دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی / کاهش زیانهای اقتصادی ناشی از بلایای طبیعی
 


روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی / کاهش زیانهای اقتصادی ناشی از بلایای طبیعی

در آستانه 12 اکتبر

  روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی / کاهش زیانهای اقتصادی ناشی از بلایای طبیعی

 بلایا اتفاقاتی هستند که به طور غافلگیر کننده و گاه اجتناب ناپذیر رخ داده و بعلت آثار و عواقب گسترده آن می تواند تا مدت مدیدی پس از وقوع حادثه، همچنان تاثیرات نامطلوب خود را بر منابع مادی و انسانی داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ،مهندس اعظم محمدی کارشناس مدیریت خطر بلایا معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان این مطلب اظهار داشت: در طلیعه قرن بیست و یکم، جهان شاهد بلایای عظیمی است، طوفان عظیم کاترینا، سونامی آسیای جنوب شرقی، زلزله بم و ده ها حادثه مشابه بزرگ و کوچک بارها این حقیقت را به جهانیان گوشزد می کند که پیش بینی ها و چاره اندیشی ها و راه های مقابله و سازش با این بلایا نارسا و ناکافی است و تنها شمار اندکی از ملل دنیا دانش، فن و هنر مدیریت و مهار اینگونه بلایا را فرا گرفته و به کار می بندند.

وی افزود: در تاریخ 22 دسامبر سال 1989 میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد دومین چهارشنبه ماه اکتبر را بعنوان روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی اختصاص داد. این رویداد به مدت یک دهه به همین منوال برگزار گردید. در سال 2002 پس از بررسی های بیشتر مجمع عمومی سازمان ملل تصمیم گرفت تا مراسم سالانه را به عنوان وسیله ای برای ترویج فرهنگ جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی از جمله پیشگیری، کاهش خطرات و آمادگی حفظ نماید. نهایتا در 21 دسامبر 2009 این مجمع روز 13 اکتبر را رسما بعنوان روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی اعلام نمود.

 مهندس محمدی در خصوص نهضت دفتر مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای کاهش خطر بلایا گفت: نهضت این دفتر برای کاهش خطر بلایا با عنوان "سندای هفت" بر هفت هدف سند چهارچوب سندای متمرکز است. این نهضت می کوشد موجی از آگاهی درباره اقدامات اتخاذ شده برای کاهش اثرات بلایای طبیعی را خلق کند.

صدمات و بیماریهای بازماندگان زلزله، فرسایش خاک حاصل خیز یک منطقه و از بین رفتن زمین های کشاورزی آن در اثر سیل و .... آثاری هستند که معمولا در ارزیابی و تعیین خسارات به حساب نمی آیند. به همین منوال می توان گفت هزینه های اجتماعی و اقتصادی بلایای طبیعی بسیار بیشتر از آن چیزی است که در نگاه اول به نظر میرسد. بخش مهمی از تولید ناخالص ملی کشورها بخصوص کشورهای در حال توسعه صرف جبران خسارات ناشی از بلایای طبیعی می شود.

کارشناس مدیریت خطر بلایا اذعان کرد: در همین راستا، مجمع سازمان ملل متحد "کاهش زیانهای اقتصادی ناشی از بلایای طبیعی" را خط مشی روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی 2018  معرفی نموده و بر ایجاد زیر ساختهای انعطاف پذیر تاکید دارد. از اینرو معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با وجود سامانه فرماندهی حادثه، تیم های عملیاتی، تدوین برنامه پاسخ نظام سلامت در برابربلایاEOP ) حوزه بهداشت) در صدد افزایش آمادگی عملکردی مدیریان و کارکنان خود می باشد. همچنین بعنوان متولی تامین و حفظ و ارتقای سلامت جامعه با اجرای برنامه ارزیابی و آموزش آمادگی خانوار در برابر بلایا DART توجه ویژه ای به پیشگیری و کاهش آسیب پذیری در برابر مخاطرات  طبیعی و انسان ساخت با تاکید به نقش محوری مردم دارد.

در پایان مهندس اعظم محمدی اظهار داشت: به مناسبت بزرگداشت این روز و به منظور  بهبود پاسخ حوزه بهداشت در برابر بلایا  این معاونت اقدام به برنامه ریزی جهت اجرای تمرین عملیاتی با حضور تیم های عملیاتی شامل سلامت محیط، سلامت روانی اجتماعی، تغذیه و مدیریت خطر بلایا و اعضای سامانه فرماندهی حادثه کلیه مراکز و شبکه های تحت پوشش در تاریخ های 24 و 25 مهر ماه سال جاری نموده است.

وی افزود: با توجه به وقوع سیل در 6 ماهه ابتدای امسال در حوزه این دانشگاه،  این تمرین ( مانور) با موضوعیت وقوع سیل اجرا خواهد شد و کارکردهای مدیریتی و تخصصی حوزه بهداشت در برابر بلایا مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        پنج شنبه ١٩ مهر ١٣٩٧ - ٢٢:٤٢ / شماره خبر: ١٨٢٠٣٢ / تعداد نمايش: 218  


لیست اخبار >>