وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی سازمان غذا و دارو:

نمایشگاه فارمکس یکی از برند های حوزه دارویی منطقه است

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به برگزاری دومین نمایشگاه بین المللی فارمکس در اسفندماه سال جاری در کشور، گفت: خوشبختانه زنجیره نمایشگاهی در حوزه سلامت به ویژه دارو و تجهیزات پزشکی کامل شده و نمایشگاه بین المللی فارمکس یکی از برندهای حوزه دارویی در منطقه است.

 

به گزارش وبدا، دکتر کیانوش جهانپور در نشست خبری دومین نمایشگاه بین المللی فارمکس 2020 در سازمان غذا و دارو اظهار داشت: خوشبختانه این نمایشگاه با همت و حمیت و انگیزه جدی سندیکای مواد اولیه صنایع شیمیایی و بسته بندی با ضریب نفوذ بالا در بین جامعه و رسانه ها، برای دومین سال برگزار می شود.

 

وی افزود: برخلاف برخی مطالب که از سوی بعضی افراد با بی انصافی و ناامیدانه عنوان می شود اما در صنایع شیمیایی دارویی، مزیت های نسبی زیادی داریم که به آن به اندازه کافی، نپرداخته ایم و سرمایه گذاری در این حوزه برای کشور به ویژه تحقق اقتصاد مقاومتی، بسیار سودمند است.

 

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم وضعیت امروز کشور با اوایل انقلاب را مقایسه کنیم، در آن زمان تولید مواد اولیه و شیمیایی در کشور نزدیک به صفر بود اما امروز به حدود 70 درصد رسیده و قطعا تا پایان دولت دوازدهم، می تواند به بیش از 80 درصد برسد که یک رکورد بی نظیر برای کشور و صنعت دارویی است.

 

دکتر جهانپور اضافه کرد: صنعت داروی ایران در منطقه پیشتاز است اما مواد اولیه، بسیار مهم و استراتژیک است که می تواند دست کشور را بازتر و قدرت چانه زنی ما در عرصه های بین المللی را از جمله اقتصاد، سیاست و روابط بین الملل، افزایش دهد.

 

وی تاکید کرد: دکتر شانه ساز رییس سازمان غذا و دارو نگاه ویژه ای به تقویت تولید داخلی دارد و امروز افتخار سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت این است که زنجیره نمایشگاهی در حوزه سلامت تکمیل شده و فارمکس 2020 نمونه ای از این زنجیره است.

 

سخنگوی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: متاسفانه بر خلاف اظهارات مقامات آمریکایی که کالاهای سلامت محور مشمول تحریم نیست اما به خوبی مشاهده کردیم که پانسمان بیماران پروانه ای و یا داروهای بیماری MPS به زحمت تامین می شد و برای تامین آن مشکلات زیادی داشتیم. دشمنان ما در حوزه هایی که تولید کننده یا مواد اولیه نداریم و یا انحصار دارو در دست برخی شرکت های خارجی است، فشار بیشتری وارد می کنند و مورد هجمه قرار می دهند.

 

وی گفت: یکی از نمونه های فشار دشمنان بر علیه دولت ها را در مشکل لبنان برای تامین دارو در یک سال اخیر و در دوران وزارت جمیل جبق به خوبی مشاهده کردیم که مردم این کشور مشکلات دارویی زیادی داشتند.

 

دکتر جهانپور یادآور شد: در دنیا تصمیمات مهم در نهادهای حقوق بشری گرفته نمی شود و در سیاست و اقتصاد، پشت صحنه های تصمیم ساز در عرصه بین الملل، حوزه هایی مانند غذا، دارو ومواد اولیه را مورد هدف و هجمه قرار می دهد./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨ - ١٨:١٧ / شماره خبر: ١٩٩٧٦٥ / تعداد نمايش: 382

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج