شنبه ٢٨ دی ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > انتخاب ایران به ریاست کنفرانس اعضای معاهده جهانی مقابله با دخانیات
 


انتخاب ایران به ریاست کنفرانس اعضای معاهده جهانی مقابله با دخانیات

در هشتمین کنفرانس اعضای کنوانسیون چارچوب کنترل دخانیات

  انتخاب ایران به ریاست کنفرانس اعضای معاهده جهانی مقابله با دخانیات

 بنا بر تصمیم کشورهای عضو معاهده جهانی مقابله با دخانیات در ژنو، جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس نهمین کنفرانس دولت‌های عضو این معاهده انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت به نقل از ایسنا، این تصمیم در جریان هشتمین کنفرانس اعضای کنوانسیون چارچوب کنترل دخانیات که از 9 تا 14 مهر 1397 در ژنو برگزار شده بود ، اتخاذ شد و طی آن جمهوری اسلامی ایران با اجماع  به عنوان رییس نهمین کنفرانس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات انتخاب شد.

بر این اساس جمهوری اسلامی ایران به مدت ۲ سال ریاست این کنفرانس را عهده دار خواهد شد. کنفرانس نهم در اکتبر ۲۰۲۰ در لاهه هلند برگزار  می شود .

شایان ذکر است کنوانسیون چارچوب کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت که در سال 2003 تدوین شد، اولین معاهده ای است که تحت نظارت سازمان جهانی بهداشت مورد مذاکره قرار گرفته و برحق همه افراد برای دستیابی به بالاترین استانداردهای بهداشتی تاکید دارد. این معاهده از سال 2005 اجرایی گردید و در حال حاضر 168 کشور در آن عضویت دارند.

جمهوری اسلامی ایران از ابتدا به عضویت این کنوانسیون در آمد و خصوصا در قالب گروه منطقه مدیترانه شرقی در فعالیت های آن مشارکت فعال داشته است.

این معاهده در پاسخ به فراگیر شدن و گسترش اپیدمی دخانیات در جهان بوجود آمد و هدف آن کاهش تقاضا برای مصرف فرآورده های دخانی و محافظت از سلامت همگانی از طریق اعمال محدودیت های قانونی در رابطه با مصرف دخانیات و آموزش و افزایش آگاهی‌های عمومی نسبت به مضرات استفاده از دخانیات می‌باشد.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ١٥ مهر ١٣٩٧ - ١٢:٠٧ / شماره خبر: ١٨١٩٥٢ / تعداد نمايش: 87  


لیست اخبار >>