و زایمان، از بین می رفتند، کل مراکز بهداشتی و درمانی کشور در مناطق روستایی 1015 مرکز بود، تعداد پزشکان کشور 14 هزار نفر بود که اکثر آنها خارجی (هندی، بنگلادشی و فیلیپینی) بودند و گرچه خدمات ارزنده ای به کشور ارائه کردند، اما به دلیل عدم تجانس فرهنگ و گفتمان، در برخی موارد، حضور آنها برای ما خاصیتی نداشت. اما امروز به يُمن انقلاب و حرکت های بعد از آن، حدود 18 هزار خانه بهداشت در روستاها داریم، پوشش واکسیناسیون 25 درصدی به 100 درصد رسیده، حدود 140 هزار پزشک عمومی و متخصص در کشور داریم و 97 درصد از داروهای مورد نیاز را در داخل کشور تولید می کنیم، اما قبل از انقلاب با حضور شرکت های خارجی و چند ملیتی، حدود 25 درصد از داروی مورد نیاز در کشور تولید می شد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: توسعه شبکه بهداشتی و درمانی، پوشش کامل واکسیناسیون، مراقبت از گروه های آسیب پذیر به ویژه مادران باردار و کودکان و رساندن مرگ و میر کودکان و مادران باردار به حداقل یک دهم میزان قبل از انقلاب، افزایش تعداد دانشگاه ها و دانشكده های پزشکی از 8 به 66 دانشگاه و بیش از 6 هزار ظرفیت پزشکی در سال، بخشی از دستاوردهای نظام سلامت است.

كاهش هزینه های کمرشکن در طرح تحول سلامت

دکتر نمکی گفت: در طرح تحول سلامت که توسط همکاران ما در وزارت بهداشت دنبال شد، توانستیم پرداختی از جیب بیماران به ویژه در بخش خدمات بستری را کاهش داده و هزینه های کمرشکن را به حداقل برسانیم، برای ماندگاری تیم پزشکی در مناطق محروم و کمتر برخوردار گام هایی برداریم، در رسیدگی به بیماران خاص و صعب العلاج کمک های قابل توجهی داشته باشیم و زیرساخت های نظام سلامت را در نقاط مختلف کشور به ویژه مناطق کمتر برخوردار، توسعه دهیم.

افزایش 3 درصدی سهم سلامت از GDP در دولت های یازدهم و دوازدهم

وی با اشاره به افزایش 3 درصدی سهم سلامت از GDP در دولت های یازدهم و دوازدهم، اضافه کرد: این اتفاق در هیچ یک از کشورهای منطقه در چنین پروسه زمانی رخ نداده است و حتی برخی از کشورها، میزان سهم سلامت از GDP را به دلیل مشکلات در منابع، کاهش دادند، اما علیرغم تمام این دستاوردها، امروز با چالش های قابل توجهی در نظام سلامت روبرو هستیم که مهمترین آن، بیماری های غیرواگیر است.

وزیر بهداشت افزود: روزی در کشور فرزندان مان را با 5 دلار علیه 6 بیماری مسری مهلک قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه می کردیم، اما امروز هزینه های درمان بیماری هايي همچون پرفشاری خون، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و سرطان ها بر نظام سلامت سنگيني مي كند.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: هزینه یک شب بستری شدن یک بیمار در ICU و CCU در ارزان ترین کشورهای جهان، کمتر از 500 تا 600 دلار نیست و یک دوره شیمی درمانی برای یک بیمار مبتلا به سرطان، به اندازه واکسیناسیون ساكنين یک شهرک یا روستای بزرگ، هزینه دارد و این موضوع تلنگری به ما است تا متوجه شويم نيازمند همکاری عظیم بین بخشی هستيم، چراكه به عرصه ای وارد می شویم که چنانچه مراقبت و پيشگيري نکنیم، حتي با صرف تمام منابع نظام سلامت براي درمان یکی از بیماری های غیرواگیر و عوارض ناشی از آن، باز هم منابع پاسخگو نخواهد بود.

وی با بیان اینکه در سال 96 در کشور 380 هزار مورد مرگ رخ داد که 313 هزار مورد از آنها مربوط به بیماری های غیرواگیر بود، افزود: حدود 100 هزار مورد از مرگ و میر در سال 96 به دلیل پرفشاری خون و عوارض ناشی از آن بوده است و فقط 25 هزار مورد از مرگ و میر مربوط به بیماری های واگیر بوده که اکثر آنها نوظهور هستند. 

وزير بهداشت با بيان اينكه ایران در کنترل مالاریا، سرخک و ریشه کنی فلج اطفال به شدت موفق بوده، اما در مورد بیماری های غیرواگیر، چاله های عظیمی پیش رو قرار دارد، عنوان كرد: 30 سال قبل اداره کل بیماری های غیرواگیر را در وزارت بهداشت راه اندازی کردیم و این باعث شد که در سفر اخیر برای حضور در مجمع جهانی سلامت سازمان جهانی بهداشت در ژنو، به شدت مورد استقبال قرار گیريم، زيرا، زمانی که چراغ دنیا در این زمینه خاموش بود، ایران فانوسی برای مبارزه با بیماری های غیرواگیر روشن کرد. 

تاكيد بر مراقبت از بهداشت و سلامت روان مردم 

دکتر نمکی با بیان اینکه امروز به شدت نیازمند مراقبت از بهداشت و سلامت روان مردم در کشور هستیم، افزود: افسردگی و بیماری های روح و روان مسائلی است که باید به صورت جدی به آنها پرداخته شود و این بحث بسیار مهمی است؛ در دهه های پیش با تدوین و اجرای برنامه شهر سالم و ادغام آن در نظام شبکه، گام های موثری برداشتیم.

وی، از شهرستان محلات به عنوان یکی از مناطق برتر کشور در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون یاد کرد و افزود: وقتی دیدیم که 100 هزار مورد مرگ در سال به دلیل فشارخون بالا و عوارض آن مانند سکته های قلبی، مغزی و نارسایی های کلیوی رخ می دهد و تعداد دستگاه هاي دیالیز در کشور 10 برابر شده اما باز هم پاسخگو نیست و متاسفانه حداقل 40 درصد از بیماران مبتلا به پرفشاری خون از بیماری خود باخبر نیستند، تصمیم گرفتیم که طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور را اجرا کنیم.

وزیر بهداشت یادآور شد: پرفشاری خون، یک قاتل خاموش و بی صدا است که از گاز مونوکسید کربن به مراتب خطرناک تر است. در سیلاب های نوروز در کشور حدود هفتاد و چند نفر فوت کردند و درست است كه حتی یک مورد مرگ نيز در اين مورد، فاجعه بار و غم انگیز بود، اما رخداد 100 هزار مرگ در سال به دلیل فشارخون بالا، بسيار غم انگیز تر است و متاسفانه تعداد قابل توجهی از این مرگ و میرها، در سنین مولد و جوانی رخ مي دهد.

تاكيد بر اولويت پيشگيري بر درمان 

دکتر نمکی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص اولويت هاي فاز دوم طرح تحول سلامت، اظهار كرد: در مرحله دوم طرح تحول نظام سلامت، با تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر بستری، باید بتوانیم بیماری ها را در مراحل اولیه تشخیص دهیم و می توانیم با درمان، آموزش و ارائه راهکارهای سبک زندگی و تغذیه مناسب، به زندگی بهتر افراد جامعه به عنوان نیروی مولد سالم و بانشاط و تاثیرگذار، کمک کنیم.

وی تاکید کرد: در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر همه باید به يكدیگر کمک کنیم. خوشبختانه در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، رسانه ها، انجمن های مردم نهاد، کادر بهداشتی و درمانی، بسیج جامعه پزشکی، انجمن های علمی، جامعه پزشکی، داروسازی و پرستاری به وزارت بهداشت کمک کردند و توانستیم اطلاعات فشارخون 30 میلیون و 700 هزار نفر را ثبت کنیم،در حالیکه پیش بینی می کردیم که بتوانیم فشارخون 20 میلیون نفر را اندازه گیری کنیم.

درمان و مراقبت هاي موارد شناسايي شده در طرح بسيج ملي كنترل فشارخون

وزیر بهداشت اضافه کرد: در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، 2 میلیون و 700 هزار بیمار جدید مبتلا به پرفشاری خون در کشور شناسایی شدند که از بیماری خود خبر نداشتند و در آینده، کاندید نارسایی کلیوی، دیالیز و سکته های قلبی و مغزی بودند و اگر این طرح اجرا نمی شد، در آینده باید تخت های آی سی یو و سی سی یو و بخش های دیالیز را اشغال می کردند و جاي خرسندي است که 10 میلیون نفر از مردم را در مرحله پیش از فشارخون بالا، شناسايي کردیم و اكنون می توانیم این 13 میلیون نفر را با دارو، آموزش های لازم، تغذیه و سبک زندگی مناسب و سالم در آینده از سکته قلبی، مغزی و نارسایی کلیوی، مصون نگه داريم. 

باید کاری کنیم که مردم نیازی به تخت های بیمارستانی نداشته باشند و بیمار نشوند

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: به عنوان يك کارشناس، با سابقه 35 ساله در نظام سلامت، شاخص هایی مانند تعداد تخت به ازای میزان مشخصی از جمعیت را قبول ندارم و باید کاری کنیم که مردم نیازی به تخت های بیمارستانی نداشته باشند و بیمار نشوند؛ درحال راه اندازي 400 خانه بهداشت عشایری در کشور هستيم تا بتوانند خدمات مراقبت های اولیه بهداشتی مانند مراقبت از مادران باردار، کنترل فشارخون، مراقبت از کودکان و واکسیناسیون را انجام دهند، مجموع هزینه این 400 خانه بهداشت سیار به اندازه هزینه ایجاد 8 تخت بیمارستانی است.

وی تصریح کرد: باید با اقدامات پیشگیرانه، کاری کنیم که مردم در آینده نیازی به بستری شدن در بخش های ویژه آی سی یو و سی سی یو نداشته باشند، البته نباید تصور کنیم كمبود منابع ما را به این سمت سوق مي دهد، بلکه اين روند در همه جاي دنيا نيز مشاهده مي شود، در برخی از کشورهای پیشرفته با درآمد سرانه 50 هزار دلار، برخی از اقدامات درماني و توسعه اي انجام نمی شود، بنابراين، در شهرهای نزدیک به هم تخت بیمارستانی و امکانات پیشرفته فراهم کردن، منطقی نیست.

وزیر بهداشت با اشاره به استقرار پرونده الکترونیک سلامت در کشور، گفت: در سال جاري، سیستم ارجاع و پزشکی خانواده را به عنوان دو رکن اصلی در کنار ریل گذاری پرونده الکترونیک سلامت در دستور کار داریم و از مسئولان استان مرکزی می خواهم که در این زمینه به ما کمک کنند تا این استان به عنوان یکی از پایلوت های اصلی ما در استقرار نظام ارجاع و پزشکی خانواده مطرح شود. 

دکتر نمکی از حضور چشمگير خیّرین سلامت به عنوان یکی از قابلیت های ویژه استان مرکزی یاد کرد و افزود: اعتقاد دارم که این استان هم قابلیت های فراوانی دارند و در عین برخورداری، محرومیت هایی دارد که باید به آنها رسیدگی کرد. دلیجان در شاهراه تردد کشوری قرار دارد و محلات، پذیرای گردشگران بی شماری است؛ در هیچ کجای دنیا، گردشگر، شهروند درجه دو نیست و چنانچه گردشگر حس عدم امنيت و عدم تكريم كرده و خدمات مورد نیازش فراهم نباشد، دیگر به آن منطقه سفر نمی کند، بنابراين باید جمعیت حداکثری گردشگران برای ارائه خدمات در همه حوزه ها در نظر گرفته شود.

وی افزود: باید به این نکته توجه کنیم که شهرستان محلات به عنوان یک شهرستان مقصد گردشگری کشور نیازمند ارتقای خدمات است و البته باید از مشارکت خیّرین در حوزه سلامت حمایت و تقدیر کنیم.

وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: به هر منطقه ای از كشور كه سفر می کنم می بینم که مردم ما کم توقع ترین و پرگذشت ترین مردمان روی كره خاكي هستند، وقتی پدر و مادر شهیدی، دو فرزند خود را تقدیم کشور و انقلاب می کند و می گوید سومین فرزندم هم فدای امام حسین(ع)، انقلاب و نظام، آنجا است که می توانیم جوانمردی را مشاهده کنیم؛ کشورمان مملو از وجود افرادی است که تا آخرین قطره خون خانواده خود ایستاده اند، زمانيكه بین مردم حاضر می شوم، از آنها انرژی مضاعفي دريافت مي كنم و فردای آن روز با همان انرژي مضاعف و حال خوب، می توانم کارهای زیادی انجام دهم./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٢٥ مرداد ١٣٩٨ - ١١:١٠ / شماره خبر: ١٩٤١٣٣ / تعداد نمايش: 343

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج