دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > تهدید سلامت مردم با تجارت نمک دریا/ اختلالات ناشی از کمبود ید زندگی 1.5 میلیارد انسان را تهدید می کند
 


تهدید سلامت مردم با تجارت نمک دریا/ اختلالات ناشی از کمبود ید زندگی 1.5 میلیارد انسان را تهدید می کند

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت هشدار داد

  تهدید سلامت مردم با تجارت نمک دریا/ اختلالات ناشی از کمبود ید زندگی 1.5 میلیارد انسان را تهدید می کند

 چندي است كه تبليغات گسترده وبي اساس در خصوص استفاده از نمک دریا توسط عده ای سود جو و مردم فریب ارائه می شود و مردم را تشویق به خرید و مصرف نمکی می کنند که قابل مصرف خوراکی نیست.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه با بیان این مطلب، گفت: این افراد نه تنها سلامت مردم كشور را به خطر انداخته بلكه موجب برگشت مشكل گواتر ، تولد نوزادان با ناهنجاري هاي مادرزادي وبسياري پيامدهاي زيانبار بهداشتي خواهند بود.

دکتر زهرا عبداللهی افزود: نمك در يا نمكي است تصفيه نشده كه داراي انواع ناخالصي ها ازجمله فلزات سنگين است كه خطر سرطانزايي آنها به اثبات رسيده است.  علاوه برداشتنن نا خالصي ها ، نمك دريا داراي ميزان كم يد ويا حتي فاقد يد است كه نياز روزانه به يد را تامين نمي كند.

وی بیان داشت: وجود اين ناخالصي ها در نمك دریا مي تواند منجر به بروز عوارض نامطلوب در اندام هاي گوارشي، كليوي و كبدي شده و در مواردي ايجاد مسموميت کند. حتي ممانعت در جذب آهن موجود در وعده غذایی ودرنتیجه ابتلا به کم خونی ناشی از کمبود آهن شود.

وی ادامه داد: درحال حاضر در کشور ما واحدهاي توليد كننده نمك با تجهيز سيستم تصفيه توانسته اند با روش تبلور مجدد (كريستاليزاسيون مجدد) ناخالصي هاي محلول و نامحلول موجود در نمك را حذف نمايند و نمكي كاملا" بهداشتي تحت نام "نمك تصفيه شده" تبلور مجدد را توليد و عرضه کنند.

وی با اشاره به اینکه اختلالات ناشی از کمبود ید زندگی  1.5 میلیارد انسان را تهدید می کند خصوصا ساکنان مناطقی که ید خاک آن ناچیز است، گفت:  بیش از 65 میلیون نفر در جهان فقط از گواتر رنج می کشند ودو میلیون نفر هم دچار اختلالات ذهنی به دلیل کاهش شدید IQ  می باشد.

کمبود ید می تواند 13.5 امتیاز ار ضریب هوشی کودک را کاهش دهد .

وی افزود: در نتیجه با کاهش توانمندی های ذهنی و ناتوانی در کسب مهارت های پیچیده  در جوامعی که شیوع کمبود ید بالاست ، روند توسعه کشورها به مخاطره می افتد.

عبداللهی گفت: ترديدي نيست كه عوارض ناشي از كمبود يد، مانع بزرگي در راه توسعه و تكامل مردم جهان فراهم مي‌كند. پیامدهای زيانبار بهداشتی ، اجتماعي و اقتصادي كمبود يد ضرورت و اهميت پيشگيري از آن را بيش از پيش جلوه گر مي‌سازد.

وی افزود: اهميت پيشگيري و كنترل عوارض IDD در سي و نهمين اجلاس سازمان جهاني بهداشت در سال 1986 مورد تاكيد قرار گرفت و اين سازمان حذف كامل اختلالات ناشي از كمبود يد را تا سال 2000 در راس فعاليت هاي پيشگيري از كمبود ريزمغذي ها قرار داد.
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه تصریح کرد: پيشگيري از كمبود يد، منجر به ارتقاء سطح سلامت، افزايش توان يادگيري، بهبود كيفيت زندگي و افزايش خلاقيت و توليد در ميليون ها انساني مي‌گردد كه در حال حاضر در مناطق كمبود يد زندگي مي‌كنند.

وی هشدار داد: كمبود يُد يك عامل خطر براي رشد و توسعه كشورها به حساب مي‌آيد: سقط جنين، تولّد نوزاد مرده، ناباروری ، ناهنجاري هاي مادرزادي،  عقب ماندگی ذهنی ، افزايش مرگ و مير نوزادان و شيرخواران، ، كر و لالي ، کاهش بهره هوشی کودکان تا 13.5 امتیاز ، کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی مي‌تواند تحت تاثير ناكافي بودن توليد هورمون هاي تيروئيد در بدن به دليل كمبود يد به وجود آيد و نهایتا روند توسعه کشور بدلیل ناتوانمندی های ذهنی و جسمی ناشی از کمبود ید به مخاطره بیفتد.

وی گفت:  تا دو دهه قبل، ايران در بين كشورهاي دچار كمبود شديد يد قرار داشت. با تشکیل كميته كشوري مبارزه با عوارض ناشي از كمبود يد در سال 1368 و اجرای بررسي سريع گواتر در كليه استان‌هاي كشور ، تهيه و توزيع نمك يددار در سطح جامعه، به عنوان استراتژي اصلي مبارزه با اين اختلالات انتخاب و تلاش براي يددار كردن نمك‌هاي يددار آغاز شد.

دکتر عبداللهی افزود: ايران در بين كشورهاي مديترانه شرقي، اولين كشوري بود كه اقدام به بررسي كشوري گواتر و توليد و توزيع نمك يددار در سطح جامعه نموده و به موفقيت‌هاي چشمگيري نيز در طي دهه گذشته در زمينه مبارزه با اختلالات ناشي از كمبود يد دست یافته و به عنوان كشور عاري از اختلالات ناشي از كمبود يد در منطقه شناخته شده است.
وی اضافه کرد: به دنبال اقدامات وزارت بهداشت و افزودن ید به نمک های خوراکی شیوع گواتر از حدود 70 درصد در سال 1368 به 6.5 درصد  کاهش یافته است که به معنی کاهش حدود 90 درصدی در شیوع گواتر بعنوان علامت بارز کمبود ید شده است.

وی خاطر نشان کرد: در مناطقی که آب و خاک فقیر از ید هستند ،محصولات غذایی نیز ید کافی ندارند. لذا مطمئن ترین و ارزان ترین راه برای تأمین ید مورد نیاز بدن استفاده از نمک های یددار تصفیه شده است.

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        شنبه ١٣ بهمن ١٣٩٧ - ١٣:١٠ / شماره خبر: ١٨٦٥١٣ / تعداد نمايش: 133  


لیست اخبار >>