يکشنبه ٠٦ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > کشف ۱۱۱ تن مواد غذایی فاسد، تاریخ مصرف گذشته و فاقد مجوز توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 


کشف ۱۱۱ تن مواد غذایی فاسد، تاریخ مصرف گذشته و فاقد مجوز توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

  کشف ۱۱۱ تن مواد غذایی فاسد، تاریخ مصرف گذشته و فاقد مجوز توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه قاچاق فرآورده‌های غذایی یکی از مهم‌ترین انواع قاچاق است از کشف ۱۱۱ تن مواد غذایی غیربهداشتی در سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، مهندس مجید تاجیک رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اهمیت نقش کارشناسان سلامت محیط در حفظ و ارتقا سطح سلامت مردم، اظهار داشت: ازآنجاکه حفظ سلامت افراد از وظایف ذاتی این گروه است، بازرسان سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه، طی بازدیدهای روزانه در سطح عرضه، ضمن شناسایی مواد غذایی فاسد، تاریخ‌مصرف گذشته و فاقد مجوزهای لازم از وزارت بهداشت اقدام به توقیف و معدوم‌سازی این کالاها کردند.

 

در ادامه رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا پایان دی‌ماه، ۱۵۶ هزار بازرسی توسط کارشناسان سلامت محیط از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی صورت پذیرفت که درنتیجه این بازرسی‌ها بیش از ۱۱۱ تن مواد غذایی اعم از مواد غذایی فاسد، تاریخ‌مصرف گذشته و فاقد مجوزهای لازم از وزارت بهداشت و قاچاق کشف شد به‌طوری‌که این رقم به تفکیک در سه‌ماهه اول سال ۹۷، ۳۹ تن، سه‌ماهه دوم ۲۸ تن و در سه‌ماهه سوم ۲۶ تن است.

 

وی بابیان این مطلب که قاچاق فرآورده‌های غذایی یکی از مهم‌ترین انواع قاچاق است و دستگاه‌های نظارتی و اجرایی می‌بایست در مبارزه با آن از هیچ تلاشی دریغ نکنند، اظهار داشت: قاچاق فرآورده‌های غذایی نه‌تنها سلامت جسمانی مردم را به‌طور مستقیم در معرض خطر قرار می‌دهد، بلکه تأثیر فراوانی بر تغییر سبک و شیوه زندگی مردم ایجاد می‌نماید. به‌طوری‌که خسارت در این حوزه را به‌سختی می‌توان جبران کرد.

 

وی افزود: در همین راستا کارشناسان سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همواره در بازرسی‌ها از اماکن و مراکز تحت پوشش، در جهت کشف و معدوم‌سازی این نوع مواد غذایی اقدام می‌نمایند.

 

به‌طوری‌که در سه‌ماهه سوم سال جاری موفق به کشف و معدوم‌سازی۱۹ تن مواد غذایی فاقد مجوز لازم از وزارت بهداشت و قاچاق، بیش از ۳ تن مواد غذایی فاسد و بالغ‌بر ۴ تن مواد غذایی تاریخ‌مصرف گذشته  شده‌ایم.

 

تاجیک در خصوص بیشترین اقلام جمع‌آوری‌شده، افزود: بیشترین اقلام شامل مواردی از قبیل رنگ و اسانس، آلوچه و لواشک، آب‌میوه‌های غیربهداشتی، آب‌لیموهای دست‌ساز، ترشی فله، ساندویچ‌های فاقد مجوز، پفک و پفیلا است.

 

رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه، در خصوص عملکرد این گروه در دی‌ماه سال جاری اظهار داشت: در دی‌ماه این رقم به ۱۸ تن رسید که در یک نمونه از این کشفیات دو انبار حاوی محصولات غیربهداشتی در محدوده خیابان مولوی تهران توسط کارشناسان سلامت محیط مرکز بهداشت شرق تهران با هماهنگی سرپرست دادسرای ناحیه ۱۹، همراهی مأموران پایگاه هفتم آگاهی و کارشناسان معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی کشف شد. از یکی از این انبارها مقدار ۴ تن انواع مواد غذایی مانند شیرین گندمک، برنجک و انواع ذرت بوداده به علت نداشتن شرایط مناسب نگهداری و نداشتن مشخصات بهداشتی توقیف شد و از انبار دیگر مقدار ۸ تن اسانس و رنگ تاریخ‌مصرف گذشته کشف و با توجه به حجم اجناس و تنوع آن در محل توقیف و مکان مذکور پلمپ گردید و پرونده متخلفین جهت بررسی و اقدامات بعدی به دادسرای ناحیه ۱۹ تهران ارجاع گردید.

 

وی در پایان با تأکید بر اهمیت کشف رنگ و اسانس تقلبی و تاریخ‌مصرف گذشته، اظهار داشت: ازآنجاکه رنگ و اسانس کاربرد فراوانی در تهیه انواع مواد غذایی در مراکزی مانند قنادی‌ها، رستوران‌ها، مراکز طبخ و غیره دارند، اقدام به‌موقع کارشناسان سلامت محیط دانشگاه در قالب گشت‌های نامحسوس و کشف این حجم از رنگ و اسانس غیرمجاز و جلوگیری از توزیع آن در بازار تهران، نقش بسزایی در حفظ سلامت عموم مردم داشته است.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        دوشنبه ٨ بهمن ١٣٩٧ - ٠٩:٣٥ / شماره خبر: ١٨٦٢٥٤ / تعداد نمايش: 167  


لیست اخبار >>