شنبه ٢٨ دی ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > مانور عملیاتی "پاسخ حوزه بهداشت دانشگاه در بلایا" توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد
 


مانور عملیاتی

  مانور عملیاتی "پاسخ حوزه بهداشت دانشگاه در بلایا" توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد

 به مناسبت روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی، مانور عملیاتی "پاسخ حوزه بهداشت دانشگاه در بلایا" با حضور مسئولان و کارشناسان حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و سازمان‌های همکار از جمله فرمانداری، شورایاری روستا، هلال احمر، آتش نشانی، آب منطقه‌ای، اورژانس، نیروی انتظامی و پلیس راهور شهرستان دماوند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر شهلا قنبری رئیس گروه آموزش و ارتقا سلامت معاونت بهداشت دانشگاه با بیان این مطلب، اظهار داشت: این عملیات مانور با هدف ایجاد آمادگی لازم در برابر خطرات ناشی از بلایای طبیعی از جمله سیل و در راستای آمادگی کارشناسان مدیریت خطر بلایا، بهداشت محیط، مبارزه با بیماریها ستاد مراکز و شبکه های بهداشت تحت پوشش معاونت بهداشت در جهت کاهش میزان خطرات احتمالی پس از وقوع سیل، با پشتیبانی مدیر شبکه بهداشت و درمان دماوند انجام شد.

دکتر قنبری با اشاره به این نکته که چرخه مدیریت بلایا، شامل 4 مرحله کاهش اثرات، آمادگی، پاسخ و بازیابی می باشد و یکی از کارکردهای مهم و اساسی در جهت ارتقا مرحله آمادگی، برگزاری انواع مانورها می باشد، گفت: هدف از اجرای این مانور، تمرین آمادگی و افزایش توان تیم واکنش سریع مراکز و شبکه ها، شناسایی نقاط قابل بهبود، ظرفیت های موجود، تقویت کار گروهی و تیمی، جلب حمایت و توجه مدیران ارشد و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پشتیبانی و تخصصی و آموزش و تربیت کارکنان در مورد نقش ها و مسولیت های اساسی در مواجهه صحیح و به موقع با سیلاب بود.

وی همچنین اجرای این تمرین را راهی برای پاسخ موثر، هماهنگ و سازماندهی شده به اثرات مختلف انواع بلایا و فوریت ها دانست.

وی افزود: مانور مذکور در تاریخ 17/7/96 با اعلام فرضی وقوع سیل در روستای آیینه ورزان و 10 روستای تحت پوشش شبکه بهداشت دماوند، قطع شدن شریانهای حیاتی از جمله تاسیسات آب و برق و ارتباطات، خسارت به منازل مسکونی و زمین های کشاورزی آغاز شد.

دکتر قنبری ادامه داد: مانور "پاسخ حوزه بهداشت دانشگاه در بلایا" با حضور 120 نفر از کارکنان معاونت امور بهداشتی و مراکز و شبکه های تحت پوشش در 10 تیم عملیاتی و 3 تیم فرماندهی، ارزیابی و کنترل انجام شد.

مهندس تاجیک رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت با اشاره به برگزاری مانور "فوریتهای سلامت محیط" در سال گذشته اظهار داشت: مانورهای اقدامات بهداشت محیط در شرایط اضطرار هر ساله توسط گروه سلامت محیط معاونت بهداشت برگزار می گردد. در سالجاری مانور "پاسخ حوزه بهداشت دانشگاه در بلایا" جهت انجام هماهنگی واحدهای اقدام کننده در حوادث و بلایا با مشارکت گروه‌های مرتبط از جمله بهداشت محیط، مبارزه با بیماریها و با هماهنگی واحد مدیریت خطر بلایا برنامه ریزی و اجرا گردید.

وی افزود: مانور مذکور با هدف ارتقا آمادگی کارکنان سلامت محیط مراکز و شبکه های تحت پوشش معاونت امور بهداشتی و در راستای آموزش و تمرین کارکردهای تخصصی در دو حوزه ارزیابی سریع منطقه حادثه دیده و تدوین برنامه عملیات میدانی اجرا شد.

مهندس تاجیک ادامه داد: در این مانور مباحثی از قبیل نظارت بهداشتی آب آشامیدنی و دفع فاضلاب، مواد غذایی، سرپناه، دفع زباله و پسماند، سم پاشی، ضد عفونی و گندزدایی مورد اجرا و ارزیابی قرار گرفت.

در ادامه دکتر باطبی رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر معاونت بهداشت با اشاره به اهمیت پیشگیری و کنترل بیماریهای واگیر در بلایا، مهمترین کارکردهای این گروه در بلایا را ارزیابی سریع بهداشتی بیماریهای واگیر، برقراری نظام مراقبت بیماریها، پیشگیری، کنترل و بررسی بیماریهای واگیر و ایمن سازی عنوان نمود.

مهندس محمدی کارشناس بلایای معاونت بهداشت با اشاره اهمیت ایجاد هماهنگی در تیم های اعزامی، گفت: قبل برگزاری این مانور در کلیه مراکز و شبکه های تحت پوشش، جلسه هماهنگی و مانور دور میزی با حضور روسا و معاونین و اعضای تیم واکنش سریع این مراکز/شبکه ها تشکیل شد.

مهندس محمدی در خصوص توانمندی های ضروری و فعالیت های کلیدی در این مانور افزود: 10 تیم واکنش سریع مراکز و شبکه های بهداشت، در مواردی از قبیل وجود تجهیزات لازم در سه بخش پشتیبانی، پیشگیری از بیماریها و بهداشت محیط، سرعت عمل و مهارت نصب چادر، انجام ارزیابی سریع، تکمیل و تحلیل sitrep، تدوین برنامه عملیاتی میدانی IAP، مهارت در استفاده از GPS و نقطه یابی و ...  به رقابت پرداختند.

گفتنی است دکتر محمدی نیا و مهندس صافی معاونین فنی و اجرائی معاونت بهداشت، ضمن بازدید از محل استقرار و تجهیزات تیم‌های عملیاتی، از نزدیک در جریان اجرای مراحل مختلف مانور قرار گرفتند.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        چهارشنبه ١٩ مهر ١٣٩٦ - ٠٩:٣١ / شماره خبر: ١٦٧٠٧٩ / تعداد نمايش: 404  


لیست اخبار >>