يکشنبه ٠١ مهر ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > مردم فریب تبليغات سوء براي فروش دستگاه هاي تصفيه آب را نخورند
 


مردم فریب تبليغات سوء براي فروش دستگاه هاي تصفيه آب را نخورند

مرکز سلامت محیط و کار در اطلاعیه ای هشدار داد

  مردم فریب تبليغات سوء براي فروش دستگاه هاي تصفيه آب را نخورند

 برخی شركت هاي تبليغ كننده دستگاه هاي تصفيه آب براي فريب اذهان عمومي از بابت آلوده جلوه دادن آب آشاميدني و فروش دستگاه هاي خود، اقدام به ساخت فيلم هاي تبليغاتي مي کنند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی دراطلاعیه ای افزود : در اين فيلم های تبلیغاتی، آب آشامیدنی شبکه لوله کشی را با الكترودهاي تجاري ( آهن –آلومينيوم ) الکترولیز می کنند. آب دارای املاح با الکترودهای تجاری ( آهن و آلومینیوم ) باعث توليد رنگ و لجن در اثر آزادسازی يون های آلومينيوم و آهن شده و منجر به توليد آبی کدر و سياه می شود که به تصور اشتباه، ناخالصی های آب است.

در حالی که رسوبات تشکيل شده ناشی از واکنش يون های آزاد شده از الکترودها با آب مورد آزمايش است و استفاده های سودجويانه از این الکترولیز می شود. تمام آب ها شامل آب های سطحی و زیرزمینی حاوی یون هایی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، سولفات، کلرور، فلوراید و... هستند که عمدتا ناشی از انحلال مواد معدنی در آب بوده و وجود آن ها در صورتی که در محدوده مجاز باشند، برای سلامت مفید است.

 انتخاب نوع تصفیه آب بر اساس ویژگی های آن می باشد و این کار توسط متخصصین انجام می شود و برای آب هایی که در شبکه عمومی توسط شرکت های آب و فاضلاب تامین شده و توسط معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور نظارت می شود نیازی به تصفیه آب اضافی نبوده و در صورت لزوم این کار توسط تامین کنندگان آب انجام می شود.

از طرف دیگر سامانه های تصفیه آب در شبکه های عمومی بطور دائم توسط کارشناسان شرکت های آب و فاضلاب و معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور تحت کنترل و آزمایش قرار گرفته و نگهداری می شوند در صورتیکه در سامانه های تصفیه آب خانگی این کنترل ها انجام نشده و به هر دلیلی دچار مشکل شوند آب بی کیفیت و بعضا آلوده در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

برخی از دستگاه های تصفیه آب املاح آب را که برای سلامتی مفید هستند به شدت کاهش می دهند همچنین در صورت عدم نگهداری صحیح از این دستگاه ها بار میکروبی آن افزایش یافته و به دلیل حذف کلر آب می تواند با آلودگی ثانویه مواجه شود. لذا به شهروندان توصیه می شود که در مناطقی که آب توسط شرکت های آب و فاضلاب تامین شده و مورد تایید مقامات بهداشتی است نیازی به استفاده از دستگاه های تصفیه آب نیست و وزارت بهداشت نیز هیچکدام از این دستگاه ها را مورد تایید قرار نداده و توصیه ای هم برای استفاده از آن ندارد.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        دوشنبه ١٧ مهر ١٣٩٦ - ٠٩:٢٤ / شماره خبر: ١٦٦٩٦٧ / تعداد نمايش: 437  


لیست اخبار >>