سه شنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > نظارت های ویژه بازرسان بهداشت محیط بر آرایشگاه های استان سیستان و بلوچستان برای کنترل هپاتیت
 


نظارت های ویژه بازرسان بهداشت محیط بر آرایشگاه های استان سیستان و بلوچستان برای کنترل هپاتیت

  نظارت های ویژه بازرسان بهداشت محیط بر آرایشگاه های استان سیستان و بلوچستان برای کنترل هپاتیت

 تاکید معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر توجه به افراد آسیب پذیر به منظور کنترل و ریشه کنی هپاتیت.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ،دکتر طباطبائی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهار داشت : هپاتیت عفونی نوعی بیماری واگیر  دار است و تا کنون 8 نوع هپاتیت شناسایی شده است گفت: مهمترین عوامل عفونی بیماری هپاتیت که از راه آب و غذا منتقل می شوند ویروس های نوع A و  Eو مهمترین ویروس هائی که از طریق خون، ترشحات خونی، بزاق، نزدیکی جنسی، اعتیاد تزریقی، مواجهه پرسنل بهداشتی درمانی با بیماران و انتقال مادر به نوزاد و امثال آن انتقال داده می شوند شامل ویروس های نوع B و Cمی باشد.

دکتر طباطبائی خاطر نشان کرد : ابتلاء به هپاتیت های ویروسی یکی از  معضلات مطرح شده از سوی سازمان جهانی بهداشت می باشد که آموزش واطلاع رسانی از مهمترین راهکارهای پیشگیری از این بیماری است.

وی ادامه داد : در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برنامه مراقبت مادران باردار با مشارکت فعال داوطلبان سلامت با محوریت حذف انتقال بیماری هپاتیت از مادر به کودک  یکی از اقدامات موفق پیشگیری از این چرخه انتقال بوده است ، وهمچنین  با اجرای کمپین اطلاع رسانی ،بیماریابی وغربالگری هپاتیت در بیمارستانهای استان  واجرای برنامه های آموزشی گامهای موثری در راستای اگاه سازی و اطلاع رسانی اقشار مردم برداشته شده است.

دکتر طباطبایی تصریح کرد : برای مبارزه با هر نوع بیماری باید جامعه نگر بود وبرای کنترل وریشه کنی هپاتیت افراد آسیب پذیر جامعه را باید مورد توجه قرار دهیم که لازمه این حرکت مشارکت نهادها و سازمانهای مختلف با حوزه سلامت است.

به گفته معاون بهداشت دانشگاه ، تزریق واکسن هپاتیت برای گروه هدفی که بیشتر از سایر گروهها با خطر انتقال این بیماری مواجه هستند ، شامل آرایشگران ،پرستاران و زندانیان با برنامه وبصورت دوره ای اجرا می گردد ، که مهمترین آن نظارتهای ویژه بازرسان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر رعایت اصول بهداشتی آرایشگاههای (مردانه و زنانه ) در استان می باشد.

لازم به ذکر است برنامه های آموزشی با  اجرای فعالیتهای مشترک با سازمانهای استان (انتقال خون ، آموزش وپرورش ، سازمان زندان ها، شهرداری ) و سایر نهادها به منظور پیشگیری از هپاتیت در حال اجراست.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ٢١ مرداد ١٣٩٧ - ١٠:١٢ / شماره خبر: ١٧٩٨٢٩ / تعداد نمايش: 255  


لیست اخبار >>