سه شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > هرآنچه که باید درباره آنفلوآنزای فصلی بدانید/ افرادی که باید واکسن بزنند، افرادی که نباید بزنند
 


هرآنچه که باید درباره آنفلوآنزای فصلی بدانید/ افرادی که باید واکسن بزنند، افرادی که نباید بزنند

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر تشریح کرد

  هرآنچه که باید درباره آنفلوآنزای فصلی بدانید/ افرادی که باید واکسن بزنند، افرادی که نباید بزنند

 بیماری آنفلوانزا یک بیماری تنفسی حاد واگیر می باشد که عامل آن ویروس های آنفلوانزاست. این ویروسها دارای سه گونه و انواع متعددی زیر گونه هستند. بیماری آنفلوانزا درتمامی طول سال رخ می دهد اما معمولا بیشترین زمان فعالیت آن در ماههای سرد سال و اوج آن در زمستان است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان این مطلب، گفت: بیماری آنفلوانزا قابلیت ایجاد طغیان ها یا همه گیری ها در جامعه را داراست و با توجه به ماهیت خود که ویروسی است، به سرعت منتشر می شود و این مسئله در فصول سرد سال با توجه به تراکم جمعیتی در اماکنی از جمله منازل، مدارس و سایر اماکن تجمعی اهمیت بیشتر می یابد.

دکتر حسین عرفانی افزود: در این مواقع به دلیل سرد بودن هوا معمولا منافذ و درب و پنجره ها بسته شده تا هوای داخل فضا را گرم نگهدارند و لذا تبادل و تهویه مناسب هوا صورت نمی پذیرد و تجمع بار ویروسی در فضای بسته افزایش یافته و احتمال آلوده شدن در افراد را چندین برابرمی کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر احتمال ترکیب شدن انواع ویروس های آنفلوانزای انسانی با ویروس های آنفلوانزای حیوانات و از جمله پرندگان وجود دارد که منجر به همه گیری های وسیع خواهد شد.

وی در خصوص علایم بیماری آنفلوانزا گفت: افراد مبتلا به بیماری آنفلوانزا بطور معمول تعدادی از علایم زیر یا همه آنها را حداقل به مدت 3 تا 8 روز نشان می دهند. از جمله تب  ناگهانی و بالا، سرفه، ناراحتی گلو، آب ریزش از بینی یا گرفتگی بینی، درد عضلانی، دردمفاصل، سردرد، خستگی و ضعف، تهوع، استفراغ و اسهال درتعدادی ازبیماران (البته در کودکان شایعتر از بزرگسالان است)

وی بیان داشت: بعضی از علایم ممکن است بیش از یک هفته طول بکشد و همچنین ممکن است در بعضی از افراد علایم بسیار خفیف باشد. به خصوص در افرادی که قبلا واکسینه شده اند یا بعلت ابتلای قبلی به بیماری آنفلوانزا مقداری ایمنی کسب کرده باشند.

رییس اداره مراقبت با اشاره به اینکه در صورت بروز و بدتر شدن علایم باید سریعا به پزشک مراجعه کرد، این علایم را چنین برشمرد: کوتاه شدن تنفس (سختی تنفس) یا تنفس سریع، درد سینه، گیجی یا سرگیجه ناگهانی ، استفراغ مداوم.

وی چگونگی انتشار بیماری آنفلوانزا را چنین توضیح داد: ویروسهای آنفلوانزا بطور عمده از طریق هوا (ذرات ریز تنفسی آلوده) توسط سرفه وعطسه کردن فرد بیمارمنتقل می شوند. آنفلوانزا همچنین از طریق تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل می شود. آنفلوانزا می تواند توسط فرد آلوده و یا بیمار به سایرین منتقل شود (حتی در زمانی که فرد آلوده بدون علامت باشد)

عرفانی ادامه داد: افراد بیمار می توانند از یک روز قبل از شروع علایم تا 5-7 روز بعد از شروع علایم آلوده کننده باشند. کودکان و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی مبتلا به آنفلوانزا می توانند به مدت بیشتری (گاهی تا 21 روز) آلوده کننده باشند.

وی گفت: آنفلوانزا در سالمندان بالای 65 سال، زنان باردار، افراد دارای بیماری زمینه ای و مزمن (قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی، عصبی، نقص سیستم ایمنی)، افراد بیش از حد چاق، کودکانی که به مدت طولانی تحت درمان با آسپرین قرار دارند و افرادی که داروی ضعیف کننده ایمنی یا کورتیکواستروئید مصرف می کنند،  خطر ناشی از عوارض بیماری را افزایش می دهد.

وی در خصوص راه های پیشگیری از انتقال و انتشاربیماری آنفلوانزا اظهار داشت: دریافت واکسن در گروههای در معرض خطر و پرخطر(گروههای پرخطر کسانی هستند که در معرض ابتلای بیشتر به بیماری قرار دارند از جمله ارائه کنندگان خدمات بهداشتی درمانی به بیماران) یکی از بهترین روشهای پیشگیری از بیماری آنفلوانزا است.

وی افزود: پوشاندن دهان و بینی درهنگام عطسه و سرفه کردن با دستمال یا آرنج دست و دفع بهداشتی آن، شستشوی مداوم و صحیح دست ها (حداقل بمدت 30 ثانیه )بخصوص بعد از سرفه و عطسه کردن و دست زدن به بینی بدنبال آبریزش یا گرفتگی بینی، تماس با سطوح و اشیای آلوده، استراحت و ماندن در منزل تا زمانی که بهبودی حاصل شود، عدم حضور در اماکن و تجمعات تا بهبودی کامل، پرهیز از دست دادن ، روبوسی و در آغوش گرفتن دیگران در زمان بیماری تا بهبودی کامل، رعایت فاصله مناسب (حداقل یک متر و نیم) از افراد دارای علایم آنفلوانزا و افراد بیمار، تهویه مناسب محل کارواستراحت (حداقل هر ساعت 6-12 بار هوای اتاق باید تعویض گردد) بدین منظور کافی می باشد که حداقل هر 10 دقیقه پنجره ها بمدت 3-5 دقیقه باز گردد یا سیستم تهویه هوای به خارج دائم روشن باشد بشرطی که این هوا به سمت فضای باز و بدور از انتشار به سمت نقاط حساس بیرون منتقل شود، سایر راه های پیشگیری هستند.

رییس اداره مراقبت گفت: بیماری آنفلوانزا یک بیماری ویروسی می باشد و لذا داروهای ضدمیکروبی (آنتی بیوتیک ها) بر روی ان تاثیری ندارند. تجویز آنتی بیوتیک با نظر پزشک و در موارد خاص ( ازجمله همراه شدن یک بیماری میکروبی با بیماری آنفلوانزا) می باشد.در80 درصد از موارد آنفلوانزا میکروبی اضافه نمی شود ونیاز به آنتی بیوتیک ندارد.

وی ادامه داد: علایم بیماری آنفلوانزا معمولا با استراحت در منزل، نوشیدن مایعات به میزان کافی،دریافت داروهای ضد دردهای عضلانی و تغذیه مناسب بهبود می یابند.

داروهای ضد ویروسی خاصی جهت کاهش شدت و مدت بیماری آنفلوانزا زیر نظر پزشک و در موارد خاص معمولا برای افراد در معرض خطر و پرخطر تجویز می گردد و به هیچ عنوان نباید بعنوان خود درمانی مورد استفاده قرار گیرند.

وی درباره تفاوت آنفلوانزا و سرماخوردگی گفت: بیماری سرماخوردگی یک بیماری ویروسی می باشد که عموما دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر می نماید و بوسیله ویروسهای خانواده سرماخوردگی (عموما رینوویروسها ) ایجاد می شود.سرماخوردگی در تمامی طول سال رخ می دهد اما معمولا در بهار و پاییز شایع است.

عرفانی ادامه داد: سرماخوردگی بطور معمول 2-5 روز بعد از آلودگی اولیه به ویروس رخ می دهد.اوج علایم بیماری 2-3 روز بعد از تماس اولیه با ویروسهای سرماخوردگی ظاهر می شود و در طی7-10 روز بهبود می یابد. این بیماری همانند آنفلوانزا یک بیماری ویروسی می باشد و لذا درمان آنتی بیوتیکی ندارد.اقدامات درمانی نگهدارنده و مشابه بیماری آنفلوانزا است. بیماری سرماخوردگی واکسن ندارد. علائم بالینی سرماخوردگی وآنفلوانزا بسیار شبیه وافتراق آنها از همدیگر مشکل است.

وی افزود: اجرای رفتارهای بهداشتی یکی از موثرترین روشهای مداخله ای کنترلی در بیماریهای ویروسی از جمله آنفلوانزا و سرماخوردگی می باشد. رژیم غدایی مناسب، استراحت و خواب کافی، ورزش و فعالیت بدنی مناسب و کافی، کاهش و دوری از استرس از آن جمله هستند.

وی در پایان گفت: دریافت واکسن آنفلوانزا در گروههای پرخطر و در معرض تماس با بیماران به منظور کاهش و کوتاه شدن عوارض ناشی از بیماری آنفلوانزا توصیه می شود. عمده ترین گروههای اولویت دار گیرنده واکسن عبارتند از :زنان باردار، سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه ای و مزمن (قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی، عصبی)، افراد بیش از حد چاق،          افراد دارای کمبود یا نقص سیستم ایمنی، پرسنل پزشکی و ارائه کننده خدمات بهداشتی و درمانی ، افرادی که در معرض تماس با افراد بیمار یا کانون های مشکوک یا آلوده به آنفلوانزای پرندگان هستند.

وی خاطرنشان کرد: بهترین زمان دریافت واکسن آنفلوانزا در اوایل شروع ماههای سرد سال (از آخر تابستان تا نیمه پاییز)می باشد.پس از دریافت واکسن آنفلوانزا حداقل 2 هفته طول می کشد تا پاسخ ایمنی در بدن ایجاد شود. دریافت واکسن آنفلوانزا مانع بیمار شدن به بیماری آنفلوانزانمی شود اما باعث کوتاه شدن مدت و عوارض بیماری آنفلوانزا می گردد و بر سایر ویروسهای ایجاد کننده عفونت تنفسی اثرندارد.

وی همچنین موارد منع دریافت واکسن آنفلوانزا را برای این افراد لازم دانست: افرادی که به تخم مرغ حساسیت شدید دارند، افرادی که دارای بیماری حاد تب دارهستند (بعد از بهبودی می توانند واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند)، افرادی که در مرحله قبلی دریافت واکسن حساسیت داشته اند، افراد دارای بیماریهای خاص (واکسیناسیون این افراد بر اساس نظر پزشک معالج انجام می شود)

         

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        سه شنبه ٢٩ آبان ١٣٩٧ - ٠٩:٥٠ / شماره خبر: ١٨٣٨٠٦ / تعداد نمايش: 74  


لیست اخبار >>