سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > تشكیل كارگروه‌های مرتبط با تدوین سند توسعه سلامت در خوزستان
 


تشكیل كارگروه‌های مرتبط با تدوین سند توسعه سلامت در خوزستان

در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی استان خوزستان عنوان شد

  تشكیل كارگروه‌های مرتبط با تدوین سند توسعه سلامت در خوزستان

 دکتر اسماعیل ایدنی در این جلسه اظهار داشت: مقوله سلامت از مقوله‌های کاملا فرابخشی است که بیش از 50 درصد آن مربوط به خارج از بدن انسان و در مدیریت کلان خدمات بهداشتی و درمانی قرار دارد و به مولفه‌های اجتماعی شدن وابسته است که در هر استانی بر اساس وضعیت جغرافیایی و فرهنگی و سیاسی دارای شرایط ویژه‌ای است.

 به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ،  سومین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی استان خوزستان در سال 96 با حضور دکتر حسین زاده معاون سیاسی استانداری خوزستان، دکتر اسماعیل ایدنی رئیس دانشگاه، دکتر منصور آرزومند معاون اجتماعی، دکتر ناصر ضیغمی معاون فنی مرکز بهداشت استان و جمعی از روئسا و مدیران کل ادارات استان در سالن جلسات استانداری خوزستان برگزار شد.

 دکتر اسماعیل ایدنی در ابتدای این جلسه اظهار داشت: مقوله سلامت از مقوله‌های کاملا فرابخشی است که بیش از 50 درصد آن مربوط به خارج از بدن انسان و در مدیریت کلان خدمات بهداشتی و درمانی قرار دارد و به مولفه‌های اجتماعی شدن وابسته است که در هر استانی بر اساس وضعیت جغرافیایی و فرهنگی و سیاسی دارای شرایط ویژه‌ای است.

  ایدنی افزود: در تدوین سند توسعه سلامت، باید تغییرات مناطق مختلف کشور لحاظ شود که این موضوع در دستور کار شورای عالی سلامت کشور قرار گرفته و قرار بر این است که با توجه به این تغییرات، سند توسعه سلامت استان‌ها تدوین شود.

  وی تصریح کرد: در این زمینه از سال گذشته دستورالعملی از سوی شورای عالی سلامت به کل کشور ابلاغ شده است و دانشگاه‌های علوم پزشکی به عنوان مجری این برنامه و استانداری‌ها و سازمان مدیریت هر استان وظیفه رصد این برنامه را بر عهده دارند.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: کارگروه‌های مرتبط با تدوین سند توسعه سلامت در استان خوزستان تشکیل شده‌اند ولی لازم است که تمام دستگاه‌های ذیربط در کارگروه‌ها در این زمینه مشارکت فعال داشته باشند تا سند توسعه سلامت خوزستان تدوین شود.

  وی افزود: ساختار ویژه‌ای در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برای پیگیری تدوین سند توسعه سلامت خوزستان در نظر گرفته شده که معاونت اجتماعی دانشگاه جندی شاپور اهواز است و در سه بخش مدیریت مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، خیرین و در نهایت اداره کارگروه سلامت فعالیت می‌کند.

  ایدنی گفت: هم اکنون در حال تکمیل گروه‌ها هستیم، اطلاعات گروه‌ها باید به خوبی جمع‌آوری شود و لازم است که همکاران ما که در دستگاه‌های مختلف استان حضور دارند مشارکت فعالی داشته باشند تا بتوانیم سند توسعه سلامت را در زمان مقرر تدوین کنیم.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: تنها 20 درصد از عوامل موثر بر سلامت در مدیریت بهداشتی و درمانی تعریف شده‌اند و 30 درصد مربوط به عوامل محیطی و ژنتیک و 50 درصد نیز در مدیریت کلان استان قرار گرفته‌اند که در این بخش استاندار ریاست کارگروه سلامت را بر عهده دارد.

  وی با اشاره به نقش مدیریت کلان در عوامل موثر در سلامت بیان کرد: اگر بهترین مراکز آی سی یو یا جراحی‌ها در اختیارمان قرار بگیرد ولی جاده‌های حادثه‌خیز داشته باشیم، مرتبا تصادفات رخ می‌دهد و سلامت جامعه به خطر می‌افتد به همین دلیل است که مقوله سلامت در مدیریت کلان استان قرار دارد.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٦ - ٠٨:٥٠ / شماره خبر: ١٦٤٦٦٠ / تعداد نمايش: 415  


لیست اخبار >>