شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > سنجش روشنایی مدارس مقطع ابتدایی در 20 شهرستان خوزستان
 


سنجش روشنایی مدارس مقطع ابتدایی در 20 شهرستان  خوزستان

  سنجش روشنایی مدارس مقطع ابتدایی در 20 شهرستان خوزستان

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از سنجش روشنایی مدارس مقطع ابتدایی در 20 شهرستان تابعه دانشگاه خبر داد.

 به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر سلمان زاده اظهار داشت: عوامل فیزیکی محیط های آموزشی یکی از مهمترین ابعاد آموزشی می باشد که در ایجاد انگیزه و اشتیاق آموزشی تأثیر بسزایی دارد که از جمله عوامل فیزیکی میتوان به روشنایی این مراکز اشاره کرد.  

وی افزود: بدیهی است که روشنایی اهمیت بسیار زیادی دارد و در صورت مطلوب بودن این شاخص، تعادلی لازم بین نیازهای دانش آموز و محیط پیرامون ایجاد می شود و در نتیجه شرایط مناسب را برای فعالیت های چشمی مانند نوشتن، خواندن و غیره دانش آموزان فراهم میشود.

رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان گفت: روشنایی مناسب به منظور رعایت اصول ایمنی و سلامت دانش آموزان نیز ضروری می باشد که نامناسب بودن آن، یکی از علل اصلی حوادث از جمله سقوط، سر خوردن و ... در مدارس عنوان است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: همچنین نامناسب بودن روشنایی علاوه بر ایجاد خستگی ذهنی، صدمات دیگری به سلامتی و بینایی وارد میکند که می تواند به خستگی چشم، خستگی عمومی، سردرد و ... منجر شود.

سلمان زاده تصریح کرد: روخوانی به لحاظ بصری یکی از پرتنش ترین تکالیف برای دانش آموزان است و شرایط نامناسب نور کلاس علاوه بر اثرات نامطلوب فیزیولوزیکی و روانی باعث کاهش یادگیری و افزایش احتمال اشتباه می شود.

وی گفت: در راستای استانداردسازی وضعیت نور کلاسهای درس در شهرهای تابعه دانشگاه، این معاونت با همکاری سازمان آموزش و پرورش استان اقدام به اجرای فاز اول برنامه سنجش روشنایی از ابتدای دی ماه سال جاری نموده و در این برنامه، واحد بهداشت حرفه ای کلیه شهرستان های تابعه به سنجش روشنایی مدارس مقطع ابتدایی مناطق شهری و روستایی در دو نوبت صبح و عصر می پردازد.

رئیس مرکز بهداشت استان ادامه داد: دلیل انتخاب مقطع ابتدایی این مسئله است که دانش آموزان این مقطع در سن پایینی قرار دارند و علاوه بر آسیب پذیر بودن در صورتی که به آسیب های چشمی مبتلا شوند به ناچار باید همراه با این آسیب ها بقیه عمر خویش را بگذرانند که خود احتمال ایجاد مشکلات اجتماعی را نیز بیشتر می کند.

معاون بهداشت دانشگاه اظهار داشت: همچنین با استفاده از نتایج حاصل از این سنجش، کیفیت روشنایی و بهره وری انرژی سیستم های روشنایی ارزیابی شده و در نتیجه با شناسایی مشکلات می توان برای بهبود آن راهکارهای اصلاحی را ارائه نمود.

سلمان زاده در پایان اظهار گفت: با تأمین روشنایی مناسب، محیطی به وجود می آید که در آن ضمن تأمین سلامت بینایی، عمل دیدن به بهترین وجه و با حداقل زحمت و کوشش انجام گیرد تا نیروی دانش آموزان صرف جذب اطلاعات و فرآیند یادگیری شود و مشکلات بینایی و حوادث نیز به حداقل می رسد.

 

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        شنبه ١٦ بهمن ١٣٩٥ - ٠٨:٤٦ / شماره خبر: ١٥٧١٣٦ / تعداد نمايش: 829  


لیست اخبار >>