دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > تقویت نظام مراقبت سوانح استراتژی مهم معاونت بهداشت
 


تقویت نظام مراقبت سوانح استراتژی مهم معاونت بهداشت

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر :

  تقویت نظام مراقبت سوانح استراتژی مهم معاونت بهداشت

 مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر استراتژی و نقش اصلی این دفتر در حوادث و سوانح را تقویت نظام مراقبت سوانح دانست و گفت: باید اطلاعاتی در اختیار داشته باشیم که منجر به عمل شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر افشین استوار با بیان این مطلب در «کارگاه کشوری پیشگیری از حوادث ناشی از مواد محترقه چهارشنبه پایان سال و آموزش استفاده از اطلاعات HIS بیمارستانی» گفت: حوادث یکی از مهم ترین تهدیدات سلامت در ایران است.

سالهای از دست رفته عمر ناشی از حوادث و سوانح یکی از بالاترین سال های از دست رفته محسوب می شود بنابراین وزارت بهداشت به عنوان تامین کننده سلامت مردم وظیفه دارد مداخله کند.

وی افزود: البته بخش عمده ای از مداخلات سوانح به ویژه در بخش پیشگیری خارج از حیطه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. در بخش اورژانس و درمان ساختار خوبی در این زمینه ایجاد شده است.

وی ادامه داد: اگر در حوزه تقویت نظام مراقبت از سوانح خوب کار کنیم و اطلاعات لازم فراهم شود، آگاهی کافی برای عمل ایجاد می شود. این اطلاعات از چند جنبه به عمل ختم خواهد شد.

دکتراستوار گفت: اول اینکه نقاط مداخله به طور واضح مشخص می شود که کجا؟ چه زمانی؟ و چه کسی مداخله کند. دوم اینکه از این اطلاعات در جهت حمایت طلبی می توان بهره برد.

مدیر کل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر افزود: بدون اطلاعات لازم ممکن است سیاستگزاران تصمیمات کاملا درستی نگیرند و آن حمایت طلبی لازم ایجاد نشود. لذا تخصیص منابع خیلی واضح نخواهد بود. بنابراین محل مداخله باید مشخص و تاثیر مداخله هم باید معین باشد.

دکتر استوار گفت: در طرح ملی جامعه ایمن نیز در صورت داشتن نظام مراقبت دقیق و اطلاعات جامع موفق تر خواهیم بود. در حوزه سوانح درون نظام سلامت هم متولیان متعدد داریم که باید نقش ها درست تقسیم شوند.

وی درباره حوادث چهارشنبه آخر سال نیز اظهار داشت: یکی از نقاط مداخله همین چهارشنبه آخر سال است. اینکه باید دقیقاً در این عرصه چه کنیم از تحلیل اتفاقات سال های گذشته چه به دست می آید.

وی افزود: هر سال یکسری اقدامات کلیشه ای و کلاسیک اعم از حساس سازی، توانمندسازی و آگاهی بخشی مردم صورت می گیرد که در جای خود بسیار موثر هستند. این امر روند رو به رشد حوادث چهارشنبه سوری را متوقف کرده و شدت آن را کاهش داده است.


وی ادامه داد: ما توان و منابع محدودی داریم بنابراین باید بر روی مداخلاتی تمرکز کنیم که بیشترین تاثیر را دارند.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        چهارشنبه ١٠ بهمن ١٣٩٧ - ١٤:٠٩ / شماره خبر: ١٨٦٣٨٠ / تعداد نمايش: 108  


لیست اخبار >>