سه شنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > بیماری‌های غیرواگیر، بیشترین علت مرگ و میر در کشور
 


بیماری‌های غیرواگیر، بیشترین علت مرگ و میر در کشور

معاون بهداشت تاکیدکرد:

  بیماری‌های غیرواگیر، بیشترین علت مرگ و میر در کشور

 در حال حاضر بیشترین بار بیماری و مرگ و میر در کشور به دلیل ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر است. به همین دلیل باید برای کنترل ریسک فاکتورها برنامه‌های جدیدی داشته باشیم .

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار سلامت و تجلیل از دکتر مصداقی نیا و برگزیدگان حوزه بهداشت کشور در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: برای برخورد با بیماری‌های غیرواگیر حتما نیاز است که روش برخورد با بیماری‌ها را در نظر داشته باشیم و براساس سوالات کلیدی که در این زمینه وجود دارد باید از راهکارهای درستی استفاده کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: بهتر است در تمام سطوح مختلف جامعه بحث سلامت مطرح شود تا آسیب کمتری متوجه مردم شود. به همین دلیل نباید تمام بار و کمبودها را بر دوش وزارت بهداشت انداخت زیرا اینگونه به نتیجه‌ای نخواهیم رسید و تمام ارگان‌ها در کشور باید در زمینه سلامت فعالیت داشته باشند.

وی افزود: اگر ما بتوانیم در زمینه زیرساخت سلامت و بهداشت کشور یک پرونده الکترونیک ایجاد کنیم بسیار از مشکلات در بحث کنترل هزینه‌های نظام سلامت مانند پایش و مراقبت حل خواهد شد. همچنین برای کنترل وضعیت سلامت در کشور بحث پزشک خانواده و نظام ارجاع باید نهادینه شود و با پرونده الکترونیکی به وسعت کشور می‌توانیم این کار را بهتر انجام دهیم.

رئیسی عمق بخشیدن به کارهای فعلی در زمینه بهداشت را از برنامه‌های ارتقای کیفیت خدمات فعلی کشور در حوزه بهداشت دانست و گفت: یکی از کارهای اساسی و دقیقی که باید در نظام سلامت انجام شود،  نظارت و پایش و ارزیابی است که این پایش و ارزیابی نه تنها در سطوح مختلف بلکه در سطح گیرندگان خدمت، در سطح ارائه دهندگان خدمت، در سطح سیاستگذاران و مدیران باید وجود داشته باشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: اصلاح نظام پرداخت یکی از موثرترین عوامل تغییر رفتار در زمینه بهداشت و سلامت است که باید پرداخت عملکردی در سطح سلامت انجام شود تا برای پوشش بیشتر نظام سلامت به کار آید.

رییسی افزود: باید هر خانه را به خانه بهداشت تبدیل کنیم و این نیازمند ساز و کارهای جدید است و باید آموزش بهداشت عمومی برای عامه مردم و جاری سازی فرهنگ بهداشت وجود داشته باشد. به همین دلیل پزشک خانواده در این زمینه می‌تواند ما را برای رسیدن در کنترل بیماری‌های غیرواگیر کمک کند.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٧:٠٤ / شماره خبر: ١٧٦٧٦٧ / تعداد نمايش: 289  


لیست اخبار >>