پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > تنباكوي قليان دارای چهار هزار ماده سمي و بيش از 70 ماده سرطان زا است
 


تنباكوي قليان دارای چهار هزار ماده سمي و بيش از 70 ماده سرطان زا است

رییس مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز:

  تنباكوي قليان دارای چهار هزار ماده سمي و بيش از 70 ماده سرطان زا است

 سالانه پنج ميليون نفر در دنيا به علت مصرف دخانيات جان خود را را دست مي دهند كه با ادامه اين روند، تا بیست سال آينده آمار قربانيان به 10 ميليون نفر در سال می رسد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دكتر عبدالحسين فرح بخش رییس مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز افزود: بیشتر افراد تصور مي كنند دخانيات تنها كشيدن سيگار است، در حالي كه هر ماده يا فرآورده اي كه تمام يا بخشي از ماده خام تشكيل دهنده آن گياه توتون، تنباكو يا مشتقات آن باشد، جزو دخانيات محسوب مي شود و خطرات مصرف سيگار را دارد.

دکتر فرح بخش اضافه کرد: قليان هم از مواد دخاني محسوب مي شود و تنباكوي قليان دارای چهار هزار ماده سمي و بيش از 70 ماده سرطان زا است.

رییس مرکز بهداشت شهدای والفجر گفت: قليان با اينكه به ظاهر كمتر از سيگار مصرف مي شود، اما حجم دودي كه از آن وارد بدن مي شود 10 تا 20 برابر دود ناشي از مصرف سيگار است.

دکتر فرح بخش با اشاره به طولانی بودن زمان مصرف قليان نسبت به سيگار؛ گفت: همين موضوع باعث مي شود حجم دود بيشتري وارد بدن فرد شود و در واقع يك بار قليان كشيدن، برابر مصرف هفتاد نخ سيگار است؛ از طرف ديگر سيگار انفرادي مصرف مي شود، اما از يك قليان چندين فرد با مدت طولاني تر استفاده مي كنند.

او اضافه کرد: اگر قليان با سر يك بار مصرف هم استفاده شود، از انتقال بيماري ها جلوگيري نمي كند، زیرا باكتري ها و ويروس ها در داخل لوله قليان باقي مانده و مي تواند ناقل بيماري هاي خطرناك مانند سل و هپاتيت شود.

مسوول مبارزه با بيماري هاي غيرواگير مركز بهداشت شهدای والفجر هم در اين خصوص، گفت: بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، مصرف دخانيات به صورت متوسط هشت تا 10سال مدت عمر مورد انتظار افراد را كاهش مي دهد و عامل خطر اصلي در 6 مورد از هشت علت مرگ در جهان، دخانيات است.

دكتر "نگار ميرزاد" افزود: مصرف دخانيات، روند تنگ شدن عروق را سرعت می بخشد و يكي از عوامل خطر مهم بيماري هاي قلبي عروقي و سكته هاي مغزي و قلبي است.

او در ادامه با بيان اينكه نخستین علت مرگ در كشور، بيماري هاي قلبي عروقي است، اضافه کرد: سومين علت مرگ و مير در كشور سرطان ها هستند كه مهم ترين آنها سرطان ريه، ‌پوست، ‌لوزالمعده، ‌مثانه و خون است، بايد توجه داشت كه سرطان زايي قليان به مراتب بيشتر از سيگار است؛ مصرف دخانيات عامل بروز دست کم 14 سرطان مختلف در انسان است.

دکتر میرزاد تاكيد كرد: نظارت بر ممنوعيت مصرف دخانيات(قليان) در مكان های عمومي علاوه بر اينكه نوجوان و جوانان را از استنشاق تحميلي دود دست دوم و دست سوم دخانيات حفظ مي كند، امكان نخستین تجربه در محيط خارج از منزل و دور از نظارت والدين را كاهش مي دهد و از فشار همسالان براي مصرف دخانيات، کم می کند.

او یادآور شد: عبارات فريبنده اي مانند "توتون ميوه اي" و يا "قليان كه آب آن دود زیان آور را تصفيه مي كند" مضرات آن را كاهش نمي دهد، بلكه فرد را به مصرف بيشتر و بدون توجه به اثرات مضر آن، تشویق مي كند و در نهايت منجر به آسیب های بيشتري مي شود.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٥ - ١٥:١٤ / شماره خبر: ١٥١٢٩٥ / تعداد نمايش: 876  


لیست اخبار >>