دوشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > طرح کشوری بررسی مصرف الگوی غذایی خانوارها در استان فارس اجرا می شود
 


طرح کشوری بررسی مصرف الگوی غذایی خانوارها در استان فارس اجرا می شود

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد:

  طرح کشوری بررسی مصرف الگوی غذایی خانوارها در استان فارس اجرا می شود

 ایران جزو معدود کشورهای در حال توسعه در دنیا و تنها کشور در منطقه است که توانسته طی دهه های مختلف بررسی الگوی مصرف مواد غذایی را در سطح ملی انجام دهد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر عبدالرسول همتی ضمن بیان این مطلب گفت: برای انجام این طرح نیازمند دسترسی به اطلاعات دقیق و به روز از وضعیت الگوی مصرف خانوارهای ایرانی هستیم.

وی افزود: در همین راستا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نظر دارد با همکاری انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور، ارگان ها، سازمان های ذیصلاح و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور طرح «بررسی الگوی مصرف غذایی و وضعیت تغذیه ای خانوارهای کشور» را با هدف تعیین وضعیت تغذیه ای مردم و تامین داده های موردنیاز برای سیاست گذاران در عرصه غذا و تغذیه به اجرا گذارد.

وی گفت: نتایج این طرح از طرف سازمان های ذیربط برای سیاست گذاری و برنامه ریزی های جدید و همچنین ارزیابی و پایش اقدامات انجام شده مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر همتی از جمله مباحث مورد استفاده در این طرح به مداخله در طراحی و تدوین برنامه های سوم تا ششم توسعه کشور اشاره کرد و گفت: اکنون پس از گذشت بیش از ۱۵ سال از انجام آخرین بررسی ملی مصرف غذایی و وضعیت تغذیه و با توجه به تغییرات وسیع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، نیاز مبرم به کسب اطلاعات به روز در این زمینه وجود دارد؛ بنابراین لازم است دوره جدید بررسی الگوی مصرف مواد غذایی با اهداف کمک به شناسایی گروه ها و جمعیت های در معرض ناامنی غذایی به تفکیک استان، مناطق روستایی، شهری و حاشیه شهرها؛ شناسایی عوامل خطر تغذیه ای مرتبط با بیماری های غیر واگیر؛ شناسایی روند تغییرات در الگوی مصرف مواد غذایی، پایش و اصلاح سیاست ها، مداخلات و برنامه های حوزه غذا و تغذیه و تدوین سیاست ها و برنامه های اجرایی و تخصیص بودجه در حوزه غذا و تغذیه با هدف ایجاد هماهنگی بین الگوی تولید، عرضه و مصرف در راستای تامین نیازهای تغذیه ای و سلامت جامعه اجرا شود.

وی یادآور شد: اجرای این بررسی بزرگ به تنهایی و بدون کمک و همیاری سازمان ها و مردم امکان پذیر نیست، بنابراین از عموم مردم تقاضا می شود با پرسشگران دارای کارت شناسایی با مهر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز که به منازل منتخب طبق مرکز آمار ایران مراجعه می کنند، همکاری لازم را داشته باشند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: پرسشگران ضمن ورود به منزل نسبت به تکمیل پرسشنامه یادآمد ۲۴ ساعته خوراک، توزیع اقلام موادغذایی، وضعیت دموگرافیک خانوار، تن سنجی اعضا خانواده و وضعیت فعالیت بدنی اقدام می کنند.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ٢ دی ١٣٩٧ - ١٢:٣٢ / شماره خبر: ١٨٥٠٠٢ / تعداد نمايش: 173  


لیست اخبار >>