يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > نجات 115 نوازد از عوارض کم کاری تیرویید توسط پرسنل بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 


نجات 115 نوازد از عوارض کم کاری تیرویید توسط پرسنل بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

  نجات 115 نوازد از عوارض کم کاری تیرویید توسط پرسنل بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 با تلاش بی وقفه پرسنل بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ایام نوروز 115 نوزاد از ابتلا به عوارض احتمالی بیماری‌های کم کاری تیروئید و فنیل کتونوری نجات یافتند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت در ایام نوروز امسال برنامه غربالگری نوزادان بدون وقفه و همانند سایر ایام سال ادامه پیدا کرد و 2319 نوزاد تازه متولد شده مورد آزمایشات غربالگری برای کشف و تشخیص زودرس سه بیماری کم کاری تیروئید نوزادان، فنیل کتونوری و نقص آنزیم G6PDقرار گرفتند.

دکتر فربخش رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان این مطلب اظهار داشت: در همین راستا 114 نوزاد مشکوک به کم کاری تیروئید نوزادان تشخیص داده شده و جهت انجام آزمایشات تکمیلی و تأیید تشخیص به صورت اورژانسی ارجاع شدند. همچنین در طی آزمایشات انجام شده یک مورد مشکوک به بیماری فنیل کتونوری تشخیص داده شد که بعد از ارجاع به آزمایشگاه متابولیک ارثی مبتکران آگاه هدف بیماری نوزاد مورد تأیید قرار گرفت. وی جهت دریافت خدمات درمانی اورژانسی به بیمارستان کودکان مفید ارجاع گردید. همچنین در این مدت 62 مورد نوزاد مشکوک به نقص آنزیم G6PDشناسایی و اقدامات لازم برای ایشان انجام گردید.

دکتر فربخش با اشاره به این نکته که تشخیص و درمان 3 بیماری کم کاری تیروئید، فاویسم و فنیل کتونوری در نوزادان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، اذعان کرد: زمان مطلوب برای شروع درمان در نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید نوزادی تا 28 روزگی است و چنان چه درمان به موقع برای نوزاد مبتلا انجام نشود، عوارض بیماری نظیر اختلالات رشد، کم شنوایی و کاهش ضریب هوشی و عقب ماندگی ذهنی آشکار خواهد شد.

وی با اشاره به این مطلب که بیماری فنیل کتونوری از بیماری های متابولیک ارثی محسوب می گردد، گفت: شروع اقدامات درمانی به موقع تا قبل از 22 روزگی بسیار حائز اهمیت است، زیرا عوارض بیماری در این نوزادان به سرعت نمایان گشته و با شروع حملات عصبی از جمله تشنج صدمات برگشت ناپذیر مغزی پدیدار می گردد در صورت ادامه این عوارض و عدم درمان اختلالات تکامل و عقب ماندگی های شدید ذهنی در کودک ایجاد خواهد شد.

رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت در خصوص بیماری فاویسم توضیح می دهد: نوزادان مشکوک به نقص آنزیم G6PDدر صورت ابتلا به بیماری فاویسم در مواجهه با مواد اکسیدان موجود در برخی داروها و مواد غذایی دچار همولیز گلبول های قرمز شده و در صورت ادامه این وضعیت ممکن است حتی به مرگ نوزاد منجر شود. در صورت تشخیص زودرس لیستی از مواد خوراکی و دارویی غیرمجاز در اختیار والدین قرار داده می شود تا با حذف این موارد از بروز عوارض بیماری در نوزاد جلوگیری شود.

گفتنی است برنامه غربالگری کم کاری تیروئید نوزادان از سال 1384 و برنامه غربالگری فنیل کتونوری و نقص آنزیم G6PDاز سال 1386 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز به کار کرده است و در طی این سال ها از بروز عوارض جبران ناپذیر این بیماری ها در صدها نوزاد متولد شده جلوگیری به عمل آمده است.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        چهارشنبه ٢٩ فروردين ١٣٩٧ - ٠٨:٢٥ / شماره خبر: ١٧٥٤٧١ / تعداد نمايش: 429  


لیست اخبار >>