شنبه ٢٨ دی ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > آب ناسالم سالانه 842 هزار نفر قربانی در جهان می گیرد/ استفاده 1.8 میلیارد نفر از منابع آب آشامیدنی آلوده به میکروب
 


آب ناسالم سالانه 842 هزار نفر قربانی در جهان می گیرد/ استفاده 1.8 میلیارد نفر از منابع آب آشامیدنی آلوده به میکروب

پیام گروه بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار به مناسبت روز جهانی آب

  آب ناسالم سالانه 842 هزار نفر قربانی در جهان می گیرد/ استفاده 1.8 میلیارد نفر از منابع آب آشامیدنی آلوده به میکروب

 امروزه در سراسر جهان، بیش از 80 درصد فاضلاب تولید شده توسط جوامع، بدون تصفیه، به اکوسیستم بر می گردد. 8/1 میلیارد نفر از منابع آب آشامیدنی دارای آلودگی میکروبی استفاده می کنند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، گروه بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در این پیام خاطرنشان می سازد:  آلودگی آب به میکروب، مردم را در معرض خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر وبا، اسهال خونی، تب تیفوئید و فلج اطفال قرار می دهند.  آب ناسالم، دفع غیربهداشتی فاضلاب و عدم رعایت بهداشت فردی، هر ساله موجب مرگ 842 هزار نفر می شود.

در بهره برداری از فاضلاب فرصت های بسیار زیادی وجود دارد. فاضلاب یک منبع بزرگ  بوده و فرصت هایی ایجاد می کند. فاضلابی که به طور ایمن مدیریت گردد، یک منبع مقرون به صرفه و پایدار آب، انرژی، مواد مغذی و دیگر مواد قابل بازیافت است

 آب جزء ضروری و اساسی زندگی است. آب فراتر از از ضرورت آن برای رفع تشنگی و یا حفاظت از سلامت، به منظور اشتغال زایی، توسعه شرایط اقتصادی، اجتماعی و انسانی لازم می باشد. امروزه بیش از 663 میلیون نفر فاقد شرایط دسترسی به آب سالم  می باشند و مردم زمان بالایی را با در صف ایستادن، طی نمودن مسافت زیادی برای برداشت آب از منابع آب و یا بعلت بیماری در اثر  استفاده از آب های آلوده از دست می دهند

 بیست و دومین روز از ماه مارس از سوی سازمان ملل متحد به نام روز جهانی آب نام گذاری شده است.  شعار روز جهانی آب 2018 « طبیعت برای آب » است. این شعار بر روی این موضوع تمرکز دارد که ما چطور می توانیم از طبیعت برای غلبه بر چالش های آبی قرن 21 استفاده کنیم. تخریب محیط زیست به همراه تغییرات اقلیمی باعث تشدید بحران های آبی گردیده که در سراسر جهان مشاهده می کنیم.

سیلاب ها، خشکسالی ها و آلودگی آب در اثر تخریب پوشش گیاهی، خاک، رودخانه ها و دریاچه ها تشدید می شوند. هنگامی که از اکوسیستم های خود غافل می شویم وضعیت تامین آب مورد نیاز برای زنده ماندن و رونق زندگی هر فرد بدتر خواهد شد.

گروه بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار در پایان این پیام آورده است : راه حل های مبتنی بر طبیعت، پتانسیل حل بسیاری از چالش های آبی ما را دارند.  ما بایستی محیط های  «سبز» را بیشتر کنیم و تا جایی که امکان دارد آنرا با زیرساخت های «خاکستری» (خاکی) هماهنگ کنیم. کاشت جنگل های جدید، اتصال مجدد رودخانه ها به دشت های سیلابی، احیای تالاب ها، چرخه آب را مجددا متعادل می کند و سلامت و امرار معاش انسان را بهبود خواهد بخشید.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        جمعه ٣ فروردين ١٣٩٧ - ١١:٢٥ / شماره خبر: ١٧٤٧٣٨ / تعداد نمايش: 302  


لیست اخبار >>