چهارشنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > 24 تا 29 ساله ها یکی از پرجمعیت ترین گروه های سنی کشور/ جوانان 25 درصد جمعیت کشور
 


24 تا 29 ساله ها یکی از پرجمعیت ترین گروه های سنی کشور/ جوانان 25 درصد جمعیت کشور

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس اعلام کرد

  24 تا 29 ساله ها یکی از پرجمعیت ترین گروه های سنی کشور/ جوانان 25 درصد جمعیت کشور

 مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس اعلام کرد: 24 تا 29 ساله ها یکی از پرجمعیت ترین گروه های سنی کشور هستند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر محمد اسماعیل مطلق، بیان داشت: آخرین سرشماری سال 95 نشان می دهد 79 میلیون و 926 هزار و 270 نفر جمعیت ایرانی داریم که 25 درصد از آنها جوان هستند.

وی افزود: ارتقای سلامت جسمی، روحی، روانی، اجتماعی و معنوی جوانان با توجه به سیاست های جمعیت و خانواده ابلاغی رهبر معظم انقلاب برنامه راهبردی اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت است.

وی ادامه داد: 32 درصد جمعیت کشور از 79 میلیون نفر هرگز ازدواج نکرده اند، 67 درصد ازدواج کرده اند.

مطلق درباره اقدامات دفتر سلامت جمعیت برای توانمندسازی جوانان گفت: تشکیل کمیته ملی اجرایی متشکل از 15 عضو هیات علمی دانشگاه و حوزه، تهیه پکیج آموزشی دانستنی ها ازدواج سالم، تهیه مولتی مدیاهای آموزشی، برگزاری جشنواره ازدواج و سنت و مشارکت جوانان استان های یزد ،گیلان، تهران و قزوین در این برنامه تاکنون، بهره گیری از اپلیکیشن ها و نرم افزارها برای اطلاع رسانی به مردم باتوجه به ضریب نفوذ 45 درصدی اینترنت در جوانان، ارائه مشاوره به جوانان در خصوص ازدواج و رفتارهای پرخطر و داروهای روانگردان، توانمندسازی اعضای هیات علمی دانشگاه ها در راستای سیاست های ابلاغی جمعیت بخشی از برنامه های وزارت بهداشت است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس افزود: در مورد رفتارهای پرخطر در جوانان بسته های خدمتی مختلفی تهیه شده که توسط مراقبان سلامت در پایگاه ها و مراکز ارائه می شود.

وی افزود: 4.8 میلیون دانشجو داریم که هم اکنون بازای هر 10 دانشجو یک سفیر سلامت تربیت شده است که در زمینه سوء مصرف مواد، عوارض داروهای توهم زا، ارتقای مهارت های فردی و تشخیصی برای پیشگیری از اعتیاد، کاهش آسیب های اجتماعی، پیشگیری از سوانح، فعالیت بدنی مناسب و تغذیه سالم فعالیت می کنند.

وی برنامه های در طرح تحول سلامت برای جوانان را چنین توضیح داد: بسته خدمات سلامت جوانان، ارزیابی رفتارهای پرخطر، مصرف دخانیات، سوء مصرف مواد، رفتارهای جنسی پرخطر، ارزیابی اختلالات روانپزشکی، ارائه مشاوره های رایگان در زمینه های روانشناسی، تغذیه و خود مراقبتی، آموزش مهارت های چگونگی برخورد با همسر و اعضای خانواده و دوستان، ارزیابی وضعیت قلبی و عروقی و فشار خون و خدمات مناسب پزشکی به جوانان بخشی از این برنامه هاست.

وی با اشاره به این که در سال 90 بالغ بر 35 درصد مرگ جوانان بر اثر سوانح بوده است، گفت: این رقم هم اکنون به 24.4 درصد رسیده است که نتیجه تاثیر برنامه ها و کمپین ها و بسیج های آموزشی است.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        چهارشنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٦ - ١١:٤٨ / شماره خبر: ١٦١٤٧٣ / تعداد نمايش: 318  


لیست اخبار >>