دوشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > جمعیت سالمندی بالای ۶۰ سال در استان های شمالی، ۹.۲درصد
 


جمعیت سالمندی بالای ۶۰ سال در استان های شمالی، ۹.۲درصد

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت خبر داد

  جمعیت سالمندی بالای ۶۰ سال در استان های شمالی، ۹.۲درصد

 جمعیت سالمندی بالای ۶۰ سال در استان های شمالی ۹.۲ است، این آمار در گیلان ۱۳.۲ درصد بوده و تا پایان سال 97 به ۱۴درصد می رسد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر سید حامد برکاتی مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درکارگاه آموزشی، توجیهی مربیان آموزش های هنگام ازدواج برنامه همکاری مشترک در رشت افزود: برخورداری زوجین در آستانه ازدواج و پس از آن از مهارت ها و توانمندی های بیشتر برای آغاز و ادامه زندگی مشترک برای افزایش رضایتمندی از زندگی زناشویی و نهایتا تحکیم بنیان خانواده، از دیگر اهداف این برنامه است.

برکاتی، با اشاره به رشد باروری در کشور اظهار کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۵ ، باروری کلی در کشور 2.1 در پنج ساله منتهی به سال ۹۵ بوده است.

وی افزود: در میان استان های کشور استان گیلان کمترین رشد جمعیت و نرخ باروری را دارد. همچنین میزان ازدواج و فرزند آوری در گیلان کاهش داشته است.

وی با اشاره به این که استان گیلان در زمینه سوء تغذیه کودکان مشکلی ندارد، افزود: افزایش وزن و چاقی در بین کودکان گیلانی و بحث سالمندی و افزایش بیماری های غیر واگیر در این استان دارای اهمیت است که کنترل این موارد، به تامین سلامت جمعیت استان کمک خواهد شد.

برکاتی، یکی از اقدامات دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت را آموزش های حین ازدواج و پس از آن عنوان کرد و افزود: آموزش های حین ازدواج با همراهی و مساعدت شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای اجتماعی کشور و ستاد ملی زن و خانواده، با نظارت وزارت بهداشت صورت می گیرد.

وی با بیان این مطلب که تا کنون 95 درصد زوجین موظف به گذراندن دوره های آموزشی حین ازدواج بودند تا بتواند مراحل ثبت قانونی ازدواج را طی کنند، خاطرنشان کرد: قوه قضایه، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان بهزیستی نیز در برگزاری دوره های آموزشی با وزارت بهداشت مشارکت دارند.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، بازنگری در بسته آموزشی ویژه زوجین در آستانه ازدواج، توانمندسازی نیروی انسانی، برگزاری سه دوره آموزشی برای ارتقای توانمندی مربیان ارشد کشور، تهیه محتوای آموزشی برای مربیان منطقه ای، برگزاری سه کارگاه تربیت مربیان منطقه ای، را از اقدامات انجام شده برشمرد و افزود: استقرار خدمات و مراقبت های سطح بندی شده، با اولویت، 5 سال اول پس از ازدواج، از دیگر برنامه های در دست اقدام وزارت بهداشت است.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        شنبه ٨ دی ١٣٩٧ - ٠٩:٣٤ / شماره خبر: ١٨٥١٧٩ / تعداد نمايش: 102  


لیست اخبار >>