يکشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٨ -
»
آخرین اخبار
دسترسی سریع

اخبار > افتتاح دو واحد ارزیابی تکامل کودکان در شهرستان رفسنجان
 


افتتاح دو واحد ارزیابی تکامل کودکان در شهرستان رفسنجان

  افتتاح دو واحد ارزیابی تکامل کودکان در شهرستان رفسنجان

 دو واحد ارزیابی تکامل کودکان (بیلی) در مراکزخدمات جامع سلامت شماره 4 و5 رفسنجان در تاریخ29بهمن97 با حضور معاونین بهداشت وآموزشی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان وجمعی از متخصصین کودکان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر احمد جمالی زاده در حاشیه مراسم افتتاح دو واحد ارزیابی تکامل کودکان (بیلی) در مراکز خدمات جامع سلامت شماره4 و 5 رفسنجان اظهار داشت: مراقبتهای اطفال در مراکز خدمات جامع سلامت، مدت زیادی است که انجام می گیرد وعمدتا روی رشد کودکان تمرکز دارد ونزدیک به 2سال است که در بحث تکاملی وپیشرفت ذهنی کودکان نیز وارد شدیم وموارد مشکوک به اختلالات ذهنی از سوی مراکز بهداشتی شناسایی تا اقدامات لازم برای پیشگیری صورت گرفته ومشکلات کودکان در آینده کاهش یابد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان افزود: در مراکز بیلی، کودکان یک تا 24ماهه در پنج حیطه شناختی، درکی، بیانی، حرکات ظریف ودرشت مورد ارزیابی قرار می گیرند.

جمالی زاده خاطر نشان کرد: فرایند ارجاع به این صورت است که پرسشنامه ASQکه توسط مراکز خدمات جامع سلامت تکمیل می شوند، با تائید پزشک کودکی که مشکوک به اختلالات تکاملی است، به مراکز بیلی ارجاع داده می شود.در این مرکز کودک توسط کارشناس ارزیابی شده ونتیجه به پزشکان معین که آقایان دکتر استاد ابراهیمی ودکتر فاتحی هستند اعلام وتصمیم گیری می شود ودر صورت نیاز به سطوح بالاتر ارجاع داده می شود.

وی تصریح کرد: پرکردن فرم اولیه ASQابتدا توسط والدین تکمیل ودر تمامی مراکز بهداشتی سطح شهرستان ارزیابی می شود وغربالگری اولیه انجام وموارد مشکوک به مراکز بیلی ارجاع داده می شوند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطر نشان کرد: شناسایی زودتر، مداخله زودترواقدام لازم را در پی خواهد داشت ومراکز بیلی می توانند در این زمینه کمک نمایند.

 

 

 

نسخه چاپي  ارسال به دوست

        شنبه ٤ اسفند ١٣٩٧ - ٠٩:٠٥ / شماره خبر: ١٨٧٢٢٩ / تعداد نمايش: 206  


لیست اخبار >>