سه شنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > اجرای مانور "پاسخ حوزه بهداشت در برابر بلایا"
 


اجرای مانور

  اجرای مانور "پاسخ حوزه بهداشت در برابر بلایا"

 به مناسبت روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی، تمرین عملیاتی "پاسخ حوزه بهداشت دانشگاه در بلایا" درمعاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، اعظم محمدی کارشناس برنامه کاهش خطر بلایای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که فرماندهی این تمرین را در سایت اجرای مانور بعهده داشت، در خصوص اهداف اجرای این تمرین اظهار داشت: مهمترین هدف از اجرای این تمرین، بهبود پاسخ موثر، هماهنگ و سازماندهی شده‌ی حوزه بهداشت در برابر خطرات ناشی از بلایای طبیعی و در راستای آمادگی کارشناسان کاهش خطر بلایا، سلامت روانی اجتماعی، تغذیه ستاد مراکز و شبکه های بهداشت تحت پوشش معاونت بهداشت می باشد. این تمرین در جهت کاهش میزان خطرات احتمالی پس از وقوع سیل، به میزبانی شبکه بهداشت و درمان دماوند انجام شد.

وی با اشاره به این نکته که این تمرین توسط 3 تیم فرماندهی، ارزیابی و کنترل معاونت بهداشت دانشگاه  طراحی، اجرا و ارزیابی گردید، گفت: مانور مذکور با اعلام فرضی وقوع سیل در 5 روستای تحت پوشش شبکه بهداشت دماوند، قطع شدن شریانهای حیاتی از جمله تاسیسات برق و گاز، خسارت به منازل مسکونی و زمین های کشاورزی با حضور 120 نفر از کارکنان معاونت امور بهداشتی و مراکز و شبکه های تحت پوشش در 10 تیم عملیاتی از ساعت 8 صبح آغاز و تا ساعت 19 ادامه یافت.

محمدی ادامه داد: از دیگر اهداف اجرای این مانور، تمرین آمادگی و افزایش توان تیم واکنش سریع مراکز و شبکه ها، شناسایی نقاط قابل بهبود، ظرفیت های موجود، تقویت کار گروهی و تیمی، جلب حمایت و توجه مدیران ارشد و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پشتیبانی و تخصصی و آموزش و تربیت کارکنان در مورد نقش ها و مسولیت های اساسی در مواجهه صحیح و به موقع با سیلاب بود.

کارشناس برنامه های کاهش خطر بلایا  افزود: استقرارICP، ارزیابی سریع حادثه، تکمیل و تحلیل گزارش سریع حادثهSITREP، تدوین برنامه عملیات میدانیIAP، کارکردهای تخصصی سه گروه سلامت محیط، سلامت روانی اجتماعی و تغذیه در برابربلایا، وجود تجهیزات تخصصی و پشتیبانی تیم های عملیاتی، از جمله کارکردهایی بود که در این تمرین توسط تیم ارزیابان معاونت بهداشت مورد ارزیابی قرار گرفت.

رئیس گروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: مانورهای اقدامات بهداشت محیط در شرایط اضطرار هر ساله توسط گروه سلامت محیط معاونت بهداشت برگزار می شد، در سالهای اخیر تمرین "پاسخ حوزه بهداشت دانشگاه در بلایا" جهت انجام هماهنگی واحدهای اقدام کننده در حوادث و بلایا با مشارکت گروه‌های مرتبط و با هماهنگی واحد مدیریت خطر بلایا برنامه ریزی و اجرا می گردد.

تاجیک افزود: مانور مذکور با هدف ارتقا آمادگی کارکنان سلامت محیط مراکز و شبکه های تحت پوشش معاونت امور بهداشتی و در راستای آموزش و تمرین کارکردهای تخصصی در دو حوزه ارزیابی سریع منطقه حادثه دیده و تدوین برنامه عملیات میدانی اجرا شد.

گفتنی است در مانور اجرا شده اکیپ عملیاتی کارشناسان شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران به همراه یک واحد ازمایشگاه آب سیارتیم های عملیاتی را همراهی نموده و در ارزیابی سریع حادثه مشارکت فعال داشتند. احمدنیا نماینده دبیرخانه کارگروه سلامت در حوادث غیر مترقبه دانشگاه نیز به ارزیابی کلیات اجرای این مانور پرداخت.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ١ آبان ١٣٩٧ - ٠٩:١٧ / شماره خبر: ١٨٢٦٥٥ / تعداد نمايش: 234  


لیست اخبار >>