دوشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > گزارشی از اقدامات حوزه بهداشت در پی وقوع سیل در منطقه شمیرانات
 


گزارشی از اقدامات حوزه بهداشت در پی وقوع سیل در منطقه شمیرانات

  گزارشی از اقدامات حوزه بهداشت در پی وقوع سیل در منطقه شمیرانات

 باران سیل آسا از ساعت 13.30 تا 14.30 روز چهارشنبه دوم خردادماه سالجاری منجر به وقوع سیل در منطقه لواسانات و فشم از توابع شهرستان شمیرانات استان تهران شد و بیشترین خسارات در منطقه رودک بخش رودبارقصران گزارش شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، در اولین دقایق پس از وقوع سیل در منطقه، ضمن اعلام  واقعه به EOCدانشگاه، توسط مهندس محمدی کارشناس مدیریت خطر بلایای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هماهنگی های اولیه با دکتر پارساپور کارشناس مدیریت خطر بلایای شبکه بهداشت شمیرانات صورت پذیرفت و دستور فعال شدن سامانه فرماندهی حادثه (ICS)شبکه توسط دکتر محمدی نیا جانشین فرماندهی معاونت بهداشتی صادر و به این شبکه ابلاغ شد. سطح هشدار در سطح معاونت بهداشتی زرد و در شبکه بهداشت شمیرانات قرمز اعلام شد و بدین منظور دستور آمادگی تیم عملیاتی معاونت بهداشت صادر و به کلیه اعضا سامانه فرماندهی حادثه معاونت بهداشت اطلاع رسانی شد.

به دنبال آن تیم ارزیابی سریع شبکه شمیرانات طی ساعات اولیه با حضور در منطقه، گزارش مقدماتی را تهیه کردند. در ادامه تیم عملیاتی واکنش سریع شبکه شمیرانات در ساعات ابتدایی صبح به منطقه اعزام شدند.

گزارشات از منطقه حاکی از وارد شدن خسارات عمده به 10 رستوران، 2 واحد مسکونی و قطع آب و برق می باشد که با حضور فعال نیروهای امدادی و سازمانهای مسوول از جمله فرمانداری، مدیریت بحران، شرکت آب و فاضلاب و ... در همان ساعات اولیه، مشکلات قطع آب و برق در منطقه مرتفع گردیده است.

همچنین با توجه به هشدارهای اعلام شده توسط شورایاری، مردم منطقه از آگاهی نسبی برخوردار بوده و تا کنون گزارشی از مصدومین در منطقه وجود ندارد.

در حال حاضر تیم واکنش سریع شبکه بهداشت و درمان شمیرانات شامل مهندس رنجبر معاون بهداشتی شبکه، کارشناس بهداشت محیط، کارشناس مدیریت خطر بلایا و بهورز رودک در منطقه حضور دارند و اقدامات پیشگیرانه از طغیان ها، کنترل و نظارت بر آب شرب منطقه و پیشگیری از بیماری های منتقله از اب و غذا را بر اساس برنامه عملیات میدانی IAPدر دستور کار خود دارند.

در این زمینه اقداماتی از قبیل اطلاع رسانی وضعیت کلر باقیمانده آب به دهیاری و شورایاری روستای رودک، ارسال پیامک هشدارها و توصیه های بهداشتی برای اهالی منطقه توسط بهورز خانه بهداشت رودک و تهیه و نصب بنرهای اطلاع رسانی در زمینه هشدارها در مبادی ورودی منطقه صورت پذیرفته است.

اعلام وضعیت آماده باش جهت تیم‌های حمایت روانی، اجتماعی توسط مهندس غفارزاده رییس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت امور بهداشتی، در شبکه شمیرانات صورت گرفته است و کارشناس سلامت روان و رفتار این شبکه جهت انجام مداخلات لازم به بیمارستان شهدای تجریش اعزام شده است.

قابل ذکر است که جاده فشم بازگشایی شده و کلیه ارگانهای مربوطه در منطقه حضور دارند.

توصیه های بهداشتی جهت پیشگیری از بیماری های منتقله از آب

مهندس تاجیک رییس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت، جهت پیشگیری از بروز بیماریهای منتقله از آب های آلوده، به اهالی منطقه سیل زده، توصیه هایی به شرح ذیل اعلام کرد:

  • از آشامیدن آب از منابع غیر مطمئن خودداری نمایید.
  • برای اطمینان از سالم بودن آب آشامیدنی حتما به گزارش اخبار محلی توجه کنید و یا آب آشامیدنی را قبل از مصرف بجوشانید.
  • برای گندزدایی کردن آب های مشکوک میتوانید از محلول کلر مادر استفاده نمایید.
  • تا برگشت شرایط به حالت عادی از آب بطری شده که دارای مشخصات و شماره پروانه بهداشتی از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت هستند، جهت آشامیدن استفاده نمایید.
  • اگر به سلامتی آبی که در دسترس دارید مشکوک هستید، می توانید با استفاده از روش زیر آنرا گندزدایی و مصرف نمایید:  15 گرم (سه قاشق مربا خوری سرصاف) پرکلرین 70% را به یک لیتر آب اضافه نموده و برای دو دقیقه به هم بزنید. محلول آماده شده کلر مادر نامیده میشود که باید سه یا چهار قطره از محلول را به وسیله یک قطره چکان به یک لیتر آب اضافه نموده و به هم بزنید و پس از نیم ساعت مصرف نمایید. (پرکلرین را می توانید از خانه بهداشت و یا مرکز خدمات جامع سلامت دریافت نمایید.)
  • باقی مانده محلول کلر مادر باید در بطری تیره رنگ، در جای خنک و دور از دسترس اطفال نگهداری گردد. این محلول به مدت یک ماه برای ضد عفونی آب های مشکوک قابل استفاده می باشد.

 

 

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ٦ خرداد ١٣٩٧ - ١٠:٠٨ / شماره خبر: ١٧٧١٨٨ / تعداد نمايش: 255  


لیست اخبار >>