سه شنبه ٠٣ ارديبهشت ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > بازدید مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت از نحوه ارائه خدمات به زائران پیاده حرم امام رضا(ع)
 


بازدید مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت از نحوه ارائه خدمات به زائران پیاده حرم امام رضا(ع)

در آستانه 28 صفر

  بازدید مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت از نحوه ارائه خدمات به زائران پیاده حرم امام رضا(ع)

 همزمان با دهه پایانی صفر و ایام سوگواری، امسال نیز طبق سنوات گذشته در ایام رحلت حضرت رسول اکرم (ص) ، شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت حضرت امام رضا (ع) خیل عاشقان و عزاداران اهل بیت (ع) در قالب کاروان های زیاراتی به مشهد مقدس وارد می شوند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ،مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در جلسه ای با معاون فنی و سایر مدیران حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اهمیت نظارت حوزه بهداشت در این مراسم گفت : آشنایی با الگو و مدل اپیدمیولوژیک بیماریها شامل  واگیر و غیرواگیر در درک و نحوه گسترش بیماری و انتشار آن اهمیت فراوانی دارد.
دکتر محمد اسماعیل مطلق در ادامه افزود : طبقه بندی بیماریها و به خصوص بیماریهای واگیر که پتانسیل اپیدمی شدن و طغیان دارند برای برنامه ریزی پیشگیری و یا مهار آنها اهمیت بسزایی دارد. وی با اشاره به بیماریهایی که از طریق آب آلوده منتقل می شوند گفت : در تمام این بیماریهای محیط زندگی و پایین بودن استانداردهای بهداشت محیطی در انتقال آنها نقش اساسی دارد.
دکتر مطلق خاطر نشان کرد: آبهای سطحی و دفع بهداشتی فاضلاب و سالمسازی آب آشامیدنی و مراحل چهار گانه آن از تهنشینی و فلوکولاسیون و فیلتر کردن و کلریناسیون نقش اساسی در پیشگیری از بیماریهای منتقله از آب دارد.
و با تاکید بر اینکه در دهه آخر ماه صفر با توجه اینکه حدود 4 میلیون زائر از شهرهای کشورمان و سایر کشورهای همجوار وارد مشهد مقدس می شوند و حفظ سلامت آنها از اهمیت به سزایی برخوردار است.
وی بررسی وضعیت بیماریها، اقدامات انجام یافته بهداشت محیط در کنترل و پیشگیری از بروز بیماریها را از جمله اقداماتی برشمرد که می تواند ضامن سلامت زائران و سایر هموطنان باشد.
مشاور معاون بهداشت در ادامه از نحوه ارائه خدمات به زائران پیاده در محوز مشهد قوچان بازدید نموده و به ارائه نکات کاربردی پرداخت. 
شایان ذکر است کارشناسان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد در قالب ۱۸۰ تیم بازرسی در مدت حرکت و حضور زائران پیاده در شهر مشهد و در مسیر جاده‌ها منتهی به این شهر جهت ارائه خدمات درمانی و بهداشتی مناسب به زائران فعالیت دارند و ضمن ارائه توصیه های بهداشتی در خصوص نحوه پخت و توزیع نذورات در ایستگاه های صلواتی با توجه به برودت هوا بر وضعیت ایمنی محل های اسکان موقت نیز نظارت می کنند.
همچنین تعداد244 محل اسکان داخل شهری شامل مدارس ، حسینه و سالن های ورزشی ، تعداد 142 ایستگاه صلواتی و محل اسکا ن موقت بین جاده ای جهت استقبال از زائران پیاده پیش بینی شده  که همگی دارای رابط بهداشت و درمان می باشند که  آموزش های لازم را دیده اند. 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ١٥ آبان ١٣٩٧ - ١٤:٤٦ / شماره خبر: ١٨٣٣١١ / تعداد نمايش: 178  


لیست اخبار >>