چهارشنبه ٢٥ مهر ١٣٩٧ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > 22 درصد هزینه از جیب مردم مربوط به دندانپزشکی است/ مادران حداقل سالی سه بار دندان های کودکان را بررسی کنند
 


 22 درصد هزینه از جیب مردم مربوط به دندانپزشکی است/ مادران حداقل سالی سه بار دندان های کودکان را بررسی کنند

معاون بهداشت:

  22 درصد هزینه از جیب مردم مربوط به دندانپزشکی است/ مادران حداقل سالی سه بار دندان های کودکان را بررسی کنند

 معاون بهداشت در همایش دانش آموزان دارای دندان های عاری از پوسیدگی در شهرستان نمین استان اردبیل گفت: باید به وضعیت پوسیدگی دندان در سطح کشور توجه شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ،دکتر علیرضا رئیسی افزود: والدین به ویژه مادران باید به شاخص های بهداشتی مثل پوسیدگی دندان فرزندان بیشتر توجه کنند.
وی ادامه داد: پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت 40 درصد است که 22 درصد آن مربوط به هزینه های دندانپزشکی است که خیلی رقم بالایی است.
وی بیان کرد: بعد از طرح تحول سلامت خیلی از هزینه ها از جیب مردم کاهش یافته است به ویژه در بیمارستان ها برای بیماران بستری  به کمتر از ده درصد رسیده است.
وی ادامه داد: اما در دندانپزشکی این رقم پایین نیامده است و برخی افراد به دلیل بالا بودن هزینه ها مراجعه نمی کنند.
رییسی گفت : شاخص کشوری نشان می دهد افراد بالای 55 سال حداقل 3 تا 4 دندان خراب دارند.
معاون بهداشت افزود: دو راهکار وجود داشت یکی این که برویم سراغ سالمندان که توان و هزینه اش را نداریم. کار دوم این بود که سراغ بچه ها برویم و از زمان رشد دندان شان پیشگیری و بهداشت را به آنها آموزش بدهیم تا در سن سالمندی دندان های سالمتری داشته باشند.
وی افزود: هم اکنون کودکی که از حدود 6 ماهگی دندان در می آورد تا به سه سال می رسد حدود 4 دندانش می پوسد.
 وی ادامه داد: تصور این که دندان کودک شیری است و به نوعی جایگزین می شود و نباید حساس شد، غلط است. اول اینکه وقتی دندان کودک می پوسد یعنی سبک زندگی او اشتباه است و اصول بهداشتی را رعایت نمی کند.
دکتر رییسی گفت: نکته دوم اینست که پوسیدگی دندان مثل یک بیماری عفونی است چون محل تجمع میکروب داخل دهان است. دندان های پوسیده علاوه بر اینکه دندان های مجاور را از بین می برد و در سنین بالا ریشه برخی بیماری های مثل عفونت ریه و بیماری قلبی است.
وی افزود: خیلی از عفونت های خونی یک فرد ناشی از عفونت های دهان و دندان است. و در نهایت این که موجب می شود هزینه ها افزایش یابد. بنابراین بهترین کار اینست که پیشگیری را از بچه ها شروع کنیم.
وی ادامه داد: مادران همانطور که به سایرجنبه های  سلامتی  کودک اهمیت می دهند حداقل سالی سه بار هم باید دندان های کودک را بررسی کنند.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        دوشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٧ - ١١:٣١ / شماره خبر: ١٧٩٦٠٣ / تعداد نمايش: 57  


لیست اخبار >>