يکشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > دومین "بانک شیر" کشور در اهواز افتتاح شد
 


دومین

  دومین "بانک شیر" کشور در اهواز افتتاح شد

 نخستین بانک شیر استان خوزستان و دومین بانک شیر کشور با حضور دکتر ایرج نظری رئیس دانشگاه، دکتر سید مهدی حسینی زاده معاون بهداشت و رئیس مرکز بهداشت استان، دکتر مهران ورناصری معاون درمان دانشگاه و دکتر ساسان موگهی در مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز با اعتبار 230 میلیون تومان افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ،دکتر مهدی حسینی‌زاده در این مراسم اظهار داشت: فعالیت در بانک شیر مادر، فرایندی برای جمع‌آوری، غربالگری، پروسسینگ و ذخیره‌سازی شیرهای اهدایی انسان است.

وی افزود: مناسب‌ترین تغذیه برای نوزادان شیرخوار تغذیه با شیر مادر (در صورت امکان) در یک سال نخست زندگی است. بانک شیر راه‌حل پیشنهادی برای مادرانی است که نمی‌توانند با شیر خود شیرخوارشان را تغذیه کنند. در واقع بانک شیر مادر (MMB) یک روش سرویس‌دهی برای پیشگیری از هدایت مادران به سمت تغذیه با فرمولا است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: تغذیه با شیر مادر و تغذیه تکمیلی کافی تا پایان دو سالگی، مداخلات کلیدی برای ارتقای بقای کودک هستند که به طور بالقوه در حفظ حیات حدود 20 درصد از کودکان زیر پنج سال موثرند. 

وی با اشاره به هدف از راه‌اندازی این مرکز، گفت: هدف از راه‌اندازی این مرکز کاهش مرگ و میر نوزادان و عوارضی مانند NECدر بخش‌های مراقبت ویژه نوزادی است.

حسینی‌زاده با اشاره به نقطه شروع طلایی برای سالم زیستن هر فرد، گفت: 1000 روز اول زندگی (از زمان لقاح تا پایان 2 سالگی) نقطه شروع طلایی برای سالم زیستن هر فرد است؛ در این دوران، انسان بیشترین تأثیرپذیری را از محرک‌های محیطی دارد و در بزرگسالی در معرض ابتلا به چاقی، فشارخون بالا و دیابت قرار می‌گیرد.

وی افزود: خانواده‌ها باید روی فرزندانشان سرمایه‌گذاری کنند زیرا بیشترین تأثیرات در روند رشد یک فرد در کودکی او تعیین می‌شود. ارتقای تغذیه در طول 1000 روز طلایی عمر یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها است. همچنین 60 درصد رشد کودک در یک سال اول تولد و 70 درصد رشد مغزی در دو سال نخست تولد رخ می‌دهد.

حسینی‌زاده با اشاره به سیمای برنامه کشوری جهت ترویج تغذیه با شیر مادر، افزود: استراتژی‌های عمده این برنامه استفاده از کلیه امکانات آموزشی، اجرای برنامه هم‌اتاقی مادر و نوزاد، ارتقای بیمارستان‌های دوستدار کودک، حمایت‌های قانونی از مادران شیرده، تشکیل انجمن ترویج تغذیه با شیر مادر و مشاوره و تشکیل گروه‌های داوطلب در این راستا است.

وی عنوان کرد: به ازای هر دلار سرمایه‌گذاری در این برنامه 48 دلار برگشت سرمایه (بهبود سلامت و بهره‌وری، کاهش بار بیماری‌های بزرگسالی، قابلیت تولید) ایجاد می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به لزوم تغذیه نوزادان نارس با شیر مادر، گفت: بهترین تغذیه برای نوزاد نارس شیر مادر خودش است. بنا به گزارش AAP(آکادمی طب اطفال آمریکا) هر نوزاد نارس باید با شیر مادرش و یا شیر مادر دیگری تغذیه شود.

وی ادامه داد: از سال 1970 با افزایش شیوع انتقال ویروس‌هایی مانند HIV، تغذیه با فرمولا تشدید شد. با شروع قرن بیستم مجددا تغذیه با شیر مادر ارزش پیدا کرد. در شرایطی که شیر مادر کافی نباشد یا برای نوزاد نارس و پرخطر، شرایط تغذیه با شیر مادر میسر نبود، تغذیه با شیر اهدایی (پاستوریزه شده) پیشنهاد بعدی است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به مراکز بانک شیر مادر در دیگر کشورها، بیان کرد: کشور برزیل به تنهایی 210 بانک شیر مادر دارد و در سال 2011 حدود 165 هزار لیتر شیر مادر از حدود 166 هزار اهداکننده ذخیره کرد. همچنین کشور سوئد 30 بانک شیر مادر دارد. در منطقه خاورمیانه در کشور کویت یک بانک شیر ساخته شده بود که در سال 2017 بانک شیر مادر ایران هم به آن اضافه شد.

لازم به ذکر است بانک شیر مادر، مرکزی برای جمع‌آوری و آماده‌سازی صحیح شیر اهدایی مادران است. شیر مادر را می‌توان دوشیده و در شرایط مناسب نگهداری و سپس به بانک شیر منتقل کرد. پس از اطمینان از سالم بودن اهداکننده شیر، شیر جمع‌آوری‌ شده پاستوریزه و در شرایط مناسب نگهداری می‌شود و در اختیار بخش‌های نوزدان وNICU برای نجات نوزادان نارس قرار می‌گیرد.

امروزه در بسیاری از کشورها برای بسیاری از نوزادان نارس که هنوز شیر مادر خودشان آماده نیست از شیر اهدایی مادر پاستوریزه شده استفاده می‌کنند و این آماده‌سازی و پاستوریزاسیون شیر مادر در بانک شیر انجام می‌شود.

مادرانی که می‌خواهند به نوزادانی غیر فرزند خودشان شیر هدیه دهند، می‌توانند به بانک شیر مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز مراجعه کنند تا علاوه بر پاداش اخروی، احساس خوب کمک به یک نوزاد و مادر او را داشته باشند.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        شنبه ٤ اسفند ١٣٩٧ - ٠٩:٠٠ / شماره خبر: ١٨٧٢٢٦ / تعداد نمايش: 195  


لیست اخبار >>