سه شنبه ٢٥ تير ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > آموزش خودمراقبتی سالمندی در راس برنامه‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد
 


آموزش خودمراقبتی سالمندی در راس برنامه‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد

معاون دانشگاه علوم پزشکی یزد:

  آموزش خودمراقبتی سالمندی در راس برنامه‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد

 معاون دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد با اشاره به اهمیت مراقبت از سالمندان گفت: آموزش خودمراقبتی سالمندی در راس برنامه‌های معاونت بهداشت است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دکتر محمدحسن لطفی در نشست خبری به مناسبت هفته سالمند با اصحاب رسانه استان یزد اظهار کرد: بیش از هشت درصد جمعیت کشور را افراد بالای 60 سال تشکیل می‌دهند که این رقم نشان دهنده روند پیر شدن جمعیت کشور است.

وی با بیان اینکه جمعیت سالمندی در یزد بحران بیشتری در مقایسه با کشور دارد، ادامه داد: در استان از نظر جمعیت سالمندی از کشور جلوتر هستیم و رقمی نزدیک به 9 درصد از جمعیت استان در سن سالمندی هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد با بیان اینکه افزایش جمعیت سالمندی زنگ خطری برای مسؤولان در کشور است، اضافه کرد: لازم است تا برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها برای کنترل کشور و مراقبت از جمعیت در زمینه‌ای باشد که کشور را از پیری نجات دهد.

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت در قالب طرح تحول سلامت و 11 برنامه‌ای که در این زمینه دارد برنامه‌های جامعی را برای مراقبت از سالمندان در دستور کار قرار داده است، افزود: در همین راستا آموزش برنامه‌های خودمراقبتی به سالمندان و اطرافیان آن‌ها از رئوس فعالیت‌های حوزه بهداشت بوده که در سال جاری نیز فراخوان جمعیتی داده شده و بخشی از کار در حال انجام است.

وی با بیان اینکه بیماری‌هایی مانند دیابت، فشارخون و بیماری‌های قلبی و عروقی، تکریم سالمندان و توجه خاص به سلامت روان سالمندان در طرح تحول مورد توجه است، گفت: بیش از 35 هزار سالمند در استان یزد در این طرح شرکت کرده و چکاپ شده‌اند.

وی تعداد سالمندان استان را بالای 95 هزار نفر اعلام کرد و ادامه داد: سالمندان، خانواده سالمندان و افراد مرتبط با آن‌ها همچنین حاکمیت در مثلث برنامه‌ریزی برای این قشر از جامعه دخالت دارند که باید در طرح غربالگری سالمندان هر سه ضلع مورد توجه قرار گیرند و برنامه‌های خود را دنبال کنند.

لطفی با تاکید بر اینکه سالمندان باید برای خودمراقبتی و کسب اطلاعات لازم به مراکز درمانی مراجعه کنند، تصریح کرد: برنامه‌ریزی شده است که تا پایان سال بتوانیم تمام جمعیت سالمند استان را در طرح غربالگری پوشش دهیم و از بروز بیماری‌ها و مشکلات بعدی این قشر پیشگیری کنیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی یزد با بیان اینکه تا پایان مهرماه طرح جدید این دانشگاه در مبارزه با بیماری‌های غیرواگیردار آغاز خواهد شد، خاطرنشان کرد: سالمندان باید با مراجعه به مراکز بهداشت برای تشکیل پرونده و بررسی‌های سلامتی اقدام کنند و بدون پرداخت هزینه از خدمات بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: تمامی آزمایش‌های لازم در این زمینه رایگان خواهد بود و تنها فرانشیز برای ویزیت اخذ خواهد شد.

لطفی از جمله شاخصه‌های افزایش سن و پیشرفت جمعیت به سمت سالمندی را عدم توجه به سن ازدواج و افزایش این سن همچنین عدم توجه زوجین به فرزند‌آوری در سنین پایین برشمرد و گفت: سیاست‌های نادرست کاهش جمعیت موجب شده است تا جمعیت جوان کشور کاهش یافته و به سمت پیری حرکت کنیم.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ١١ مهر ١٣٩٥ - ٠٩:٢٧ / شماره خبر: ١٥١٩٨٥ / تعداد نمايش: 1590  


لیست اخبار >>