چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > نشست بررسی مدیریت پسماندهای پزشکی برگزار شد
 


نشست بررسی مدیریت پسماندهای پزشکی برگزار شد

به میزبانی مرکز سلامت محیط و کار

  نشست بررسی مدیریت پسماندهای پزشکی برگزار شد

 نشست بررسی مدیریت پسماندهای پزشکی و امکان تبدیل پسماند عفونی به عادی با حضور نماینده سازمان بهداشت جهانی درمر کز سلامت محیط و کار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر خسرو صادق نیت در این نشست، مستندات قانونی مدیریت پسماند در کشور و مستندات علمی سازمان جهانی بهداشت در خصوص بی­خطرسازی و تصفیه پسماندهای عفونی را ارائه کرد. همچنین در این نشست روند فعلی مدیریت پسماند و مراحل بی­خطرسازی پسماند عفونی توسط وزارت بهداشت تشریح شد و سازمان حفاظت محیط زیست نیز گزارشی در خصوص نظارت سازمان بر نحوه مدیریت پسماند در بیمارستانهای کشور ارائه داد.

سپس نماینده تخصصی سازمان جهانی بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا امکان تبدیل پسماندهای ویژه پزشکی نظیر: پسماندهای عفونی، تیز وبرنده به پسماندهای عادی، با استفاده از سیستم های بی خطر ساز غیر سوز وجود دارد یا خیر، پاسخ داد: یکی از روشهای تصفیه پسماند عفونی از لحاظ بیولوژیکی استفاده از سیستم های بی خطر ساز غیر سوز نظیر اتوکلاو است و با این روش در صورت کارکرد مناسب دستگاه و رعایت ضوابط کار با دستگاه، پسماند عفونی به پسماند عادی تبدیل می شود.

وی ادامه داد: با توجه به غيرفعال سازي ميكروبي اسپورهاي باكتري (به ميزان حداقل تا 6کاهش لگاریتمی در پایه 10)، پسماند خروجی از دستگاه بی خطر ساز  غیر سوز، از پسماند عادی نیز پاک تر است و  می توان آن را همانند پسماند عادی مدیریت کرد.

دکتر زگوندی تصریح کرد: این موضوع توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) نیز مورد تایید است.

وی گفت: استفاده از سیستم های بی خطر ساز غیر سوز برای استریل کردن وسایل جراحی، حتی جراحی های بزرگی همچون جراحی قلب نیز استفاده می شود که نشان از اطمینان به اثربخشی بالای این روش در بی خطر سازی پسماندهای عفونی دارد. این در حالی است که استانداردهای تعیین شده در ایران برای بی خطر سازی پسماندهای عفونی به مراتب بالاتر از حد پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت بوده و این استانداردها عملا برای استریل کردن وسایل اتاق عمل به کار می رود.

دکتر زگوندی خاطر نشان کرد: در صورت تفکیک مناسب در بیمارستانها، حدود 74 تا 90 درصد پسماند تولید شده، مشابه پسماند خانگی است و تحت عنوان پسماند غیر خطرناک (non-hazardous) یا پسماند عمومی نامگذاری می شود و این بخش از پسماند را نیز همانند پسماند خانگی می توان مدیریت کرد.

گفتنی است، این نشست با حضور ریاست مرکز سلامت محیط و کار، دکتر ثمین صدیقی رئیس دفتر نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در ایران، دکتر زگوندی نماینده تخصصی سازمان جهانی بهداشت، دکتر متصدی معاون محیط زیست انسانی، نمایندگانی از وزارت کشور، استانداری تهران، سازمان حفاظت محیط زیست، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، دفتر حقوقی وزارت بهداشت، معاونت درمان وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو، چند تن از اعضاء هیئت علمی دانشگاه­های کشور، مرکز مدیریت بیماریهای واگیر، رئیس گروه مدیریت پسماند مرکز سلامت محیط و کار و کارشناسان ذیربط در وزارت بهداشت برگزار شد.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٦ - ١٣:٣٣ / شماره خبر: ١٦١٠٣١ / تعداد نمايش: 532  


لیست اخبار >>