يکشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > کاهش 70 درصدی سوء تغذیه در کودکان، پس از انقلاب اسلامی/ شعار بسیج ملی تغذیه سالم "از امروز با تغذیه سالم برای فردایی با سلامتی"
 


کاهش 70 درصدی سوء تغذیه در کودکان، پس از انقلاب اسلامی/ شعار بسیج ملی تغذیه سالم

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه اعلام کرد

  کاهش 70 درصدی سوء تغذیه در کودکان، پس از انقلاب اسلامی/ شعار بسیج ملی تغذیه سالم "از امروز با تغذیه سالم برای فردایی با سلامتی"

 مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از کاهش 70 درصدی سوء تغذیه در کودکان، پس از انقلاب اسلامی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر زهرا عبداللهی در نشست خبری به مناسبت بسیج ملی تغذیه سالم گفت: میزان کم وزنی در کودکان زیر 5 سال تا سال 74 بالغ بر 16.6 درصد و میزان کوتاه قدی نیز 20 درصد بود که مطالعات سال 96 نشان داد این میزان بر اثر مداخلات و برنامه های خوبی که برای پیشگیری از سوء تغذیه انجام شده است به ترتیب به 3.8 و 4.6 درصد رسیده است.

وی ادامه داد: سوء تغذیه کودکان 70 درصد کاهش یافته است. همچنین  کمبود ریزمغذی ها، کمبود و فقر آهن، در همه گروه ها سنی در سال 1380 مشهود بود که با اجرای برنامه های مکمل یاری و غنی سازی آرد با آهن و اسیدفولیک در یک دوره 10 ساله تا 50 درصد کاهش یافت.

وی دستاورد دیگر بخش تغذیه را افزودن 1200 کارشناس تغذیه در طرح تحول سلامت به مراکز جامع سلامت اعلام کرد و گفت: این کارشناسان که در شهرها و حاشیه شهرها فعالیت می کنند در زمینه های دیابت، چاقی و اضافه وزن، چربی و فشار خون بالا و مخاطرات آن به افراد مشاوره و آموزش می دهند.

عبداللهی بیان داشت: 82 درصد عوامل مرگ ومیر درکشور هم اکنون ناشی از چهار بیماری غیر واگیر دیابت، قلبی و عروقی، سرطان ها و تنفسی است که مهم ترین عامل همه آنها الگوی ناصحیح غذایی است.

 

وی افزود: 60 درصد افراد بالای 18 سال در کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند. الگوی مصرف نمک، قند و چربی در کشور دچار اشکال است. مصرف روزانه نمک باید برای افراد زیر 50 سال 5 گرم و برای افراد بالای 50 سال 3 گرم باشد. در حالی که هم اکنون روزانه به طور میانگین مردان 10 گرم و زنان 8 گرم نمک می خورند.

وی اقدام پیشگیرانه در این زمینه را کاهش نمک در آرد را از 2 تا 2.3 گرم به یک گرم اعلام کرد و گفت: مصرف سرانه قند و شکر 66 گرم در روز است که باید 25 گرم باشد. این امر باعث می شود 17 درصد مردم دیابت نهفته داشته باشند که اگر الگوی غذایی شان را اصلاح نکنند تبدیل به دیابت می شود.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه گفت: مصرف چربی و روغن در افراد جامعه سالانه 17 کیلوست که باید به 13 کیلو برسد. همچنین افراد جامعه سالانه حدود 70 کیلو شیر و لبنیات مصرف می کنند که باید به 160 کیلو برسد.

وی از کاهش نمک در حدود 40 قلم مواد غذایی با اجرای برنامه ها و مداخلات خبر داد و اظهار داشت: هم اکنون 48 درصد مردم الگوی مصرف میوه و سبزیجات به میزان کافی در روز را رعایت می کنند.

گفتنی است به مناسبت فرارسیدن بسیج ملی تغذیه سالم 20 تا 30 دیماه  در سراسر کشور برنامه های مختلفی اجرا خواهد شد.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        شنبه ١٥ دی ١٣٩٧ - ١٣:٥١ / شماره خبر: ١٨٥٤٤٩ / تعداد نمايش: 369  


لیست اخبار >>