چهارشنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > خدمات غربالگری سرطان پستان برای بیش از ٤٠ هزار بانوان استان قزوین
 


خدمات غربالگری سرطان پستان برای بیش از ٤٠ هزار بانوان استان قزوین

  خدمات غربالگری سرطان پستان برای بیش از ٤٠ هزار بانوان استان قزوین

 از ابتدای سال 96 تا آخر آذر ماه تعداد 44148 نفر از بانوان استان قزوین خدمات غربالگری سرطان پستان را دریافت کردند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ،امروزه یکی از عوامل نگران کننده در سلامتی زنان، سرطان پستان است. در اکثر کشورهای دنیا سرطان پستان شایعترین سرطان در زنان است. در ایران نیز این بیماری در صدر سرطان‌های خانم ها قرار دارد و چهارمین علت مرگ زنان 30 تا 70 سال را تشکیل می دهد. در استان قزوین این سرطان سومین علت مرگ زنان در این گروه سنی می باشد.

نرگس شلویری ، کارشناس میانسالان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان مطالب فوق ، همچنین افزود : بهترین راه کاهش خطر سرطان پستان ضمن رعایت شیوه زندگی سالم، انجام مراقبت های معمول نظیر معاینات دوره ای و انجام ماموگرافی در صورت نیاز به وِیژه در افراد پرخطر است. با شناخت علائم هشدار دهنده سرطان پستان و مراجعه به موقع به مراکز جامع خدمات سلامت یا پایگاه‌های سلامت می توان ضایعات پیش سرطانی را پیش از تبدیل شدن به سرطان زودتر تشخیص داد. در استان قزوین از ابتدای سال 96 تا پایان آذر ماه تعداد 44148 نفر از بانوان در مراکز جامع خدمات سلامت و پایگاه‌های سلامت مورد معاینه قرار گرفته اند.

بنا به گفته کارشناس میانسالان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، زنان 30 تا 70 سال می بایست در فواصل معین از نظر سرطان پستان معاینه شوند. معاينه باليني برای زنان 30 تا 40 سال هر دو سال یک بار و برای زنان 40 سال به بالا هر سال یک بار توسط ماما انجام می شود و در صورت مشاهده علائم هشدار دهنده، زنان به پزشک متخصص جراحی ارجاع می‌شوند.

شلویری تاکید کرد: کلیه زنان نیز می بایست از سن 20 سالگی خودآزمایی پستان را انجام دهند. در خود آزمايي سينه تغييرات غيرطبيعي شامل: فرورفتگي هاي كوچك يا بزرگ در پوست پستان -توكشيدگي نوك پستان كه به تازگي ايجاد شده باشد- لمس توده های پستان –ترشحات غیرطبیعی حتماً بررسی شود و در صورت وجود مشکل سریعاً به پزشک جراح مراجعه شود.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        دوشنبه ٢٥ دی ١٣٩٦ - ١٤:١٠ / شماره خبر: ١٧١٥٨٥ / تعداد نمايش: 669  


لیست اخبار >>