سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > چگونه در برابر زلزله آماده باشیم؟/ چگونه پناه بگیریم؟
 


چگونه در برابر زلزله آماده باشیم؟/ چگونه پناه بگیریم؟

توضیحات یک کارشناس مدیریت خطر بلایا

  چگونه در برابر زلزله آماده باشیم؟/ چگونه پناه بگیریم؟

 زلزله یا زمین لرزه از آزاد شدن ناگهانی انرژی انباشته شده در سنگ های پوسته زمین به وجود می آید. این آزاد شدن انرژی از نقطه ای در عمق زمین به نام کانون زلزله آ غاز و با رها شدن انرژی به صورت امواج، باعث لرزش سطح زمین می شود.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، مهندس محمدی کارشناس مدیریت خطر بلایای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب، افزود: زلزله با احساس لرزش و تکان به مدت چند ثانیه رخ می دهد و در نتیجه فرد احساس عدم تعادل نموده و سرعت عمل خود را از دست می دهد. همچنین بر اثر زمین لرزه احتمال شکسته شدن شیشه ها، افتادن اشیای سنگین و ناپایدار و سقوط قطعات ساختمانی و یا تخریب وجود دارد.

مهندس محمدی ادامه داد: با توجه به اینکه کشور عزیز ما ایران، کشوری زلزله خیز است و پیش بینی دقیق وقوع زلزله امکان پذیر نیست، دانش و آمادگی افراد درباره زلزله و چگونه رویارویی با آن قبل وقوع، حین وقوع و بعد از وقوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کارشناس مدیریت خطر بلایای معاونت بهداشت با تاکید بر اهمیت انجام اقدامات قبل از وقوع زلزله به مواردی از قبیل کاهش خسارات سازه ای مانند مقاوم سازی ساختمان ها و کاهش خسارات غیر سازه ای شامل تثبیت اجزای غیر سازه ای مانند لوستر، آبگرمکن، کمد، قفسه ها و قراردادن اشیاء سنگین در طبقات پایین قفسه ها و....اشاره کرد.

وی تهیه کیف نجات، در دسترس قرار دادن آن و کنترل دوره ای آن، تمرین پناهگیری و خروج اضطراری و شناسایی نقاط امن و ناایمن محل مسکونی و محدوده سکونت را نیز جزء اقدامات قبل وقوع زلزله برشمرد.

مهندس محمدی با تاکید بر اهمیت وجود کیف نجات در تاب آوری خانوارها در شرایط اضطراری، به وجود وسایل داخل کیف شامل آب، مواد خوراکی مقوی و فاسد نشدنی، وسایل کمک های اولیه،اقلام بهداشتی کودکان، زنان و سالمندان، مدارک شناسایی و با ارزش، رادیو، چراغ قوه و باطری اضافه، لباس مناسب فصل و پتوی مسافرتی تاکید کرد.

وی در ادامه پناهگیری را از اقدامات حین وقوع زلزله دانست و اشاره کرد: با توجه به شرایط و حالاتی که افراد در زمان وقوع زلزله قرار می گیرند (داخل ساختمان، اماکن عمومی، فضای باز، خواب یا رانندگی) می‌بایست چگونگی پناهگیری در هر یک از این شرایط را بیاموزند. قرار گیری در زیر یک میز محکم، گوشه دیوارهای اصلی ساختمان، کنار ستون ها و راهروهای کم عرض، عدم استفاده از آسانسور و خارج شدن از ان در اولین فرصت، محافظت سر، صورت و گردن با استفاده از بالش و پتو در موقع خواب، فاصله گرفتن از شیشه های ساختمان، تیرهای برق، تابلوهای تبلیغاتی و هدایت و توقف خودرو در سمت راست خیابان در هنگام رانندگی از جمله روش های پناهگیری در وقوع زلزله می باشد.

در پایان کارشناس مدیریت خطر بلایای معاونت بهداشت از اقدامات پس از توقف لرزله ها، به حفظ خونسردی، قطع شیر گاز، آب، برق و خروج ایمن از محل، همکاری با نیروهای امدادی،استفاده از آب و غذای سالم و بهداشتی، رعایت بهداشت فردی و گروهی و عدم ورود به مکان‌های آسیب دیده تاکید کرد.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٢٣ آبان ١٣٩٦ - ١٠:١٠ / شماره خبر: ١٦٨٨٣٧ / تعداد نمايش: 455  


لیست اخبار >>