پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > جلسه کمیته بهداشت و درمان اربعین در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد
 


جلسه کمیته بهداشت و درمان اربعین در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد

  جلسه کمیته بهداشت و درمان اربعین در دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد

 جلسه کمیته بهداشت و درمان اربعین با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام، مدیر کل بحران استانداری، معاونین دانشگاه و کارشناسان ستادی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، در این جلسه رئیس دانشگاه علوم پزشکی  ایلام گفت: تجمع 20 میلیون زائر از کشورهای مختلف نمایشی از وحدت و همدلی تشیع و ارادت ویژه آنان به ائمه اطهار(ع) و عتبات عالیات بزرگترین تجمع بشری است که نیازمند مدیریت آن در تمام سطوح می باشد.

دکتر علی دل پیشه افزود: تردد میلیونی زائرین اربعین حسینی از استان ایلام و مرز مهران نیز ظرفیت ویژه ای است که ما بعنوان متولیان حوزه سلامت باید در مسیر صحیح هدایت و مدیریت نماییم.

وی با بیان اینکه بیماریهای مختلف و قابل انتشار را باید به گونه ای مدیریت نماییم که هیچ تهدیدی برای سلامت زائران و کشورمان نباشد، خاطرنشان کرد: از میان این حجم عظیم زائران یقیناً از سایر کشورها از جمله افغانستان، پاکستان، هند و آسیای میانه نیز زائرانی مانند سالهای گذشته خواهیم داشت که به علت نبود وضعیت مطلوب بهداشت و درمان در این کشورها باید تلاشمان را بکار گیریم که از شیوع و انتشار بیماریها در بین زائران جلوگیری شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی  ایلام در ادامه گفت: در این راه قطعاً حمایت دستگاهها، ارگانها و نهادهای مختلف را در راستای خدمت به زائران در بخش سلامت نیازمندیم چرا که همکاری و تعامل مستقیم و غیر مستقیم آنان ما را در راه خدمت بهتر به زائران یاری خواهد نمود.

 وی با اشاره به اینکه در سال گذشته با هماهنگی وهمکاری همه جانبه تمامی دستگاهها و نهادها و ارگانها خوشبختانه بهترین خدمات به زائران ارائه شد، تصریح کرد: همه ما همدل و همراه باید به گونه ای مطلوب و قابل انتظار به زائران خدمت کنیم که موجب سربلندی استان ایلام در سطح کشور شود.

دکتر دل پیشه یادآور شد: در حوزه بهداشت و درمان نیز با ارائه خدمات مطلوب به زائران هیچ گونه چالش و مشکلی وجود نداشت. بطوریکه بارها ازسوی مقامات کشوری و استانی، دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام مورد تقدیرقرار گرفت .امسال بنا داریم که با هماهنگی و همکاری شایسته با دیگر دستگاهها و ارگانها و نهاد ها در قالب کمیته بهداشت و درمان به زائران خدمات ارائه کنیم.

در ادامه این جلسه مدیر کل مدیریت بحران استانداری ایلام گفت: یکی از چالشهایی که در سالهای اخیر داشته ایم فرماندهی در حوزه های مختلف واحد بوده است که امسال در تلاشیم یک فرماندهی واحد برای تمامی حوزه ها در عرصه باشد.

مهندس احمد کرمی با بیان اینکه در حوزه سلامت فرماندهی بهداشت ودرمان به عهده دانشگاه علوم پزشکی است، افزود: مبحث سلامت مبحثی شبانه روزی در ایام اربعین خواهد بود بنابر این دانشگاه علوم پزشکی به عنوان متولی اصلی این حوزه در استان به عنوان فرماندهی این عرصه خواهد بود.

وی بیان داشت: برای ارائه خدمات فوریت های پزشکی و اعزام سریع در مواقع ضروری تصمیم بر این  گرفته شده که 10پایگاه فوریت های جاده ای در جاده مواصلاتی ایلام به مهران استقرار یابد.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری ایلام با بیان اینکه کمک و یاری استانهای معین در بخش بهداشت و درمان در سال گذشته قابل ستایش بود، ابراز کرد: با همکاری و همفکری مسئولان و دست اندرکاران دانشگاه علوم پزشکی امسال تلاش می کنیم جانمایی این عزیزان در شرایط جغرافیایی برای ارائه مطلوب ترین خدمات دارای مختصات مناسب باشد.

وی در پایان یاداور شد: جلسات بین بخشی ادارات و دستگاهها به منظور کسب آمادگی و بررسی چالشها و مشکلات و ارائه راه حلها به صورت منظم  برگزار شود زیرا میزان آمادگی ما در ایام تردد زائران منوط به بررسی چالشهاو ارائه راه کارها در این جلسات خواهد بود.

 در ادامه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام نظارت بر مواکب و مراکز پخش مواد غذایی در استان را یکی از اهداف این معاونت در ایام اربعین برشمرد و ابراز کرد: استقرار مواکب بین راهی باید با مجوز معاونت بهداشتی باشد تا مشکلی در رابطه با مواد غذایی و پخت وعرضه آن در بین زائران پیش نیاید.

 دکتر راضی ناصری فر ادامه داد: مواکب باید موظف شوند که یک رابط بهداشتی به معاونت بهداشت معرفی نمایند تا آموزشهای بهداشتی لازم را به آنان منتقل کنیم.

وی خاطر نشان کرد: فروش و عرضه مواد غذایی غیر بهداشتی و بدون مجوز در بین راه و مرز بین المللی مهران باید ممنوع شود زیرا این دستفروشان ممکن است سلامت زائران را به خطر اندازند.

سپس رئیس فوریت های پزشکی استان ایلام با بیان این مطلب که انتظارات و خواسته های حوزه سلامت به سایر دستگاه ها، ارگانها و نهادها انتقال داده شده، خاطرنشان کرد: شرح وظایف و خدمات از مرز تا شهر ایلام دسته بندی شده و امیدواریم که امسال با آمادگی بیشتری به استقبال اربعین برویم.

وی ادامه داد: استقرار سازه ها جهت احداث درمانگاههای سرپایی،ارائه خدمات بهداشتی درمانی سرپایی،خدمات پیش بیمارستانی و استقرار و اسکان نیروهای عملیاتی در مرز بین المللی مهران یکی از ضروریاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر علیمرادی با اشاره به اینکه ساماندهی ترافیک خودروهای عمومی از پل زائر تا پایانه مرزی امری ضروری و بسیار مهم است، تصریح کرد: اختصاص خط ویژه خودروهای امدادی و اورژانس یکی از انتظارات ما در حوزه بهداشت و درمان است زیرا بیشترین حجم خدمات به زائرین از این مسیر انجام می گیرد.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٥ - ٠٩:٢٧ / شماره خبر: ١٥١٢٦٥ / تعداد نمايش: 986  


لیست اخبار >>