يکشنبه ٠٦ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > شیوع تنبلی چشم به ۸ دهم درصد کاهش یافته است/ غربال ۶۳ هزار و ۹۲۵ کودک فاقد کارت ملی در سال گذشته
 


شیوع تنبلی چشم به ۸ دهم درصد کاهش یافته است/ غربال ۶۳ هزار و ۹۲۵ کودک فاقد کارت ملی در سال گذشته

رئیس سازمان بهزیستی کشور:

  شیوع تنبلی چشم به ۸ دهم درصد کاهش یافته است/ غربال ۶۳ هزار و ۹۲۵ کودک فاقد کارت ملی در سال گذشته

 رئیس سازمان بهزیستی کشور در مراسم امضاء تفاهمنامه همکاری بین‌بخشی سازمان بهزیستی کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای هماهنگی و تقسیم نقش در برنامه غربالگری تنبلی چشم در گروه سنی ۴ تا ۶ سال با بیان اینکه شیوع تنبلی چشم به ۰.۸ درصد کاهش یافته است، گفت: سال گذشته ۶۳ هزار و ۹۲۵ کودک فاقد کارت ملی تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در مراسم امضاء تفاهم‌نامه همکاری بین‌بخشی وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی کشور، گفت: غربالگری آمبلیوپی از سال ۷۴ آزمایشی و از سال ۷۶ به صورت کشوری اجرایی شد که در تجربه ۲۴ ساله اخیر ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر غربالگری شدند که از این تعداد ۳۲۳ هزار نفر مبتلا به تنبلی چشم و یا آمبلیوپ تشخیص داده شدند و یک میلیون و ۸۵ هزار نفر نیز مبتلا به انواع اختلالات بینایی دیگر تشخیص داده شدند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در سال ۹۷ تعداد ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار کودک ۳ تا ۶ سال غربالگری چشم شدند، گفت: از این تعداد ۱۵ هزار و ۸۰۰ نفر مبتلا به تنبلی چشم و ۸۵ هزار و ۹۸۵ نفر مبتلا به انواع اختلالات بینایی دیگر تشخیص داده شدند. این در حالی است که ۶۳ هزار و ۹۲۵ کودک فاقد کارت ملی تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه بودجه غربالگری چشم کودکان در کل کشور فقط ۷ میلیارد تومان بوده است، ادامه داد: این رقم در مقایسه با هزینه‌های درمان ناچیز است. 

دکترقبادی‌دانا با تاکید بر همکاری بین‌بخشی برای تداوم غربالگری تنبلی چشم، تصریح کرد: شیوع تنبلی چشم در کودکان ۳ تا ۶ سال در کشور در سال  ۷۴ رقم ۲.۵ درصد بود که در سال ۹۷ به ۰.۸ درصد کاهش یافته است؛ امیدواریم با ارتقاء سطح آگاهی آحاد جامعه و همچنین جلب مشارکت‌های سازمان‌یافته موسسات غیردولتی بتوانیم از تنبلی چشم کودکان پیشگیری کنیم.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ١٥ مرداد ١٣٩٨ - ٠٩:٤٠ / شماره خبر: ١٩٣٨٢٦ / تعداد نمايش: 55  


لیست اخبار >>