سه شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > بازنگری بسته‌های خدمتی از اولویت‌های معاونت بهداشت
 


بازنگری بسته‌های خدمتی از اولویت‌های معاونت بهداشت

معاون بهداشت وزیر بهداشت تاکید کرد

  بازنگری بسته‌های خدمتی از اولویت‌های معاونت بهداشت

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در راستای ارتقای خدمات بهداشتی، بازنگری بسته‌های خدمتی از اولویت‌های این معاونت بهداشت است که تلاش می‌شود در قالب برنامه‌های مختلف به آن دسترسی پیدا کنیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت،دکتر علیرضا رئیسی در کارگاه آموزشی مدیران سلامت جمعیت، خانواده و مدارس در بوشهر افزود : با انجام برنامه‌های منسجم، ایران ازجمله کشورهای برجسته در حوزه مراقبت‌های بهداشتی اولیه است.


دکتر رئیسی با اشاره به توسعه و تقویت برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی اولیه و سلامت خانواده در کشور افزود: یکی از مباحث اصلی وزارت بهداشت سیاست‌های جمعیتی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب است که موظف هستیم دراین‌ارتباط برنامه‌های لازم را دقیق پیش ببریم.

وی اظهار داشت: با توجه به محدودیت منابع و رایگان بودن خدمات بهداشتی ارائه هرگونه خدمت اضافی به معنی بهبود کیفیت نیست بلکه باعث ترویج فرهنگ غلط ارائه خدمات غیرضروری است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در همین راستا انجام بسیاری از آزمایش‌های غربالگری که تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها بیش از نیاز و باعث ایجاد نگرانی برای مردم می‌شود.

دکتر رئیسی افزود: در حال حاضر ۱۱٫۴ میلیون جوان معادل پنج میلیون زوج در سن ازدواج در کشور وجود دارد که باید زمینه ازدواج این افراد فراهم شود.


وی با تأکید بر سلامت جمعیت افزود: قبل از سال 1390 میانگین سنی 6 درصد مادران باردار کشور بالای 35 سال بود که امروز با اجرای برنامه‌های مختلف طول سلامت باروی افزایش‌یافته است.


دکتر رئیسی تصریح کرد: هرچند سن مناسب بارداری قبل از 35 تشخیص داده‌ شده است بااین ‌وجود بارداری بعد ازاین سن هیچ منعی ندارد و تنها نیازمند مراقبت‌های ویژه‌تری است که با تقویت و ارائه خدمات ویژه امروز بارداری در این گروه سنی به 19 درصد افزایش‌یافته است.


وی در خصوص شاخص سلامت مادران افزود: امروز بیش از 400 بیمارستان کشور مجهز به اتاق زایمان هستند و رایگان کردن زایمان طبیعی در کشور ازجمله سیاست‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

دکتر رئیسی اضافه کرد: توجه به زوج‌های نابارور و ارائه تسهیلات، توسعه این مراکز، آموزش و تشویق زوج‌هایی که تنها یک فرزند دارند به فرزند آوری، حذف برنامه تنظیم خانواده، افزایش سن امید به زندگی از 55 به 80 سال، تدوین سند ملی سالمندان ازجمله برنامه‌های مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

دکتر رئیسی گفت: در زمان حاضر سن ازدواج خانم‌ها نسبت به یک دهه قبل چهار سال افزایش‌یافته و فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند 4.2 سال افزایش‌یافته است.


وی با تأکید بر ضرورت تأمین سلامت جمعیت گفت: در اول انقلاب شاخص مرگ ‌و میر مادران 274 مرگ در صد هزار تولد زنده بود که امروز با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده این آمار به 18.8 مرگ رسیده است.

دکتر رئیسی درباره شاخص مرگ‌ و میر زیر پنج سال چنین گفت: این آمار از 150 مورد در هزار تولد زنده با کاهش 10 برابری به زیر 15 مورد رسیده است و یکی از مهم‌ترین علت‌های این مرگ‌ و میر حوادث ترافیکی تشخیص داده‌ شده است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت افزود: همچنین شاخص مرگ ‌و میر زیر یک سال از 110 به 13 تا 14 مورد در هزار تولد زنده و شاخص مرگ نوزادان از بالای 45 به کمتر از 9 مورد رسیده  است که این بیانگر اهمیت خدمات نظام پیشگیری است.

دکتر رئیسی تأکید کرد: در برخی از حوزه‌های بهداشتی باید مدل کار تغییر داده شود و حضور مؤثرتری داشته باشیم.

دکتر رئیسی خاطرنشان کرد: بررسی علت‌های مرگ‌ و میر مادران، حضور پزشکان مقیم و متخصصان زنان مقیم در بیمارستان‌ها، تربیت متخصصان زنان، توسعه تخت‌های ویژه نوزادان ازجمله برنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی در پایان گفت: مدیران سلامت، آینده کشور را در این بخش راهبری می‌کنند و تلاش می‌شود در این نشست‌ها اولویت‌های بهداشتی و مدیریت سلامت خانواده ارائه شود.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        يکشنبه ٢٣ دی ١٣٩٧ - ٠٨:٢٩ / شماره خبر: ١٨٥٧١٤ / تعداد نمايش: 232  


لیست اخبار >>