سه شنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > تاکید جمهوری اسلامی ایران بر همکاری کشورها در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر
 


تاکید جمهوری اسلامی ایران بر همکاری کشورها در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر

درنشست کمیسیون عالی جهانی بیماری های غیرواگیر در ژنو مطرح شد:

  تاکید جمهوری اسلامی ایران بر همکاری کشورها در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر

 دکترباقر لاریجانی نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و معاون آموزشی وزارت بهداشت و دکتر اسدی لاری قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل با شرکت در نشست کمیسیون عالی جهانی بیماری های غیرواگیر، اقدامات جمهوری اسلامی ایران در این زمینه را تشریح کردند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت به نقل از  وبدا، در این نشست کمیته های مختلفی که بر روی موضوعات مرتبط با بیماری های غیرواگیر اقداماتی را انجام داده بودند، گزارش هایی از نتایج اقدامات و تحقیقات خود در زمینه مسائل حوزه سلامت را ارائه دادند.
براساس این گزارش، در این نشست مواضع ایران به عنوان یکی از کشور های پیشرو در زمینه برنامه ریزی کنترل بیماری های غیرواگیر در زمینه های مختلف از جمله شواهد لازم برای مداخلات مرتبط با کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر در زمینه های فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و بیماری های تنفسی و همچنین موضوعات مختلفی مانند آلودگی هوا، سلامت روان و کنترل اعتیاد و سوانح ترافیکی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
تامین منابع مالی برای کنترل بیماریهای غیرواگیر موضوع دیگری بود که مورد بحث قرار گرفت. در این زمینه نیز موضوعات متعددی از سوی کشورها و از جمله ایران پیشنهاد شد که بهره وری و مداخلات هزینه اثربخش و همچنین افزایش منابع مالی مورد نیاز برای کنترل بیماری های غیرواگیر از طریق مالیات دخانیات و مالیات مواد مضر برای سلامت بررسی شد.
بر اساس این گزارش، از مباحثی که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت، همکاری با بخش خصوصی در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر، همکاری با بخش صنعت و ایفای نقش موثر صنایع غذایی، تولیدکنندگان صنایع غذایی و سایر صنایع مرتبط موثر در ایجاد بیماری های غیرواگیر و کنترل آن، مسئولیت پذیری و پاسخگویی و مدیریت بیماری های غیرواگیر بود که تجربیات ایران در این زمینه مورد توجه قرار گرفت.
باتوجه به مباحث مطرح شده ، مقرر شد گزارش نهایی این کمیسیون آماده و روز 27 سپتامبر با حضور ریاست جمهوری اسلامی ایران و سران سایر کشورهای جهان در سازمان ملل قرائت شود.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        چهارشنبه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٢:٠٢ / شماره خبر: ١٧٦٤٧٤ / تعداد نمايش: 173  


لیست اخبار >>