وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس هیات مدیره انجمن ققنوس:

سوختگی در ایران 8 برابر متوسط جهانی است

رییس هیات مدیره انجمن ققنوس با بیان اینکه سوختگی در ایران، 8 برابر متوسط جهانی است، افزود: استانداردسازی، مناسب ترین شیوه پیشگیری از سوختگی است و متاسفانه به دلیل عدم توجه به استانداردسازی در کشور، شاهد افزایش تعداد بستری و مرگ و میر بیماران سوخته هستیم.

به گزارش وبدا، دکتر محمد جواد فاطمی در نشست خبری روز ملی مردمی پیشگیری از سوختگی (اول دی ماه) در بیمارستان حضرت فاطمه(س) تهران اظهار داشت: در ایران میزان مرگ و میر بر اثر سوختگی، بیش از دو برابر متوسط جهانی است و روش های درمانی در کشور، استاندارد نیست و بیماران سوختگی که زنده می مانند، اکثرا دچار معلولیت و مشکلات شغلی، اجتماعی، طلاق و خودکشی می شوند.

وی افزود: یک اتفاق کوچک می تواند حوادثی مانند شین آباد و پلاسکو را ایجاد کند. سوختگی یک بیماری پر هزینه است و بر اساس تحقیقات انجام شده، برای درمان هر درصد سوختگی، باید 5 میلیون تومان هزینه شود و حداقل هزینه برای درمان بیماران سوخته در بیمارستانها به دلیل اینکه سوختگی های بالای 10 درصد در بیمارستانها بستری می شوند، حداقل 50 میلیون تومان است چون این بیماران به پانسمان های خاص نیاز دارند که در کشور تولید نمی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: متاسفانه پانسمان های سوختگی در کشور تولید نمی شود و در این زمینه به خارج از کشور، وابسته هستیم البته تلاش های بسیار خوبی از سوی برخی شرکت های دانش بنیان انجام شده اما قابل رقابت با سایر نمونه های خارجی نیست. پانسمان های سوختگی از خارج وارد می شود و زمانی که تکنولوژی ساخت آن را نداریم، هزینه ها افزایش پیدا می کند و روش های درمانی مناسبی به کار گرفته نمی شود که موجب افزایش مرگ و میر، معلولیت ها و جراحی های بعدی می شود.

رییس انجمن ققنوس یادآور شد: اگر تولید کنندگان ایرانی بتوانند تکنولوژی ساخت پانسمان های سوختگی را داشته باشند یا اقدام به مهندسی معکوس کنند، به درمان بیماران سوخته کمک بسیار بزرگی کرده اند اما اغلب پانسمان های با کیفیت به دلایل تحریم های ظالمانه یا گرانی، در اختیار ما قرار نمی گیرد.

دکتر فاطمی ضمن تاکید بر نقش مهم پیشگیری از سوختگی، گفت: روش هایی در حوزه پیشگیری موثر هستند که بتوانند نقش خطای انسانی را با استفاده از سیستم های هوشمند هشدار دهنده، کاهش دهند. سوختگی، بیماری فقرا است چون خانواده ها و افراد با توانایی مالی کافی، از وسایل استاندارد استفاده می کنند.

وی خاطرنشان کرد: شایع ترین علت سوختگی در کودکان، سهل انگاری والدین و مراقبان آنها است. باید برای پیشگیری از سوختگی دو اقدام انجام دهیم؛ یکی استاندارد سازی و دیگری آموزش برای استانداردسازی. متاسفانه یکی از سوختگی های شایع در کشور، در زمان پخت و پخش نذورات است که باز هم کودکان در این زمان، بیشترین قربانی ها هستند. در برخی از کشورها، لباس های کودکان از الیاف هایی ساخته می شود که زود شعله ور نمی شود و در منازل، سیستم های هشدار دهنده، نصب می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: وضعیت ایران در مقایسه با کشورهای مشابه از نظر جمعیتی در حوزه بیماران سوختگی، بسیار بدتر است و در رتبه آخر قرار داریم. یک ریال سرمایه گذاری در حوزه پیشگیری از سوختگی می تواند 28 سال سود آوری و منفعت برای کشور داشته باشد. اگر در حوزه پیشگیری از سوختگی کار کنیم، جان، زندگی و منابع فرد، خانواده و کشور را نجات داده ایم.

رییس انجمن ققنوس گفت: در مطالعه ای در کشور مشخص شد که هر سال دو هزار سوختگی الکتریکی در ایران داریم که حدود 65 درصد از آنها بستری، حداقل یک عضو از بدن خود را از دست می دهند و دچار معلولیت می شوند و اگر در حوزه پیشگیری از سوختگی الکتریکی کار کنیم، هر سال 17 هزار میلیارد تومان به بودجه کلی کشور کمک کرده ایم.

دکتر فاطمی تصریح کرد: هر سال در کشور 30 هزار نفر در بیمارستانهای سوختگی بستری و متاسفانه حدود سه هزار نفر، جان خود را از دست می دهند و تعداد زیادی نیز دچار معلولیت می شوند. در حادثه آتش سوزی مدرسه شین آباد 24 دانش آموز به دلیل اشتعال یک بخاری غیراستاندارد، دچار سوختگی شدند در حالیکه هزینه نصب سیستم گرمایشی استاندارد، 50 میلیون تومان بود اما این بیماران تا 15 سال باید عمل جراحی کنند و 15 میلیارد تومان از بودجه نیز باید برای آنها هزینه شود بنابراین پیشگیری از سوختگی، یک وظیفه همگانی است.

وی افزود: درمان سوختگی در کشور با مشکلات جدی همراه است. کمبود تخت بیمارستانی یکی از مهمترین مشکلات است. قرار بود که تا پایان سال 94 حدود 2400 تخت سوختگی در کشور وجود داشته باشد اما امروز تعداد تخت های سوختگی در کشور 1560 تخت است و 1000 تخت بیمارستانی، کمبود داریم. دومین مشکل ما، استاندارد نبودن تخت های سوختگی است چون بیماران سوختگی باید در یک اتاق بستری شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: بنا بود تا پایان سال 94 حدود 450 تخت BICU برای بیماران سوختگی در کشور وجود داشته باشد اما امروز تعداد این تخت ها، 250 تخت است و بیمارستان ها از نظر نیروی انسانی، فضا و بودجه مشکلات جدی دارند.

رییس انجمن ققنوس با بیان اینکه بیمارستان های عمومی در کشور باید بخش سوختگی داشته باشند، افزود: بر اساس مصوبه سال 75 باید 10 درصد از تخت های هر بیمارستان به تخت های روان و سوحتگی اختصاص یابد اما هیچ بیمارستانی اقدام به اجرای این مصوبه نکرده چون ضررهای زیادی برای بیمارستان ها به همراه دارد و در تهران هیچ یک از بیمارستانهای خصوصی، دارای بخش سوختگی نیستند.

دکتر فاطمی با طرح این پرسشها که چرا سازمان تامین اجتماعی با چنین حجمی از تخت بیمارستانی و درمان، بخش سوختگی ندارد و چرا هیچ دانشگاه علوم پزشکی به جز دانشگاه علوم پزشکی ایران، بخش سوختگی ندارد؟ گفت: درمان های سوختگی در کشور به دلایل مختلف، غیر استاندارد است و بیمارستانها با مشکل اداره می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: بازتوانی بیماران سوختگی با مشکلات زیادی همراه است اکثر جراحان پلاستیک، بیماران سوخته را نمی پذیرند و اعمال جراحی پلاستیک را بسیاری از بیمه ها پوشش نمی دهند، پمادهای جلوگیری از گوشت اضافه برای بیماران، کاردرمانی، لباس سوختگی و برخی از مشاوره های روانشناسی برای این بیماران، تحت پوشش بیمه قرار ندارد.

رییس انجمن ققنوس گفت: این انجمن اقدامات زیادی در حوزه پیشگیری از سوختگی در کشور انجام داده است. یکی از اقدامات ما، تصویب روز ملی پیشگیری از سوختگی بود که در وزارت بهداشت به تصویب رسید اما باید به تصویب شورای فرهنگ عمومی برسد. چرا باید در تقویم، روز حافظ داشته باشیم اما روز حمایت از بیماران سوختگی نباید داشته باشیم؟ کمیته پیشگیری از سوختگی در انجمن ققنوس تشکیل شد و در مدارس، آموزش هایی را به دانش آموزان ارائه می دهیم اما با بورکراسی پیچیده ای روبرو هستیم.

وی افزود: ذر سراهای محله، آموزش های پیشگیری از سوختگی را ارائه می دهیم و امسال در روز ملی پیشگیری از سوختگی، با حضور در مترو، مراکز خرید و پارک ها می خواهیم به مردم بگوییم که مراقبت کنید که خودتان نسوزید و اجازه ندهید دیگران نیز بسوزند.

دکتر فاطمی اظهار داشت: چندین کتاب در زمینه پیشگیری از سوختگی تدوین کرده ایم اما برای توزیع آنها در مهدهای کودک با مشکلات و بورکراسی های اداری پیچیده ای روبرو هستیم. کتاب ها را به صورت رایگان توزیع می کنیم و به مردم می گوییم که بخوانید و به دیگران هم بدهید که بخوانند و آگاه شوند بنابراین همه باید بدانیم که در معرض خطر سوختگی هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن تاکید بر رفع مشکلات قانونی، تصریح کرد: چرا سازمان ملی استاندارد و آتش نشانی نباید قدرت اجرایی داشته باشند که 40 بار به ساختمان پلاسکو تذکر داده می شود اما مورد توجه قرار نمی گیرد. راه حل سوختگی از پیشگیری می گذرد و سوختگی قابل پیشگیری است و پوست سوخته، قابل بازگشت نیست. صدا و سیما و رسانه ها در این زمینه باید تفکر ملی داشته باشند و به مردم و سلامت آنها فکر کنند./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٤ آذر ١٣٩٨ - ١٣:٢٨ / شماره خبر: ١٩٧٩٣١ / تعداد نمايش: 209

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج