يکشنبه ٠٦ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > ٢٥٣میلیون نفر در جهان مبتلا به درجاتی از کم بینایی هستند
 


٢٥٣میلیون نفر در جهان مبتلا به درجاتی از کم بینایی هستند

همزمان با روز جهانی بینایی دکتر صافی خبر داد :

  ٢٥٣میلیون نفر در جهان مبتلا به درجاتی از کم بینایی هستند

  آژانس بین المللی پیشگیری از نابینایی «مراقبت از چشم در همه جا» را به عنوان شعار امسال روز جهانی بینایی اعلام کرده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر ساره صافی کارشناس اداره سلامت چشم و پیشگیری از نابینایی معاونت بهداشت، با بیان این مطلب گفت: به مناسبت این روز با همکاری دفتر سازمان بهداشت جهانی در ایران و مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اقداماتی از جمله تهیه تقویم، طراحی پوستر در زمینه روز جهانی بینایی و ارسال آن به کلیه مراکز و NGOها، نصب پوستر در بیلبوردهای دو منطقه از تهران برای آگاهی بخشی عمومی، اطلاع رسانی در مورد این روز در روزنامه های کثیرالانتشار،پخش تیزر تبلیغات تلویزیونی در شبکه های استانی صدا و سیما انجام شده است.

 

وی افزود: در همین زمینه یک برنامه رایگان معاینه بینایی در مرکز آموزشی، درمانی طرفه انجام شد و ضمن آموزش به تعداد زیادی از افزاد معاینه چشم نیز از آنان به عمل آمد.

 

صافی بیان داشت: همزمان با 19 مهر روز جهانی بینایی با همکاری اداره سلامت چشم و پیشگیری از نابینایی معاونت بهداشت و اساتید کشوری همایشی علمی در بیمارستان لبافی نژاد تهران برگزار می شود.

 

 

وی افزود: موضوعات این همایش که با حضور نماینده سازمان بهداشت جهانی برگزار می شود، عبارتند از خودمراقبتی و سلامت چشم، بار نابینایی و کم بینایی در جهان، منطقه و ایران،  گزارش تراخم در ایران و موفقیت هایی که در این زمینه داشته ایم، فرسودگی سنی شبکیه و ارتباط آن با شیوه زندگی، برنامه غربالگری رینوپاتی نوزارادان نارس در ایران، توانبخشی نابینایان و کم بینایان در ایران.

 

 

این کارشناس اداره سلامت چشم آمار جهانی و کشوری در خصوص بینایی بر اساس گزارش آژانس بین المللی پیشگیری از نابینایی را چنین تشریح کرد: 253 میلیون نفر در جهان مبتلا به درجاتی از کم بینایی بوده و 217 میلیون نفر دچار کم بینایی متوسط و شدید هستند و 36 میلیون مبتلا به نابینایی هستند.

 

 

وی ادامه داد: 89 درصد از این افراد در کشورهایی با درآمد کم یا متوسط زندگی می کنند. 124 میلیون مورد از این کم بینایی ناشی از عیوب انکساری اصلاح نشده و 65 میلیون مورد به علت آب مروارید درمان نشده است.

 

وی در خصوص ایران گفت:  شیوع نابینایی 1.3  درصد است که 60 درصد این موارد قابل اجتناب و درمان هستند.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        پنج شنبه ١٩ مهر ١٣٩٧ - ١٤:٤٥ / شماره خبر: ١٨٢١٦٢ / تعداد نمايش: 86  


لیست اخبار >>