شنبه ٢٨ دی ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > ١٦٠ هزار گزش سالانه در کشور توسط حیوانات اهلی و وحشی
 


١٦٠ هزار گزش سالانه در کشور توسط حیوانات اهلی و وحشی

به مناسبت 28 سپتامبر (6 مهرماه) روز جهانی هاری

  ١٦٠ هزار گزش سالانه در کشور توسط حیوانات اهلی و وحشی

 به پيشنهاد سازمان جهاني بهداشت 28 سپتامبر مصادف با 6 مهر ماه روز جهاني «هاري» نام گذاری شده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دکتر رکسانا باطبی  رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بیماری "هاري" مختص وحوش می باشد و انسان نیز بصورت اتفاقی ممکن است به بیماری مبتلا شود. این بیماری نوعی بیماری ويروسي دستگاه عصبي مركزي است كه در صورت ابتلا انسان مرگ از بیماری حتمی است، این در حالیست كه تمامی موارد بروز اين بيماري قابل پيشگيري است.

دکتر باطبی در ادامه با اشاره به اینکه همه پستانداران نسبت به «هاري» حساسند و ممكن است به آن مبتلا شوند، افزود: بيش از 95 درصد موارد حیوان گزیدگی در محدوده تحت پوشش دانشگاه مربوط به سگ و گربه گزيدگي است؛ اما مواردی از گزش توسط گرگ، روباه، شغال و سایر حیوانات اهلی و وحشی نیز دیده می شود. هرساله حدود 160000 نفر در کشور توسط حیوانات اهلی یا وحشی دچار گزش می شوند که حدود 4000 مورد آن در محدوده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اتفاق می افتد.

 وی افزود: در 6 ماهه ابتدایی سال جاری بالغ بر 2200 مورد حیوان گزیدگی در نواحی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گزارش شده است که تمامی موارد اقدامات پیشگیری و درمانی را دریافت کرده اند. این موفقیت در پیشگیری از ابتلا موارد حیوان گزیده به بیماری هاری با تزریق 7300 دز واکسن هاری و بالغ بر 750000 واحد سرم ضد هاری محقق شده است.

بیژن مقیمی کارشناس بیماری هاری معاونت امور بهداشت  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز شروع فوری اقدامات درمانی در مواقع حیوان گزیدگی را در پیشگیری از بیماری حیاتی دانست و گفت: در صورت گزش انسان توسط حیوان مشکوک به هاری، بلافاصله می بایست اقدامات درمانی ضد هاری آغاز شود. از آنجایی که در کشور ما آلودگی زیادی در وحوش وجود دارد هر حیوانی که انسان را مورد گزش قرار دهد، مشکوک به هاری قلمداد می شود. نخستين اقدام پس از گزش به وسيله حيوان مبتلا به هاري شست‌ وشوي محل گزش است و به جرأت می توان گفت نیمی از روند درمان هاری بسته به شستشوی مناسب و کافی (15 تا 20 دقیقه) محل جراحت می باشد. پس از آن ضدعفونی محل عارضه صورت می پذیرد. چنانچه فرد حیوان گزیده به هر دلیل امکان مراجعه سریع به مراکز درمان هاری را ندارد، میبایست در محل مناسب اقدام به شستشوی محل جراحت با آب و صابون بنماید و سپس در اسرع وقت خود را به نزدیکترین مرکز پیشگیری و درمان هاری برساند.

وی در ادامه واكسیناسیون کامل ضدهاري را پنج نوبتی عنوان کرد و افزود: روز اول مراجعه (روز صفر) و روزهاي سوم، هفتم، چهاردهم و بيست و هشتم، فرد مبتلا، واكسن ضد هاري دريافت مي‌كند. فرد گزيده شده توسط حيوان مشکوک به هاری، در صورت نياز با تشخیص کارشناس مربوطه ممکنست سرم ضد هاری نيز دريافت ‌كند. در صورتی که حیوان مهاجم سگ یا گربه باشد، حیوان باید به مدت 10 روز تحت نظر گرفته شود. در صورتی که حیوان مذکور پس از طی ده روز زنده بماند درمان هاری با سه نوبت واکسن دریافت شده پایان می یابد و در صورتی که حیوان مهاجم متواری باشد یا در طی ده روز تلف شود درمان هاری با دریافت 5 نوبت واکسن کامل می شود.

مقیمی انجام اقداماتی نظیر خودداری از تحریک حیوانات بخصوص سگ و گربه، واکسیانسیون افراد در معرض خطر نظیر دامپزشکان، دامداران، جنگل بانان و ...، واکسیانسیون حیوانات خانگی علیه بیماری هاری، خودداری از نگهداری حیوانات در منزل، آموزش جامعه در خصوص نحوه برخورد با حیوان گزیدگی و مراقبت از کودکان در زمان مواجهه با حیوانات را در جهت پیشگیری از بیماری هاری  بسیار مؤثر دانست. وی خودداری کادر درمانی از بخیه زدن محل جراحت و یا به تأخیر انداختن آن را در روند پیشگیری از بروز بیماری هاری بسیار کلیدی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه ویروس هاری از جمله ویروسهای بی‌هوازی می باشد، لذا بخیه زدن در محل جراحت شرایط را جهت رشد ویروس مهیاتر می کند. در موارد ضروری می بایست پیش از بخیه در محل جراحت سرم ضدهاری تزریق گردیده و نیز مقداری سرم در محل جراحت ریخته شده و سپس بطور محدود بخیه انجام شود.

 مقیمی در پایان تأکید کرد: در مواردی که فردی دچار حیوان گزیدگی می شود میبایست در اسرع وقت به مراکز پیشگیری و درمان هاری شهرستان مربوطه مراجعه نماید. این مراکز بصورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات به موارد حیوان گزیدگی بصورت رایگان می باشند.

آدرس و شماره تماس مراکز پیشگیری و درمان هاری تحت پوشش  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جدول ذیل آمده است:

ردیف

نام شهرستان

نام مرکز پیشگیری هاری

شماره تلفن

آدرس

1

پاکدشت

اشرفی اصفهانی

36027257

پاکدشت میدان شهید گمنام مرکز اشرفی اصفهانی

2

پیشوا

بیمارستان مهاجری

36729302

میدان امام-خیابان امام – خیابان کارگر-خیابان سناردک -کوچه محبت -بیمارستان مهاجری

3

شرق تهران

بهداشت شرق تهران

77433545

م امامت خ جدیدی خ ابوریحان

4

شمال تهران

مرکز بهداشت شمال تهران

88514094

سید خندان کوچه اشراقی پ1/16

5

دماوند

مرکز پیشگیری از هاری

76315455

دماوند جیلارد ک دبیرستان دکتر حسابی شبکه بهداشت و درمان دماوند

6

شمیرانات

شمیرانات

22217222

میدان قدس - ابتدای خ شریعتی

7

بومهن

شهید اکبری

76237829

بومهن - خ سپاه - کوچه بهمنی

8

فیروز کوه

مرکز بهداشت شهرستان فیروزکوه

76443104

فیروزکوه- میدان راه آهن

9

ورامین

ورامین

36280038

ورامین روبروی فرمانداری

10

قرچک

قرچک

36164874

قرچک باقرآباد خیابان اصلی جنب بانک مسکن

 

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٤ مهر ١٣٩٦ - ٠٩:٥٧ / شماره خبر: ١٦٦٥٧١ / تعداد نمايش: 584  


لیست اخبار >>