يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > ساخت ۱۶۲ واحد بهداشتی در خوزستان با همكاری وزارت دفاع
 


ساخت ۱۶۲ واحد بهداشتی در خوزستان با همكاری وزارت دفاع

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خبر داد

  ساخت ۱۶۲ واحد بهداشتی در خوزستان با همكاری وزارت دفاع

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از ساخت ۱۶۲ واحد بهداشتی در خوزستان با همكاری وزارت دفاع و پشتبانی نیروهای مسلح خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه، مراسم امضا و تبادل تفاهم نامه ساخت 162 واحد بهداشتی تابعه دانشگاه علوم پزشکی اهواز مشمول تفاهم نامه سه جانبه کشوری در خوزستان برگزار شد.

دکتر اسماعیل ایدنی در ابتدای این مراسم با بیان اینکه انعقاد این تقاهم نامه دومین اقدام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در زمينه استفاده از ظرفیت های فرابخشی برای ارتقاء سلامت مردم در استان خوزستان است، گفت: اولین اقدام درخشان دانشگاه در این خصوص، راه اندازی بیمارستان شهید دکتر بقایی 2 در راستای انعقاد تفاهم نامه با مرکز بهداری رزمی جنوب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است.

وی بیان کرد: در ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید، متأسفانه در حوزه درمان با کمبود بیش از 2500 تخت بیمارستانی در استان مواجه بودیم و در برخی از بیمارستان های مرکز استان به خصوص بیمارستان ابوذر شاهد 100 درصد اشغال تخت بیمارستانی بودیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان کرد: مشکل ديگري که علاوه بر کمبود شدید تخت هاي بیمارستانی با آن روبرو بودیم، کمبود نیروی انسانی به ویژه پرستار در استان بود، به طوری که نسبت پرستار به تخت بیمارستانی 0.66 درصد بود و در پایین ترین سطح در کشور قرار داشتیم به گونه اي كه در اولین سفر وزير بهداشت به استان خوزستان، ايشان بیان نمود که خوزستان در وضعیت سلامت در رده یکی مانده به آخر و قبل از استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

ايدني ادامه داد: بنابراين لازم بود مداخلات جدیدی در بخش سلامت در استان خوزستان انجام شود و زیرساخت های فیزیکی بصورت قابل توجهی ارتقاء یابد، پس با پيگيري هاي انجام شده، بیش از 176 میلیارد تومان اعتبار از سوی وزارت بهداشت برای تکمیل بیمارستان های نیمه تمام استان اختصاص داده شد و خوشبختانه با اين اعتبارات توانستیم بیمارستان 22 بهمن مسجدسلیمان را به بهره برداری برسانيم و تا پایان دولت یازدهم نیز بیمارستان جديد ابوذر اهواز، بیمارستان جديد سوانح و سوختگی پادادشهر و بیمارستان جديد دشت آزادگان را افتتاح خواهیم کرد.

وي با اشاره به اینکه با انعقاد تفاهم نامه ای با سپاه پاسداران، توانستیم 400 تخت بیمارستانی را با هزینه ای اندک در اختیار بیماران استان قرار دهیم، گفت: در حالي كه برای ساخت يك بیمارستان ٤٠٠ تخته از صفر، باید علاوه بر هزینه كرد اعتباري بالغ بر 300 میلیارد تومان، در بهترین شرایط حداقل 4 الی 5 سال نيز زمان صرف ميشد، ولی خوشبختانه علیرغم تمام مشکلات درون استانی در برهه زمانی 8 الی 9 ماهه توانستیم بلوك هاي ساختماني بلااستفاده متعلق به بيمارستان شهيد بقايي را بازسازی و در قالب بيمارستاني مجزا تحت عنوان شهيد دكتر بقايي٢ آماده بهره برداری کنیم كه با توجه به لیست طولاني انتظار بیماران سرطانی، مقرر شد بیماران سرطانی به این بیمارستان منتقل شوند.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز افزود: تفاهم نامه منعقده با نيروهاي مسلح نشان داد که در استان خوزستان ظرفیت های بسیاری وجود دارد و ما می توانیم بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری از ظرفیت های نادیده در کشور نهایت استفاده را ببریم.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی کشور با بیان اینکه اگر بخواهیم سلامت را ارتقاء دهیم، لازم است از تمام ظرفیت های درون و برون بخشی استفاده کنیم، گفت: تفاهم نامه منعقد شده با سازمان طرح های عمرانی وزارت دفاع در اجرای ساخت ۱۶۲ واحد بهداشتی نیز دومین اتفاق مثبت رخ داده در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در راستای اقتصاد مقاومتی است.

ایدنی با اشاره به اینکه در راستای تأكيد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبني بر اينكه اگر استان خوزستان بتواند 50 درصد هزینه ساخت مراکز بهداشتی را تقبل کند، وزارت بهداشت نیز 50 درصد باقی مانده را تقبل خواهد کرد، اضافه کرد: برای استفاده از این فرصت، بلافاصله با نیازسنجی های انجام شده در استان، کمبودهای مراکز بهداشتی را شناسایی كرديم و پس از آن در جلسه ای که در استانداری استان با حضور فرمانداران، شهرداران و اعضای شورای شهرهاي مختلف استان و شخص استاندار تشکیل شد، توانستیم با حمایت طلبی های برون بخشی، کمبود زمین مراکز بهداشتی را مطرح و حمایت تمام ارگان های برون بخشی را خواستار شویم.

وی بیان داشت: تا پیش از این شهرداری ها به دنبال دریافت عوارض از مراکز بهداشتی بودند، اما خوشبختانه با حمایت های دکتر شریعتی استاندار خوزستان، بحث تامین زمین ها به شدت پیگیری شد و در برخی از شهرستان های استان مانند ماهشهر تمام زمین ها آماده کلنگ زنی شدند.

ایدنی در پایان با بیان اینکه تابلوی بیماری ها در استان به واسطه بی توجهی به بهداشت بوده، خاطرنشان کرد: لازم است علاوه بر توسعه زیرساخت های بهداشتی، به سمت محتوایی شدن برنامه ها هم پیش برویم و با توجه به نگاه دولت به بحث سلامت، باید از این فرصت نهایت استفاده را برده و به مقصد نهایی که افزایش طول عمر با کیفیت آحاد مردم است، دست یابیم.

گفتنی است در این مراسم  دکتر تبریزی قائم مقام معاون بهداشت و رئیس مرکز توسعه شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر اسماعیل ایدنی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، مهندس منیری مدیرعامل سازمان طرح های عمرانی وزارت دفاع، دکتر شکرالله سلمان زاده معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و جمعی مدیران شبکه هاب بهداشت و درمان در سالن اجتماعات معاونت بهداشت دانشگاه حضور داشتند.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        چهارشنبه ٤ اسفند ١٣٩٥ - ١١:٣٩ / شماره خبر: ١٥٨٠٣٢ / تعداد نمايش: 695  


لیست اخبار >>