سه شنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > سل مرگباترین بیماری عفونی است/ مرگ 1.6 میلیون مسلول در سال 2017
 


سل مرگباترین بیماری عفونی است/ مرگ 1.6 میلیون مسلول در سال 2017

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان:

  سل مرگباترین بیماری عفونی است/ مرگ 1.6 میلیون مسلول در سال 2017

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي لرستان به مناسبت روزملی مبارزه با سل گفت : بيست و سوم مهر ماه ،امسال با شعار " هم پیمان تا پایان سل "، "تعهد جهانی برای پایان دادن به سل " گرامي داشته مي شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دكتر دريك افزود : بیماری سل از گذشته های دور وجود داشته و هنوز هم یک مشکل جهانی است. سل مرگبار ترین بیماری عفونی در جهان است. در سال ۲۰۱۷، موجب فوت ۱.۶میلیون نفر شده که ۳۰۰هزار نفر از آنها مبتلا بهHIV بودند. در همان سال ۱۰میلیون نفر مبتلا به بیماری سل شدند.

وی ادامه داد: سل یک بیماری عفونی ناشی از میکروبی به نام باسیل سل است که معمولا(80 درصد موارد) ریه ها را مبتلا می کند ولی می تواند موجب ابتلاء سایر اعضاء بدن مانند استخوانها، مفاصل، مغز، کلیه، پوست نیز بشود.

وی بیان کرد: امروزه سل بیش از هر بیماری عفونی دیگری موجب مرگ و میر می شود و تلاش در راستای شناسایی موارد مبتلا به سل و جلوگیری از انتقال بیماری یک وظیفه همگانی است در این راستا رؤسای کشورهای جهان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز جهانی سل 2018 متعهد شده اند تا ۴۰میلیون نفر مبتلا به سل(TB) مراقبت های لازم را در پایان سال ۲۰۲۲دریافت کنند. آنها همچنین موافقت کردند تا برای ۳۰میلیون نفر درمان پیشگیرانه فراهم شود تا ازابتلاء آنها به بیماری سل جلوگیری شود.

دریک گفت: سازمان جهانی بهداشت متعهد به همکاری با هر کشور، هر مشارکت کننده و هر جامعه‌‌ای است تا این کار به انجام برسد. سران کشورها و دولت‌ها در این جلسه که نخستین نشست سطح عالی در سازمان ملل متحد در موضوع سل بود، توافق کردند تا سالانه ۱۳میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۲برای تحقق اهداف پیشگیری و مراقبت از سل اختصاص دهند و۲میلیارد دلار برای پژوهش در این زمینه هزینه کنند.

وی افزود: آنها متعهد شدند در برابر اشکال مقاوم به دارو اقدام جدی صورت دهند؛ پاسخگویی ایجاد کنند و موضوعات مربوط به حقوق انسانی مانند انگ بیماری را (که در بسیاری از نقاط جهان همچنان در مورد سل وجود دارد) در اولویت قرار دهند. امید است که با تلاش همگانی بیماری سل برای همیشه پایان یابد.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        دوشنبه ٢٣ مهر ١٣٩٧ - ٠٩:٥٩ / شماره خبر: ١٨٢٣٠٧ / تعداد نمايش: 302  


لیست اخبار >>