سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > برگزاری کارگاه جامع آموزش خود مدیریتی دیابت در شاهرود
 


برگزاری کارگاه جامع آموزش خود مدیریتی دیابت در شاهرود

  برگزاری کارگاه جامع آموزش خود مدیریتی دیابت در شاهرود

  کارگاه آموزشی خودمراقبتی با حضور اساتید برجسته انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک به مدت 3 روز، برای 200 نفر از پزشکان، پرستاران،کارشناسان تغذیه و مراقبین سلامت مراکز خدمات جامع سلامت روستایی و شهری شهرستانهای میامی و شاهرود، و 200 نفر از بیماران دیابتی نوع 1 و 2 در محل سالن سلامت و پورسینای دانشکده پزشکی شاهرود، در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دیابت بیماری است که در آن بدن نمی تواند از قند خون و نشاسته (کربوهیدرات) موجود در غذاها برای تولید انرژی استفاده نماید،در نتیجه قند خون فرد افزایش می یابد.

دکتر منصوره فاتح مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با بیان اینکه در برنامه تحول سلامت و در راستای پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر، که یکی از اهداف وزارت بهداشت نیز می باشد، بر آن شدیم که این کارگاه آموزشی را با همت انجمن اطلاع رسانی دیابت، با هدف:ارتقاء و افزایش سطح علمی و اطلاعات به روز شده در زمینه بیماری دیابت نوع 1 و 2، جهت پزشکان و مراقبین سلامت، برای ارائه خدمات مطلوبتر به این بیماران برگزار کنیم.

در ادامه دکتر سارا صداقت مدیر تیم علمی انجمن، این انجمن را یک سازمان مردم نهاد(NGO) که با ساختار هیات امنایی شروع به فعالیت نموده است و پایه گذاران این انجمن پزشکان فوق تخصص غدد کشور و جوانان دیابتی هستند که به خوبی موفق به کنترل دیابت خود شده اند.

وی در ادامه افزود: هدف اصلی این مرکز مردمی (آموزش، اطلاع رسانی و ایجاد انگیزه) در افراد مبتلا به دیابت است تا با یادگیری مدیریت شخصی دیابت، زندگی سالم تری داشته باشند. برنامه های آموزشی انجمن با هدف پیشگیری از ابتلا به دیابت و کنترل و بهبود عوارض آن برای افراد دیابتی طراحی شده است.

وی با بیان اینکه این 16 برنامه از سری برنامه های دانشگاه ها می باشد،افزود: این کارگاهها با درخواست دانشگاه های علوم پزشکی کشور و با همکاری و حمایت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برگزار می شود.

دکتر صداقت در برنامه آموزشی روز اول و دوم که پزشکان،پرستاران،کارشناسان تغذیه و مراقبین سلامت حضور داشتند و با بیماران دیابتی در ارتباط هستند، اطلاعات جدید تری در زمینه کنترل دیابت و مهارت ارتباط افراد دیابتی،آشنایی با اصول آموزش خود مدیریتی دیابت،آموزش کاربردی ورزش و درمان دارویی،اصول غربالگری و پیشگیری و مراقبت از عوارض ناشی از دیابت را از طریق اسلاید آموزش دادند.

در آخرین روز از این کارگاه که افراد دیابتی نوع 1 و 2 و خانواده هایشان حضور داشتند دکتر صداقت: راهکارهای مدیریت دیابت و پیشگیری از عوارض،پایه های کنترل دیابت،برنامه ریزی غذایی،اصول پایش قند خون،اصول ورزش دردیابت،مدیریت صحیح افت قند خون را به حاضرین ارائه ، تا این افراد بتوانند زندگی سالم و بدون عوارضی را تجربه و بیماری خود را مدیریت کنند.

در پایان بیماران دیابتی نحوه صحیح تزریق انسولین و استفاده از دستگاه تست قند را آموزش دیدند و همکاران بسته های آموزشی و گواهی شرکت در این کارگاه را دریافت کردند. 

این کارگاه با همت واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت شاهرود برگزار گردید.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٦ - ١٢:٣١ / شماره خبر: ١٦٤٤٥٠ / تعداد نمايش: 604  


لیست اخبار >>