چهارشنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > آشنایی با اقلام ضروری کیف نجات زلزله
 


آشنایی با اقلام ضروری کیف نجات زلزله

  آشنایی با اقلام ضروری کیف نجات زلزله

 کیف نجات زلزله حاوی وسایل ضروری، موردنیاز و قابل حمل برای مواقع اضطراری است که باید نسبت به تعداد، سن و وضعیت سلامت افراد خانواده تهیه و نگهداری شوند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، کیف نجات زلزله یکی از موارد ضروری در شرایط بحرانی پس از زمین لرزه است که در این شرایط می‌تواند بسیار مفید واقع شود و شاید جان بسیاری از افراد را نجات دهد. هر از گاهی شاهد اخبار ناگوار مختلف از نقاط گوناگون دنیا در ارتباط با وقوع زلزله و آثار خرابی بعد از آن هستیم. در این میان به محض وقوع حوادث ناگوار این چنینی همه ما یاد کیف نجات زلزله افتاده و با خود عهد می کنیم در اسرع وقت یک کیف امداد و نجات از زلزله تهیه کنیم. اما به محض فروکش کردن تب داغ این اخبار ناگوار همه آن را به دست فراموشی می س‍پاریم.

با این وجود بی شک همه می دانیم حادثه هیچ گاه خبر نمی کند. بد نیست همه ما جوانب احتیاط را رعایت کنیم و یک کیف نجات زلزله برای مواقع ضروری آماده کنیم. اما این کیف نجات زلزله باید چه چیزهایی را در خود جای دهد؟

آب:

اولین مورد ضروری برای شما و دیگر افراد خانواده تان آب است. بهتر است آب شرب مورد نیاز دو تا سه روز آینده خود را در این کیف قرار دهید. البته توجه داشته باشید که آب مورد نیاز هر فرد در یک شبانه روز به طور متوسط 5/1لیتر است. با این تفاسیر بهتر است از قوطی های آب معدنی موجود در بازار که به صورت بسته بندی شده در اختیارتان قرار می گیرند استفاده کنید.

غذا:

مورد بعدی تهیه غذای مورد نیاز شما و خانواده تان است. مقداری شکلات بسته بندی شده بیسکویت ها و غذاهای خشک مانند خرما، خشکبار و ... می توانند در این شرایط برای شما موثر واقع شوند. از دیگر اقلامی که می توانید در این ساک قرار دهید مقداری نان خشک است که احتمالا مفید خواهد بود. در ضمن سعی کنید هر از گاهی تاریخ مصرف این اقلام را چک کنید و در صورت نیاز آن ها را با مواد جدید جایگزین کنید.

فراموش نکنید که اقلام خوراکی مورد نیاز هر فرد با دیگری متفاوت است. به عنوان مثال اگر شما کودک شیر خواره دارید باید در کنار اقلام خوراکی خود شیر خشک و شیشه شیر و دیگر اقلام ضروری مورد نیاز کودک خود را تامین کنید. پس سعی کنید این کیف را بنا بر احتیاجات ضروری خود بچینید.

دارو و جعبه کمک های اولیه:

نکته بعدی که باید در مورد این کیف نجات زلزله مورد توجه قرار دهید تهیه لوازم امداد مورد نیاز و ضروری از جمله کمی باند، ماده ضد عفونی کننده زخم یا بتادین، الکل، چسب زخم، پماد ضد سوختگی، گاز استریل و … است. برای این منظور هم می توانید از جعبه های امداد آماده ای که در انواع و اقسام مختلف و در سایزهای کوچک در بازار موجودند استفاده کنید. به علاوه مقداری داروی مسکن و آنتی بیوتیک هم می تواند در این شرایط کمک کند. البته توجه داشته باشید که اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان از داروی ضروری خاصی استفاده می کنید آن را هم از قلم نیاندازید.

دیگر لوازم ضروری در انتها مقداری لباس گرم و پتو، کبریت یا فندک، یک چراغ قوه، رادیو، طناب، سوت و لوازم بهداشتی مورد نیاز از جمله دستمال های مرطوب و … را نیز فراموش نکنید و اگر مقدور بود مقداری وجه نقد و یک کپی از مدارک مهم و شخصی افراد خانواده را نیز در آن قرار دهید.

امیدواریم هیچ وقت شاهد شرایط بحرانی این چنینی برای هیچ یک از هموطنان عزیزمان و دیگر افراد در نقاط مختلف دنیا نباشیم. اما از قدیم گفته اند احتیاط شرط عقل است. بد نیست همیشه خودمان را برای بدترین شرایط آماده کنیم.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        چهارشنبه ٦ دی ١٣٩٦ - ١٠:٤٧ / شماره خبر: ١٧٠٧٨٢ / تعداد نمايش: 945  


لیست اخبار >>