چهارشنبه ٢٦ تير ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > جدال 1.8 میلیارد نفر با فشارخون بالا / از مقدار فشارخون خود مطلع شوید
 


جدال 1.8 میلیارد نفر با فشارخون بالا / از مقدار فشارخون خود مطلع شوید

  جدال 1.8 میلیارد نفر با فشارخون بالا / از مقدار فشارخون خود مطلع شوید

 طبق مطالعه اخير بار جهاني بيماري ها، فشارخون بالا مهمترین خطر مرگ و ناتواني در دنياست.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دکتر فربخش رئیس گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت امور بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  در خصوص بیماری فشارخون اظهار داشت: طبق مطالعه اخير بار جهاني بيماري ها، فشارخون بالا مهمترین  خطر مرگ و ناتواني در دنياست.

دکتر فربخش با بیان این نکته که یکی از موانع مهم در كنترل مؤثر فشارخون بالا عدم اطلاع مردم از بالا بودن ميزان فشارخون خودشان است، گفت: جهت ارزیابی و تشخیص فشارخون بالا، اقدامات ساده اي در واحدهای بهداشتی اعم از مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و خانه های بهداشت تحت پوشش دانشگاه ارائه می گردد و این اقدامات مي تواند نقش مهمي در شناسایی، درمان و کنترل این بیماری داشته باشد.

وی افزود: طبق آمار، حدود 3 نفر از هر ده نفر در سراسر دنیا از فشارخون بالا رنج می برند. تقریبا" 1.8 میلیارد نفر در دنیا فشارخون بالا دارند که 50 % از آن ها کاملا" از وضعیت خود بی اطلاع هستند و بعضی از آن هایی هم که از وضعیت خود مطلع هستند، هیچ اقدام درمانی دریافت نمی کنند.

رئیس گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت امور بهداشتی روز جهانی فشارخون بالا را یک واقعه آموزشی برای ترویج پیشگیری از افزایش فشارخون دانست و افزود: از سال 2005 میلادی، هر ساله در روز 17 ماه می، روز جهانی فشارخون بالا با هدف افزایش آگاهی عموم مردم در خصوص فشارخون بالا و اقدامات پیشگیرانه و عوارض آن برگزار می شود و فرصتي براي تاكيد بر ارتقاء و بهبود پيشگيري و كنترل فشارخون بالا را فراهم مي كند.

دکتر فربخش افزود: آگاهی از فشارخون بالا به علت تعداد مرگ های مرتبط با  حمله های قلبی، بیماری کلیوی و سکته های مغزی همراه با آن، بسیار مهم و حیاتی است و  بخش مهمی از آن به علت فقدان آگاهی در باره فشارخون بالا در میان جامعه عمومی می باشد.

رئیس گروه بیماری‌های غیرواگیر ادامه داد: این بیماری براحتی با یک اندازه گیری ساده فشارخون در خانه یا مراکز بهداشتی درمانی با استفاده از دستگاه فشارخون، قابل تشخیص و بدنبال آن قابل درمان و کنترل است. نکته مهم در این خصوص این است که افراد پس از اندازه گیری فشارخون خود از میزان فشارخون و مفهوم آن مطلع شده و افراد دارای فشارخون بالا، جهت ارزیابی بیشتر، درمان و دریافت مراقبت های باليني به پزشکان ارجاع داده شوند.

دکتر فربخش در پایان با اشاره به شعار «از مقدار فشارخون خود مطلع شوید» در ادامه گفت: از سال 2014 تا 2018 میلادی سالانه به مدت 5 سال این بسيج با شعار مذکور، برای توسعه برنامه هايي براي غربالگري فشارخون و شناسايي بيماران مبتلا به فشارخون بالا، تكرار خواهد شد.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        چهارشنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٦ - ٠٨:٣٥ / شماره خبر: ١٦١٤٥٦ / تعداد نمايش: 678  


لیست اخبار >>