يکشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > استمرار خدمات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مناطق زلزله زده غرب
 


استمرار خدمات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مناطق زلزله زده غرب

  استمرار خدمات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مناطق زلزله زده غرب

 جلسه هماهنگی استقرار تیم های حمایت های روانی، اجتماعی در بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار و در آن بر استمرار خدمات این دانشگاه در مناطق زلزله زده غرب کشور تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، در ابتدای این جلسه دکتر محمدی نیا معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن ابراز همدردی با آسیب دیدگان این حادثه، از زحمات بی دریغ، احساس مسئولیت و اشراف مهندس غفارزاده رزاقی رئیس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه در ارائه خدمات و حمایت های روانی در بلایا تقدیر و تشکر نمود.

وی همچنین با اشاره به اهمیت نقش حمایتهای روانی، اجتماعی در بلایا گفت: ارائه خدمات حمایتی روانی به آسیب دیدگان این حادثه ممکن است تا سالها و چه بسا تا پایان عمر آنان ادامه یابد.

دکتر محمدی نیا ضمن اشاره به دستور مقام وزارت در خصوص استمرار خدمات ضروری و با کیفیت به ساکنین شهرهای زلزله زده توسط دانشگاه‌های قطب، از اعزام تیم واکنش سریع دانشگاه در هفته اول دیماه سالجاری خبر داد.

در ادامه غفارزاده رزاقی رئیس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد، پس از ارائه گزارشی از حضورش در منطقه زلزله زده‌ی غرب کشور، گفت: گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت بر اساس وظیفه ذاتی این گروه، از ساعات ابتدای وقوع زلزله شروع به فعالیت نموده و 8 تیم کارشناسان روان و رفتار آموزش دیده در خصوص حمایت روانی در بلایا را به بیمارستانهای تحت پوشش اعزام و مستقر نموده است.

غفارزاده با تاکید بر اهمیت پیگیری بیماران پس از دریافت مداخلات روان شناختی و احتمال عود و ابتلا به PTSD گفت: گزارش اقدامات صورت گرفته، با ذکر نام بیمار جهت پیگیری و ارائه خدمات روانشناختی آتی، به صورت روزانه به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ارسال می گردد.

وی با اعلام آمادگی جهت اعزام تیمهای حمایتهای روانی، اجتماعی به منطقه زلزله زده گفت: با توجه به اهمیت همزبانی کارشناس سلامت روان و رفتار با آسیب دیدگان حادثه، معاونت بهداشت دانشگاه برنامه ریزی لازم جهت اعزام 4 تیم کرد زبان به منطقه را به عمل آورده است.

سپس کارشناسان مسئول سلامت روان مراکز شرق و شمال و شبکه بهداشت شمیرانات به ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته و مشکلات تیم های اعزامی به بیمارستانهای تحت پوشش پرداختند.

بر اساس این گزارش تا صبح امروز تعداد 90 از بیماران و همراهان ایشان حمایتهای روانی اجتماعی را دریافت نموده اند.

کوکبی رئیس حراست معاونت بهداشت، گفت: با توجه به فشار بالای کار پرستاران بیمارستانها، نقش مددکاران و کارشناسان روان و رفتار در کنترل هیجانات بیماران و همراهانشان بسیار ضروری و موثر به نظر می رسد.

دکتر قنبری رئیس گروه آموزش و ارتقا سلامت معاونت بهداشت نیز بر لزوم آموزش برخورد با حادثه دیدگان در سطوح مدیران، کارشناسان و عموم مردم تاکید نمود.

مهندس محمدی کارشناس مدیریت خطر بلایا معاونت بهداشت با تاکید بر اهمیت فعالسازی سامانه فرماندهی حادثه(ICS) معاونت های بهداشت و درمان، اذعان کرد:سامانه مذکور برای فرماندهی، کنترل و هماهنگی در پاسخ به شرایط اضطراری تعریف شده است.

وی افزود: در این سامانه، انجام هماهنگی راهبردی درون و برون بخشی در فاز آمادگی و پاسخ به عهده ارشد هماهنگی می باشد و با وجود چنین ساختاری در حوزه مدیریت بحران می توان انتظار بهبود پاسخ به عملیات اضطراری را داشته باشیم.

در ادامه میرباقری کارشناس مددکاری معاونت درمان، گزارشی در خصوص اقدامات این حوزه در رفع مشکلات بیماران و همراهان ایشان ارائه کرد.

در پایان احمدنیا کارشناس EOC دانشگاه، از بستری 99 مصدوم در بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه خبر داد و در خصوص اقدامات این حوزه توضیحاتی ارائه کرد.

 گفتنی است در این جلسه کارشناس EOC دانشگاه، رئیس حراست، روسای گروه های سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد، آموزش و ارتقا سلامت، کارشناسان مدیریت خطر بلایا، سلامت روان، روابط عمومی معاونت بهداشت، کارشناس مددکاری معاونت درمان و کارشناسان مسئول سلامت روان مراکز شرق و شمال و شبکه شمیرانات در محل معاونت امور بهداشتی دانشگاه تشکیل شد.

 

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        دوشنبه ٢٩ آبان ١٣٩٦ - ٠٨:٥٢ / شماره خبر: ١٦٩٠٧٨ / تعداد نمايش: 432  


لیست اخبار >>