چهارشنبه ٣٠ آبان ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > چاقی کودکان،معضل آینده سلامت جامعه
 


چاقی کودکان،معضل آینده سلامت جامعه

مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت تاکید کرد

  چاقی کودکان،معضل آینده سلامت جامعه

 چاقی در قرن 21 پدیده قرن نامیده شده به طوری که همه کشورها دچار این معضل هستند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ، دکتر زهرا عبداللهی مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در برنامه نبض شبکه خبر درباره چاقی گفت: چاقی زمانی اتفاق می افتد که انرژی دریافتی بدن خیلی بیشتر از انرژی تولیدی باشد. اگر مقدار مواد غذایی دریافت شده در بدن بیش از حد باشد و مصرف نشود چاقی اتفاق می افتد. در بزرگسالان با اندازه گیری توده بدنی می توان چاقی را اندازه گیری  و مشخص کرد. 

او افزود: در کودکان با اندازه گیری قد و وزن و با اندازه گیری بی ام آی طبق منحنی های رشد کودک و بر اساس سن کودک محاسبات لازم صورت می گیرد و مشخص می شود که کودک دچار چاقی شده است یا نه.
 
وی گفت :برای کودکان از دو سالگی محاسبه توده چاقی بر اساس سن تا 18 سالگی مشخص می شود و بعد از آن مانند بزرگسالان محاسبه می گردد. 
 
دکتر عبدالهی افزود: چاقی کودکان و نوجوانان خطرناک تر است چون اگر تعداد سلول های چربی بیشتر از حد مورد نیاز ساخته شود در بزرگسالی به محض دریافت کالری و چربی بیش از  اندازه به صورت چربی در بدن  وی ذخیره می شود. علت دیگر این است که چاقی واضافه وزن زمینه بیماری های دیگر را بیشتر می کند. کودک چاق در بزرگسالی به نسبت بیشتری به چاقی مبتلا می شود. تمام بیماری ها مثل دیابت، سرطان و بیماری های غیرواگیر در بین افراد چاق شیوع بیشتری دارد.
 
او افزود در ده سال گذشته میزان شیوع چاقی بیشتر شده است. بین افراد 7 تا 18 ساله چاقی به نسبت بیشتری وجود دارد.
 
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: مهمترین کار برای پیشگیری از چاقی و اضافه وزن در کودکان این است که برنامه غذایی درست و حساب شده ای داشته باشند. در برنامه غذایی ضمن تنوع و تامین نیاز روزانه از قبیل پروتئین، ویتامین و مواد نشاسته ای باید از بی رویه خوردن کودکان جلوگیری کرد.
 
او افزود: کودکان تحت تاثیر الگوهای رفتاری و اعضای خانواده هستند بنابراین با الگوی درست در سبک غذایی می توان به کودکان آموزش داد. وی گفت: آموزش و فرهنگ سازی در استفاده از الگوی برنامه غذایی بسیار مهم است که می توان از طریق صدا و سیما آموزش لازم را داد.
 
دکتر عبداللهی اظهار داشت :در نزدیکترین محل زندگی افراد پایگاه های سلامت قرار دارد که با تشکیل پرونده سلامت مراقبت ها و خدمات تغذیه و سلامت برای اعضای خانواده و فرزندان داده می شود و توصیه های تغذیه ای و مشاوره ارائه می گردد. 
دکتر عبدالهی افزود: چاقی یک مشکل چند بعدی است. وزارت بهداشت آموزش های لازم را ارائه می دهد. وزارت ورزش می تواند با امکانات مختلف ورزشی زمینه را برای تحرک افراد فراهم کند. صنایع غذایی هم با نوع محصولاتی که به بازار عرضه می کنند می توانند همکاری داشته باشند. 
شهرداری و صدا و سیما نیز می توانند با کنترل تبلیغات در کنترل چاقی نقش مهمی در این زمینه ایفا نمایند.


 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        شنبه ١٦ تير ١٣٩٧ - ١٠:٢٧ / شماره خبر: ١٧٨٥٠١ / تعداد نمايش: 208  


لیست اخبار >>