چهارشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > اولویت های برنامه های بهداشتی کشور/ افزایش عمر مفید خانه ها و مراکز بهداشت به ۴۰ سال
 


اولویت های برنامه های بهداشتی کشور/ افزایش عمر مفید خانه ها و مراکز بهداشت به ۴۰ سال

معاون بهداشت اعلام کرد

  اولویت های برنامه های بهداشتی کشور/ افزایش عمر مفید خانه ها و مراکز بهداشت به ۴۰ سال

 معاون بهداشت در اجلاس معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور ضمن برشمردن اولویت های این حوزه اعلام کرد عمر مفید ساختمان های خانه ها و مراکز بهداشت از ۲۵ سال به ۴۰ سال افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر علیرضا رئیسی گفت:  هر خانه یا مرکز بهداشتی که پیش از طرح تحول ساخته شده عمر مفیدش ۲۵ سال بوده ولی پس از طرح تحول این مراکز طوری ساخته شده اند که عمر مفید آنها به ۴۰ سال افزایش یافته است.

وی افزود: با ساخت و سازهای جدید در طرح تحول میانگین عمر این مراکز از ۲۰ و ۲۵ سال به ده سال کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در طرح تحول حدود ۶۲۰۰ مرکز جامع سلامت، پایگاه و خانه بهداشت جدید ساخته شد که طی تفاهمنامه ای بین دانشگاه ها، استانداری ها و  وزارت بهداشت مابقی پروژه های ساخت در حال انجام است.

وی بیان کرد: ۳ هزار پروژه در روستاها به بهره برداری رسیده و تا پایان امسال پروژه بر زمین مانده ای در روستاها نخواهیم داشت. تا پایان سال ۹۸ نیز همه پروژه های تفاهمنامه به بهره برداری خواهد رسید.

دکتر رییسی گفت: با ساخت این پروژه ها کشور تا ۳۰ سال آینده نیاز به خانه بهداشت جدید نخواهد داشت، مگر آنکه جمعیت منطقه ای افزایش یابد.

معاون بهداشت اولویت های برنامه های حوزه بهداشت را چنین برشمرد: برنامه پزشک خانواده و ۱۲ گام اجرایی آن، پرداخت مبتنی بر عملکرد، سامانه یکپارچه بهداشت، بازنگری بسته های خدمت سلامت، محافظت از نظام گسترش شبکه سلامت، نگهداشت تجهیزات و منابع شبکه.

وی با اشاره به اینکه یکی از افتخارات حوزه بهداشت اینست که هیچ خدمت تکراری در آن وجود نداشته و همه چیز در سر جای خودش قرار دارد، اظهار داشت: بسته های خدمت و جمعیت تحت پوشش همه جا تعریف شده و به عنوان مثال واکسن فقط در خانه های بهداشت تزریق می شود.

وی حذف مالاریا، بیماریابی و درمان سل و hiv را اولویت های بیماری های واگیر دانست و گفت: چند هفته پیش در ژنو از اقدامات ایران برای حذف مالاریا تقدیر شد.

وی افزود: سال ۲۰۰۰ میلادی ۱۲۰ هزار مالاریا داشتیم که الان به ۵۷ مورد رسیده است.

وی ادامه داد: میانگین بروز سل در دنیا ۱۴۴ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر است که این رقم در ترکیه ۶۲ و در ایران ۱۴ است.

وی پیشرفت در کاهش مالاریا و سل را در حالی قابل توجه دانست که ایران در همسایگی افغانستان و پاکستان کانونهای سل و مالاریا قرار دارد و بیان داشت: در حوزه ایدز سالانه ۲ هزار بیماریابی انجام می شود که هر بیمار ایدز سالی ۱۴ تا ۱۶ هزار دلار هزینه به نظام سلامت تحمیل می کند.

معاون بهداشت افزود: طرح راه اندازی دفاتر خدمات سلامت و مدیریت آن توسط بخش خصوصی در تهران با راه اندازی ۴۶ مرکز پایش شد و جواب داد.

 این طرح باید در سراسر کشور توسعه یافته و انجام شود.
وی گفت: این دفاتر هم اکنون در کرمانشاه، همدان، البرز، مشهد، ارومیه، نیشابور، قم، کردستان و هرمزگان نیز راه اندازی شده است.

وی غربالگری سرطان و اجرای برنامه ایراپن را اولویت های حوزه بیماری های غیرواگیر اعلام کرد و در خصوص حوزه سلامت روان گفت: شاخص های پوشش سلامت روان باید کمّی شوند و مراکز کاهش آسیب اعتیاد توسعه یابند.

رییسی ضمن اشاره به موفقیت های چشمگیر کشورمان در کاهش مرگ مادران باردار و نوزادان ،اولویت های دفتر سلامت جمعیت و خانواده را چنین برشمرد: کاهش مرگ نوزادان، کاهش مرگ کودکان زیر ۵ سال، کاهش مرگ مادران باردار و ادامه سیاست ها و برنامه های جمعیتی.

معاون بهداشت گفت: در حوزه بهداشت دهان و دندان نیز ادامه واگذاری مراکز، پوشش کامل گروه هدف و ادامه برنامه مدارس عاری از پوسیدگی اهم برنامه های حوزه بهداشت است.

وی در پایان تجمیع آزمایشگاه ها و معرفی الگوی موفق اردبیل و سامانه یکپارچه ثبت داده های آزمایشگاهی را خواستار شد.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        چهارشنبه ٣٠ آبان ١٣٩٧ - ١٠:٥٧ / شماره خبر: ١٨٣٨٧١ / تعداد نمايش: 479  


لیست اخبار >>