شنبه ٢٨ دی ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > سلامت روان مبحث مورد توجه سازمان جهانی بهداشت
 


سلامت روان مبحث مورد توجه سازمان جهانی بهداشت

معاون بهداشت:

  سلامت روان مبحث مورد توجه سازمان جهانی بهداشت

 معاون بهداشت وزارت بهداشت ، سلامت روان را از مباحث مورد توجه سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ، دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت  در نشست خبری به مناسبت روز جهانی سلامت روان بحث سلامت روان را یکی از موارد مورد توجه سازمان جهانی بهداشت عنوان نمود بطوری که این سازمان شعار روز جهاني سلامت روان سال جاری را "سلامت روان جوانان و نوجوانان: جهان در حال تغییر" در نظر گرفته است..

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه گفت: علت انتخاب این شعار، اهمیت موضوع سن نوجوانان و جوانان است که دوره بسیار حساسی می باشد زیرا شخصیت هر فرد، در این سن شکل می گیرد و تا آخر عمر همراه فرد می ماند.

 

دکتر رییسی تصریح کرد:۵۰ درصد مشکلات و اختلالات سلامت روان تا سن ۱۴ سالگی شکل می گیرد.

 

معاون بهداشت با اعلام اینکه ۷۵ درصد کل اختلالات روانی تا ۲۵ سالگی افراد بوجود می آید و می تواند این اختلالات تا آخر عمر گریبانگیر فرد باشد، افزود: مهمترین آنها اختلالات اضطرابي و افسردگی است که اختلالات اضطرابي و افسردگي به ترتيب هشتمين و نهمين علت بار ناشي از بيمارى ها در نوجوانان و جوانان مى باشند و  همچنين ششمین علت، اختلالات رفتاری در دوران کودکی می باشد.

 

وی همچنین سومین عامل مرگ و میر گروه سنی جوانان در سطح دنیا را عامل خودکشی عنوان کرد که نشاندهنده حساسیت بالای این سن است و توجه بیشتر مسئولین و والدین را به اين گروه سني جلب می کند.

 

دکتر رییسی افزود: احساس مستقل شدن، خود برتری،  و به استقبال خطر رفتن و .... از جمله رفتارهایی است که در این سن در جوانان بوجود می آید و در صورت عدم توجه، می تواند بسیار آسیب زا و خطرناک برای نوجوانان و جوانان باشد چه بسا مباحث اعتیاد و رفتارهاي پرخطر از جمله این آسیب ها می باشد.

 

 معاون بهداشت تحولات دنیا در فضاهای مجازی و پیشرفت تکنولوژی را يكى از چالش های عصر حاضر در حوزه سلامت روان یاد کرد که دسترسی آزادانه و بدون قید و شرط، استفاده بی رویه از فضاهای مجازی، خود می تواند به اختلالات اضطراب و بی قراری، افسردگی و اختلالات الگوی خواب را به همراه داشته باشد.

 

دکتر رییسی یکی از اقدامات خوب وزارت بهداشت در حوزه سلامت روان را اضافه کردن ۱۵۰۰ کارشناس بهداشت روان به شبکه های بهداشتی و درمانی کشور یاد کرد که مهمترین فعالیت آنها، متمرکز شدن بر موضوع هاى آموزشي حوزه سلامت روان افراد، غربالگری و درمان آنها می باشد.

 

در ادامه نشست دکتر حاجبی مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت نیز طی سخنانی مقوله سلامت روان را چند فاکتوری عنوان نمود به گونه اي که حفظ و ارتقا آن منحصر به وزارت بهداشت نمی شود بلکه تمامی ارگان های دیگر مانند: وزارت آموزش و پرورش، علوم، ورزش و جوانان، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ....  در کنار وزارت بهداشت مسئول بوده و نیز وظایفی را در این خصوص به عهده دارند و در اینجا وزارت بهداشت معمولا موظف است كه بر روی درمان خروجی ها كه به   صورت  اختلالات روانپزشكى است، سرمایه گذاری کند و آنها را کاهش دهد.    

 

دکتر حاجبی تعیین کننده های اجتماعی سلامت روان را بیکاری، ناامنی شغلی، فقر، محرومیت محلی، نابرابری اقتصادی، بی ثباتی مسکن، ویژگی های نامناسب ساختار محیطی و ... عنوان نمود و افزود: ما به عنوان مسئولین وزارت بهداشت مسئول هستیم تا علاوه بر کاهش خروجی و حمایت فنی کلیه دستگاه ها، رویکرد سلامت محوری، فردی، خانواده و اجتماعی را در پیش بگیریم که قدرت عمل ما را بالا می برد.

 

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، آموزش های مهارت زندگی، توانمندسازی افراد، آموزش فرزند پروری و خود مراقبتی را از مهمترین اقدامات در جهت پیشگیری از اختلالات روانی افراد در سطح جامعه و خانواده عنوان نمود.

 

دکتر حاجبی همچنین در خصوص تخت های روانپزشکی اعلام نمود: بر اساس سطح بندي وزارت بهداشت در کشور در مجموع  نياز به بيش از  ١٦٠٠٠ تخت روانپزشكى داريم و در حال حاضر با كمبود تقريبى ٦٠٠٠ تخت روانپزشكى روبرو هستبم. از ابتدای اجرای طرح تحول سلامت در سال 92 تا سال گذشته (۱۳۹۶) تعداد تخت های ما از ۸۱۴۰ به ۱۰۳۰۰ رسیده است یعنی ما در طول ۴ سال، با رشد حدود ۲۵ درصدی افزایش تخت های روانپزشکی مواجه بوده ایم.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، یکی از افتخارات وزارت بهداشت را راه اندازی سیستم غربالگری سلامت روان در نظام سلامت عنوان کرد که این سیستم افراد را در مراحل اولیه بیماری های روانپزشكى تشخیص داده و تحت درمان و مراقبت قرار می دهد و تاکنون برونده خوبی را داشته است.

 

در ادامه این نشست  دکتر طاهره چنگیز رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص رابطه کاهش شادابی و طراوت شهروندان اصفهانی با معضلات کم آبی و خشکی زاینده رود، تصریح کرد: این مشکلات بی تاثیر با روحیه افراد نمی باشد چرا که بحث بیکاری کشاورزان و سایر صنایع و مشاغل دیگر مانند دامداریها و ... را به دنبال داشته است اما از سوی دیگر هم هر غمگینی نمی تواند به معنای شیوع اختلالات افسردگی و روانی باشد و استدلالهای دیگر را باید مورد بررسی قرار داد.

 

دکتر چنگیز در خصوص بحث سلامت روان دانشجویان نیز گفت: سیستم مشاوره سلامت روان در این دانشگاه فعالیت چشمگیری دارد چراکه دانشجو به محض ورود به دانشگاه تحت این سیستم قرار می گیرد و پس از انجام تست های غربالگری، افراد آسیب پذیر، پرخطر و یا در معرض خطر اختلالات روانی، شناسایی و به مراکز مشاوره ارجاع داده می شوند و تحت مراقبت قرار می گیرند، از این رو دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در کلیه برنامه های سراسری دانشگاه های علوم پزشکی کشور، جشنواره ها و ... حضور پرنشاط وفعالی دارند و موفق به کسب رتبه هایی نیز شده اند.

 

گفتنی است نشست خبری به مناسبت روز جهانی سلامت روان باحضور معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت و رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سالن پویش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        پنج شنبه ١٩ مهر ١٣٩٧ - ١١:٠٨ / شماره خبر: ١٨٢١٥٥ / تعداد نمايش: 200  


لیست اخبار >>