جمعه ٢٧ مهر ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > برگزاری کارگاه سلامت بلوغ و نوجوانی در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی همدان
 


برگزاری کارگاه سلامت بلوغ و نوجوانی در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی همدان

  برگزاری کارگاه سلامت بلوغ و نوجوانی در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی همدان

 کارگاه دو روزه سلامت بلوغ و نوجوانی در سالن کنفرانس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ،فاطمه بختیاری کارشناس مسئول بهداشت جوانان و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی همدان در خصوص برگزاری این کارگاه گفت: دوران نوجوانی از مهم ترین و با ارزش ترین دوران زندگی هر فرد است و بلوغ بعنوان مرحله گذر از کودکی به بزرگسالی به شمار می رود. در این دوره مجموعه ای از تغییرات جسمی و روانی در نوجوان اتفاق می افتد و زیر بنای زندگی بزرگسالی پی ریزی می شود.

وی افزود: بلوغ یکی ازحیاتی ترین مراحل زندگی انسان است این مرحله زمان تغییر سریع رشد و نمو وتغییرات سریع اجتماعی است در دوران نوجوانی و بلوغ دختران و پسران یک دوره سریع رشد بدنی را تجربه می کنند این تغییرات در دخترها یک یا دو سال زودتر از پسرها شروع می شود. معمولا تغییرات سریع بلوغ در دختران از 11 تا 12 سالگی و در پسران از 13 تا 14 سالگی آغاز می گردد. مطالعات و پژوهش ها نشان می دهدکه نوجوانان مایلند منبع اطلاعاتی آنها در این زمینه والدینشان باشند بنابراین آگاهی والدین از بلوغ، نحوه آموزش وحل مشکلات نوجوانان قبل از بلوغ و بعد از آن بسیارمهم است.

وی بیان کرد: عدم آگاهی از تغییرات ایجاد شده در این دوران و نیز چگونگی برخورد با پیامدهای حاصل از آن می تواند نوجوان و والدین را با معضلات بسیاری روبرو کند لذا یکی از اهداف برنامه سلامت نوجوانان آموزش موثر و آگاه سازی والدین و نوجوانان از تغییرات این دوران و نگرش و رفتار صحیح در این رابطه است و برای رسیدن به این مقصود برگزاری چنین کارگاههایی ضروری است.

بختیاری اهمیت برگزاری چنین کارگاه هایی را چنین عنوان کرد که با عنایت به بند اول و چهارم سیاست های کلی جمعیت مبنی بر ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت و نیز ارتقای مهارت های زندگی در راستای توسعه کیفی جمعیت، آموزش بلوغ و خودمراقبتی می تواند به عنوان یکی از کلیدی ترین مبانی برای آموزش ها در مقطع سنی نوجوانی مورد توجه قرار گیرد و هدف از برگزاری کارگاه سلامت بلوغ و نوجوانی راتوانمند سازی کارشناسان مرتبط در ستاد شهرستان ها در خصوص آشنایی با تغییرات جسمی و روانی دوران بلوغ، آمادگی و آگاه سازی والدین و هدایت مناسب نوجوان در این گذر سنی بیان کرد.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ١٩ آذر ١٣٩٦ - ٠٩:٠١ / شماره خبر: ١٦٩٩١٩ / تعداد نمايش: 782  


لیست اخبار >>