چهارشنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > ٤٠ هزار تبعه افغانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان هستند
 


٤٠ هزار تبعه افغانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان هستند

  ٤٠ هزار تبعه افغانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان هستند

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: هم اکنون چهل هزار نفر از این افاغنه تحت پوشش این دانشگاه و دارای پرونده بهداشتی هستند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر اسماعیلی ندیمی در حاشیه بازدید سفرای کشورهای حامی پناهندگان از مرکز جامع خدمات سلامت پیامبر اعظم(ص) رفسنجان ویژه اتباع خارجه اظهار داشت :مهمترین اصل در نظام سلامت هر کشور مقابله و نوع برخورد با بیماریها با توجه به شرایط منطقه ای و جغرافیایی می باشد.

وی بیان داشت: کشور ما نیز با توجه به شرایط منطقه ای و آب و هوایی متحول مهاجر پذیری و مهاجرت به کشورهای کمتر توسعه یافته شرایط ویژه ای دارد.

اسماعیلی ندیمی تصریح کرد :دست یافتن به بالاترین سطح سلامت جزئی از اهداف اجتماعی تمام دولتها محسوب می شود.

وی افزود: سلامت عنوان ارزش فردی و اجتماعی یکی از مهمترین و ابتدائی ترین حقوق و نیازهای حیات بشری تلقی می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان عنوان داشت : رفسنجان با مساحتی حدود 16 هزار کیلومتر مربع بر سر بزرگراه های ارتباطی کرمان ،یزد ،فارس و هرمزگان و سیستان و بلوچستان واقع شده است.

وی با بیان اینکه جمعیت تحت پوششش این دانشگاه در سال 96 حدود 350 هزار نفر براورد می شود خاطرنشان کرد :با تعامل اداره کل مهاجرین استان و مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت فقط به ساماندهی مهاجرین افغان در شهرستان رفسنجان اقدام کردیم و هم اکنون چهل هزار نفر از این افاغنه تحت پوشش و دارای پرونده بهداشتی می باشند.

دکتر اسماعیلی یاداور شد :با همکاری شرکای اجرایی موفق به ساخت یک مرکز تسهیلات زایمانی و یک مرکز خدمات جامع سلامت شدیم.

وی تاکید داشت :هم اکنون دو مرکز در خارج از اردوگاه و یک مرکز در داخل اردوگاه  با 20 نفر گروه شاغل به ارائه خدمات به مهاجرین مشغول می باشند ،بیش از 60 هزار نفر جمعیت افغانستانی مجاز و غیر مجاز در شهرستان رفسنجان ساکن هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت :بسیاری از افراد افاغنه در باغات پسته و در کوره های  اجر پزی مشغول به کار هستند ،خدمات بهداشتی همانند افراد ایرانی به این افراد ارائه می شود.

وی ادامه داد :دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از جمله دانشگاه هایی است که بیشترین حضور اتباع خارجی در کشور را به خود اختصاص داده است،شرایط محیط کار مناسب به دلیل وجود باغات پسته  جاذبه زیادی را برای ورود به اتباع خارجی دارای مجوز پناهنده و همچنین اتباع غیر مجاز به شهرستان رفسنجان فراهم کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان اذعان داشت :ارائه خدمات بهداشتی درمانی اولیه از جمله مراقبتهای مادران باردار ،مراقبت نوزادان ، سالمندان ، کودکان و میانسالان ارائه دارو ،اموزشهای پیشگیری از بارداری همانند مادران ایرانی انجام می شود و در چند سال گذشته ما مرگ مادر باردار افغانی نداشته ایم.

وی ابراز داشت :دومین اقدام مهم پوشش بیمه واکسیناسیون براساس استاندارهای ملی ایران و جهان ،مقابله با هرگونه طغیان بیماری در جمعیت مهاجر پناهنده ،نظارت بر بهداشت فردی و بهداشت محیط مهاجرین و پناهندگان و اموزش بهداشت بوده است.

دکتر اسماعیلی ادامه داد :کلیه خدمات بهداشتی به صورت رایگان ارائه می شود ،مهاجرت و رفت و آمدهای مکرر مهاجرین و در نتبجه بالا رفتن بروز بیماریهای واگیر دار از چالش های ماست به طوریکه در سال گذشته حدود 100 درصد بیماران مبتلا به مالاریا و 30 درصد بیماران مبتلا به سل در اتباع افغانی وجود داشته است ،این امر مشکلات جدی را در کنترل بیماری ها ایجاد کرده است.

وی بیان داشت :نداشتن بیمه اتباع غیرمجاز در نتیجه عدم مراجعه به مرکز تسهیلات زایمانی یا زایشگاه از دیگر چالش های ماست ،با توجه به فرهنگ و اعتقادات خاص تعداد قابل توجهی از زایمانها در منزل صورت می گیرد.

دکتر اسماعیلی گفت :با توجه به افزایش قیمت داروها و رشد جمعیت افغانستانی تخصیص اعتبارات بیشتر جهت خرید مکمل ها و وسایل پیشگیری از بارداری را پیشنهاد داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به تخصیص اعتبار جهت احداث مرکز تسهیلات زایمانی اشاره داشت و افزود :ایجاد مرکز تسهیلات زایمانی در مجاورت زایشگاه در رفسنجان ضرورت دارد.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        دوشنبه ١١ تير ١٣٩٧ - ١٤:١٥ / شماره خبر: ١٧٨٣١٠ / تعداد نمايش: 265  


لیست اخبار >>